Sýria: Životy tisícov ľudí budú obetované na oltári imaginárnej demokracie

2,050
Kultúra smrti

Rím – Pápež František, ako aj ostatní kresťanskí predstavitelia na Blízkom Východe a v Európe bijú na poplach a upozorňujú na možnosť svetového konfliktu, ak USA a ďalšie západné mocnosti zaútočia na Sýriu.

V rozhovore pre Vatikánske rádio Antoine Audo, chaldejský katolícky biskup v Aleppo, uviedol, že ozbrojený zásah v Sýrii by mohol byť začiatkom „svetovej vojny“.

Ak dôjde k ozbrojenej intervencii, zrejme by to znamenalo svetovú vojnu. Toto riziko sa vrátilo.“

Jeho vyjadrenia prichádzajú po naliehavej výzve pápeža Františka, aby svetové mocnosti nezasahovali do stupňujúceho sa sýrskeho konfliktu. František vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urobilo všetko, čo je v jeho silách, na zabránenie vojenskej akcii. Jeho členov požiadal, aby „boli citlivejší voči tejto tragickej situácii, vynaložili všetko úsilie v snahe pomôcť milovanému sýrskemu národu nájsť riešenie na vojnu, ktorá rozsieva ničenie a smrť“.

Nárast násilia vo vojne medzi bratmi, s množiacimi sa masakrami a zverstvami, ktoré sme všetci mohli vidieť na strašných záberoch posledných dní, ma núti ešte raz pozdvihnúť hlas, aby sa zastavilo rinčanie zbraní,“ povedal pri modlitbe Anjel Pána. „Nie vojenská konfrontácia ponúka nádej na vyriešenie problémov, ale schopnosť stretnutia a dialógu.“  

Biskup Audo v rádiu dodal: „Veríme, že pápežova výzva na skutočný dialóg medzi bojujúcimi stranami v snahe nájsť riešenie môže byť prvým krokom na zastavenie bojov.

L’Osservatore Romano, vatikánske kvázi-oficiálne noviny, taktiež kritizovali hrozby západných mocností, obviňujúc amerického prezidenta Obamu z presadzovania politiky „politickej účelnosti“ namiesto riešenia „podstaty“.

Británia, Francúzsko a USA často hovoria o príprave vojenských útokov proti Sýrii. Argumentujú vierohodnými správami o použití chemických zbraní vládou proti islamským povstalcom a civilistom, čo ukazuje na porušenie medzinárodných mierových zmlúv. Problém eskaloval minulý týždeň, kedy pracovníci lekárskej charitatívnej organizácie Lekári bez hraníc vyhlásili, že v troch nemocniciach v oblasti Damasku zaregistrovali okolo 3 600 pacientov trpiacich „neurotoxickými syndrómami,“ pričom 355 z nich zomrelo.

Občianska vojny v Sýrii sa začala v roku 2011, sprevádzaná vzburami v mnohých krajinách Stredného Východu, zväčša motivovanými konfliktom medzi dvomi hlavnými vetvami islamu – sunitmi a šiitmi. Západné médiá označili tieto povstania ako „arabskú jar“. Obamova administratíva podporila povstalcov a americké diplomatické nepriateľstvo voči šiitskému režimu Assada sa v poslednom čase ešte zvýšilo, aj napriek upozorneniam, že povstalci sú financovaní a podporovaní sunitskou islamskou extrémistickou skupinou Moslimské bratstvo, a koniec-koncov Al-Káidou. Každým dňom pribúdajú správy o útokoch povstalcov proti kresťanským sýrskym civilistom, proti ich domovom, školám a inštitúciám.

Zatiaľ čo utečenci - tak moslimovia, ako aj kresťania - naďalej opúšťajú krajinu a utekajú do utečeneckých centier v Turecku, Jordáne a Libanone, kresťanskí predstavitelia na celom svete vyzývajú Obamovu vládu a vládu Veľkej Británie, aby si uvedomili a postavili sa proti ohrozeniu zostávajúceho kresťanského obyvateľstva v Sýrii. Správy z krajiny informujú, že krajina sa stala magnetom pre islamských extrémistov, mnohých z Európy, ktorí kresťanov násilne vraždia.  

Patriarcha Gregoire III Laham, pôvodom zo Sýrie, potvrdil varovanie biskupa Auda o „svetovej vojne“. Pre Catholic News Service v telefonickom rozhovore zo svojho letného sídla v Libanone uviedol: „Už dosť o intervencii!

Spôsobuje to nenávisť, kriminalitu, neľudskosť, fundamentalizmus, terorizmus – všetko toto je výsledkom intervencie. Dosť už!“ A dodal: „Celkom iste sa to rozšíri ako svetová vojna.

Svätý Otec to 25. augusta vyjadril jasne,“ uviedol patriarcha. „Toto je skutočný hlas, ktorý počúvajme, a nie hlas zbraní a zásahov a bojových lodí.

Namiesto pokusu zmeniť (sýrsku) vládu pomôžte vláde, aby sa zmenila. Všetci chceme zmenu. Všetci chceme reformy. Ale nie takto, krviprelievaním.

Laham, patriarcha melkitských katolíkov (v kánonickej únii s dohľadom Ríma), Antiochie východu, Alexandie a Jeruzalema zopakoval varovanie aj pre AsiaNews: „Musíme počúvať výzvy pápeža na mier ... Sýria potrebuje stabilitu.

Ak chcú západné krajiny vytvoriť skutočnú demokraciu, musia ju postaviť na zmierení, prostredníctvom dialógu medzi kresťanmi a moslimami, nie pomocou zbraní. Tento útok naplánovaný USA je trestným činom, ktorý prinesie len viac obetí, ktoré sa pridajú k desiatkam tisícom tých, ktorí zomreli za posledné dva roky vojny. Zničí to dôveru arabského sveta voči Západu.

Plánovaný útok bude mať následky na celé sýrske obyvateľstvo, výsledok nebude o nič menej vážny ako použitie chemických zbraní, uviedol. Tejto oblasti to prinesie totálnu vojnu, ktorú, podľa jeho slov, vyhrajú islamisti, zmenšia krajinu na malé, neustále bojujúce enklávy a vytlačia odtiaľ kresťanov, ktorí ešte neodišli.

Zmiznutie kresťanov je nebezpečenstvom nielen pre Sýriu, ale pre celú Európu.“ Prítomnosť kresťanov na Strednom Východe označil za „základnú podmienku umierneného islamu, ktorý existuje vďaka kresťanom“.

Ak odídeme, v Sýrii demokracia nebude. Toto tvrdia aj samotní moslimovia, ktorí sa obávajú islamského šialenstva. Mnohí hovoria, že nemôžu žiť tam, kde nie sú kresťania.

Patriarcha ďalej pokračoval, pýtajúc sa: „Čo alebo kto doviedol Sýriu k tejto tenkej červenej čiare, k tomuto bodu, odkiaľ niet návratu? Kto spôsobil toto peklo, v ktorom naši ľudia žijú celé mesiace?

Každý deň ... islamskí extrémisti z celého sveta prichádzajú do Sýrie s jediným úmyslom – zabíjať, a žiadna krajina neurobila nič, aby ich zastavila. Dokonca aj USA sa rozhodli poslať sem viac zbraní.

K výzvam na zdržanlivosť katolíckych lídrov sa pridal aj ruský pravoslávny patriarcha. Metropolita Hilarion z Volokolamsku, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy moskovského patriarchátu obvinil USA, „ako tomu bolo aj v Iraku,“ z „konania z pozície medzinárodného kata“. Hilarion pre AsiaNews uviedol, že USA koná bez schválenia OSN a dodal: „Chcú rozhodovať o osude celej krajiny s miliónmi obyvateľov.

Tisíce životov bude opäť obetovaných na oltári imaginárnej demokracie.“ Medzi obeťami sú „kresťania, ktorých osud nikoho nezaujíma“. Sú v nebezpečenstve „že sa stanú rukojemníkmi situácie a hlavnými obeťami radikálnych extrémistických síl, ktoré sa, s pomocou USA, dostanú k moci.“

Ruská vláda taktiež vyjadrila silný nesúhlas s intervenciou Západu. Vyhlásenie ministerstva zahraničia hovorí, že útoky vedené USA budú mať „katastrofálne následky pre ostatné krajiny na Strednom Východe a v Severnej Afrike“. Tiež uviedli, že USA obchádza Bezpečnostnú radu OSN a vytvára „umelé nepodložené výnimky pre vojenské zásahy“.

Sýrska vláda v roku 2012 priznala zásoby chemických aj biologických zbraní, vrátane VX, sarinu a yperitu. Vyhlasovali, že budú použité len proti vonkajším agresorom. Krajina podpísala aj Ženevský protokol z roku 1925, ktorý zakazuje použitie chemických zbraní po hrôzach plynových útokov v prvej svetovej vojne.

Medzitým rýchlo pribúdajú správy o islamských útokoch na kresťanské kostoly, školy a ďalšie inštitúcie v Sýrii a na iných miestach na Strednom Východe, najmä v Egypte. Agentúra Associated Press informovala, že v Egypte je k dnešnému dňu potvrdených 638 mŕtvych ľudí a takmer 4 000 zranených.