MANILA - Do evakuačných centier a prístreškov vytvorených v katolíckych farnostiach po celom hlavnom meste Filipín dorazili tímy záchranárov. Začali s vyhodnocovaním potrieb tisícok ľudí, ktoré unikli z domovov, ktoré im zaplavila voda.
Podľa správ vlády bolo v okolí Manily od 19. augusta takto nútených opustiť domov 300 000 ľudí.
Vláda informovala, že celkový počet obetí sa ustálil na počte z 21. augusta - zahynulo 8 ľudí.
„Povodeň je pomerne rozsiahla a je veľmi podobná minuloročným povodniam. Je to veľmi vážne,“ povedal Joe Curry, ktorý 21. augusta navštívil 5 evakuačných centier. Curry je zástupca Filipín v humanitárnej agentúre Catholic Relief Services (CRS), ktorú založili americkí biskupi.
„Očakávame, že ľudia ostanú po dlhú dobu ubytovaní v evakuačných centrách,“ povedal.
Povodne spôsobili niekoľko dní trvajúce sezónne monzúnové dažde a pobrežný tajfún. Voda začala v niektorých častiach tohto husto obývaného mesta ustupovať 20. augusta v neskorých hodinách. Napriek tomu je podľa Curryho slov možné, že niektorí ľudia ostanú v evakuačných centrách po celé týždne.
„Podmienky v evakuačných centrách sú veľmi chabé. Všetky sú preplnené. Myslím, že v dvoch centrách (ktoré inak slúžia ako školy) je priemerne 80 ľudí v jednej triede. Ľudia spia na stoličkách, len aby urobili nejaké miesto,“ povedal Curry.
„Vedľa jednej farskej sály je len holé nebo, 600 ľudí spí na basketbalovom ihrisku,“ dodal.
Iný CRS tím navštívil 8 evakuačných centier a podmienky boli podobné, povedal Curry.
Napriek zložitej situácii Curry zistil, že ľudia berú situáciu s pokojom.
„Myslím, že je medzi nimi veľa vytrvalosti, pokojnej vytrvalosti,“ povedal. „Ľudia sú skrátka veľmi húževnatí. Jednoducho takýto šok berú a idú ďalej. Len málo sa sťažujú. Snažia sa a robia, čo môžu, s tým, čo majú.“
Curry sa vyjadril, že CRS plánuje koordinovať dodávky pomoci s Caritas Phillipines a začať distribuovať spacie rohože, prikrývky a hygienické výrobky najneskôr do 26. augusta.
Manilský Kardinál Luis Antonio Tagle predtým nabádal k jednote, aby sa tak dalo vysporiadať s touto pohromou, ktorá postihla viac než 500 000 ľudí. Informoval o tom katolícky spravodajský portál ucanews.com.
„V tejto dobe krízy apelujem na každého, pomáhajme jeden druhému malým či veľkým spôsobom, aby sme tak zmiernili bolesť tých, ktorých sužuje toto počasie,“ povedal v rozhlasovom vysielaní kardinál Tagle.
„Dúfam, že táto pohroma matky prírody prinesie medzi našich ľudí hlbokú spoluprácu, aby sa zmiernila bolesť tých, ktorí stratili svojich milovaných, majetok a domovy,“ povedal kardinál.
20.augusta vláda uviedla, že viac ako polovica Manily je pod vodou a ľudia sa brodia do evakuačných centier cez vodu, ktorá im siaha až po hruď.
Južná Manila bola zasiahnutá najviac, povedal Curry.
„Najchudobnejší ľudia žijú v záplavových územiach. V jednej z oblastí, ktorá sa nachádza pozdĺž rieky, bolo evakuovaných 12 000 ľudí. Vlani to bolo tak isto. Tieto rodiny boli vysídlené na niekoľko týždňov,“ povedal.
Tieto povodne nasledovali po kolízii trajektu a nákladnej lode zo 17. augusta, kedy vo vodách mimo filipínskeho centrálneho ostrova Cebu zahynulo najmenej 50 ľudí.
Podľa úradov prepravovali tieto dve lode dokopy 800 cestujúcich aj s posádkou. Trajekt sa podľa oficiálnych správ potopil rýchlo v asi 45 metrov hlbokej vode a nákladná loď bola poškodená.
Úrady priniesli správy, že zachránených bolo 750 ľudí a zvyšných 68 bolo k 19. augustu nezvestných. Záchranári pozastavili kvôli rozbúrenému moru hľadanie tých, ktorí prežili. Spôsobila to tá istá búrka, ktorá zaplavila Manilu.
V telegrame určenom arcibiskupovi Jose Palmovi z mesta Cebu povedal kardinál Tarcisio Bertone, vatikánsky štátny tajomník, že pápeža Františka „tragická strata na životoch“ pri nehode zarmútila.
„Uisťuje všetkých, ktorých [povodeň] zasiahla, o svojej blízkosti v modlitbe a zveruje obete do milujúceho milosrdenstva všemohúceho Boha,“ hovorí sa v kardinálovom posolstve. „Svätý otec prosí o božskú silu a útechu pre smútiace rodiny, zranených a tých, ktorí sa podieľajú na záchranných prácach.“