Cirkevní vodcovia na Blízkom východe: Kresťania sú „vždy obetnými baránkami“

1,755
Kultúra života

Hlava maronitskej katolíckej cirkvi obvinila Západ, že na Blízkom východe z ekonomických dôvodov a na úkor miliónov kresťanov zámerne podnecuje rozkolnícke nepokoje.

V príhovore z Libanonu, kam pred konfliktom z vlastnej krajiny ušli tisícky Sýrčanov, zašiel patriarcha kardinál Mar Bechara Butrus al-Rai tak ďaleko, že tvrdil, že jestvuje sprisahanie, ktoré pochádza zo Západu, ktorého cieľom je zničiť Blízky východ. Mar Bechara Butrus al-Rai je maronitský (libanonský katolícky) patriarcha Antiochie.

Patriarcha pre Vatikánsky rozhlas povedal, že má obavy z plánu zničiť arabský svet kvôli tomu, čo označil za „politické a ekonomické záujmy“. Poznamenal, že pápeža už dvakrát o tomto písomne varoval.

Západ z ekonomických dôvodov prispieva na Blízkom východe k „nekončiacej vojne tým, že [egyptskému] Moslimskému bratstvu dáva miliardy dolárov, aby sa títo mohli dostať k moci.“

Dodal, že tými, ktorí v takýchto konfliktov na Blízkom východe trpia najviac, sú vždy pôvodní kresťanskí obyvatelia, „ako keby vždy boli obetnými baránkami.“

„Ako vždy, keď nastane chaos alebo vojna, moslimovia vo všeobecnosti útočia na kresťanov, využívajú ich ako obetných baránkov. Je mi to ľúto, ale v Egypte to bolo Moslimské bratstvo, kto napadol koptské kostoly – a takisto Koptov. Bohužiaľ toto je mentalita určitých moslimov: zakaždým, keď nastane chaotická situácia, kresťania sú terčom útoku, a to dokonca bez toho, aby vedeli prečo.“

„V moslimskom svete existuje plán na zintenzívnenie konfliktu medzi vierovyznaniami - medzi Sunitmi a Šítmi,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas. „Bohužiaľ je to politika, ktorá má pôvod v zahraničí. Sú krajiny, najmä tie západné ale aj tie východné, ktoré tieto konflikty podnecujú.“

Kardinál Rai povedal Vatikánskemu rozhlasu, že prítomnosť kresťanov na Blízkom východe vytvorila tú stabilitu, ktorá tam je.

„Vďaka prítomnosti nás kresťanov a nášmu každodennému životu vo všetkých týchto arabských krajinách,“ povedal, „sme v moslimskom svete vytvorili určitú umiernenosť,“ povedal kardinál.

„My kresťania,“ povedal Rai, „žijeme vedľa moslimov 1400 rokov a šírime v týchto krajinách ľudské a morálne hodnoty viacerých vierovyznaní, plurality a modernosti.“

Teraz sú však svedkami „úplného ničenia všetkého, čo kresťania vybudovali za posledných 1400 rokov.“

„V Iraku sme z 1,5 milióna kresťanov stratili 1 milión bez toho, aby sme zo strany medzinárodného spoločenstva počuli čo i len jedno slovo,“ dodal.

Jadrom krízy na Blízkom východe je „vážna morálna a hospodárska kríza“ Západu. Jeho „prekrútená idea pokroku“ pramení z jeho „skresleného pohľadu na človeka“, povedal tento egyptský vysoko postavený katolícky prelát.

Monsingor Giuseppe Nazzaro, episkopálny vikár pre oblasť Horného Egypta a Káhiry a bývalý apoštolský vikár Aleppa povedal pre talianske noviny La Perfetta Letizia, že všetko, čo sa deje v Sýrii „pochádza z neschopnosti pochopiť, že mier sa nedosahuje vojnou.“

V rámci jeruzalemského ortodoxného patriarchátu sa arcibiskup Theodosios (Atallah Hanna) z mesta Sebastia taktiež zmienil  o „priaznivcoch“ „nemilosrdných teroristov“, ktorí sa snažia o destabilizáciu Blízkeho východu.

Vyjadril sa, že sú takí, ktorí chcú priviesť Sýriu a celý Blízky východ naspäť do éry nevedomosti, nového „temného stredoveku“.

Skupiny zakladajúce požiare v kostoloch v Egypte sú tie isté, ktoré „chcú zničiť Sýriu.“

Títo „nepriatelia Sýrie“ sa podľa jeho slov snažia zničiť arabské komunity a „národnú jednotu, bratstvo a náboženské hodnoty.“