Americká vláda sleduje 75 % toku dát i medzi Američanmi

1,798
Kultúra smrti

WASHINGTON, D.C. - Domáci špionážny program americkej vlády je oveľa vyspelejší a prebieha oveľa dlhšie, než sa predtým pripúšťalo. Informovala o tom nová správa denníka Wall Street Journal.

Verí sa, že Národná bezpečnostná agentúra (NSA) má teraz v Amerike kompletný prístup k približne 75 % toku dát na internete. To zahŕňa e-maily, chaty a internetové telefonické hovory medzi súkromnými osobami.

Predchádzajúce správy uvádzali, že špionážne snahy NSA sa koncentrovali mimo hraníc USA a sústredili sa na interakciu osôb bez občianstva. Wall Street Journal však odkryl dôkazy o tom, že agentúra aktívne monitoruje aj komunikáciu medzi občanmi žijúcimi v Spojených štátoch.

Vládni predstavitelia sa pre Wall Street Journal vyjadrili, že v spolupráci s poprednými americkými internetovými spoločnosťami nainštalovala NSA v dátových centrách po celej krajine programy pre filtrovanie dát.

Filtre prechádzajú metadáta (identifikačné údaje pripojené k e-mailom a ďalším spôsobom komunikácie) a hľadajú to, čo NSA nazýva „silné selektory“ – napríklad e-mailové adresy a IP adresy prepojené s organizáciami, o ktoré sa NSA zaujíma.

Keď informáciu filter označí, NSA ju dostane na preskúmanie. Akonáhle má NSA tieto dáta, agenti ich môžu prezerať oveľa dôkladnejšie - aj ich obsah a podrobné informácie o odosielateľovi či príjemcovi.

Predchádzajúce správy tvrdili, že NSA sústredilo svoje úsilie na monitoring  prevodu dát medzi zahraničím a USA. Teraz však predstavitelia NSA pre Journal povedali, že filtre aktívne monitorujú prevádzku vo viac než tucte veľkých internetových uzlov po celých USA - a deje sa to už viac ako desať rokov.

Denník Journal uviedol príklad, kedy NSA spustila špionážny program, ktorý vyvinula pred olympijskými hrami v roku 2002 v Salt Lake City v štáte Utah.

„Federálny úrad pre vyšetrovanie a NSA v spolupráci s Qwest Communications International Inc. zariadili, aby bolo v tom čase monitorovacie zariadenie používané po dobu kratšiu ako 6 mesiacov,“uvádza Journal. „Monitorovalo obsah všetkej e-mailovej a textovej komunikácie v oblasti Salt Lake City.“

NSA bola v centre tejto spornej otázky o online súkromí už od leta, pretože vtedy unikli podrobnosti o domácich špionážnych programoch agentúry.

Prostredníctvom zahraničných médií odhalil v júni bývalý zamestnanec NSA Edward Snowden, že NSA zbiera telefónne záznamy stoviek miliónov Američanov na „neprerušenej, dennej báze“, ako aj sleduje históriu vyhľadávania, obsah e-mailu, prenos súborov a živé diskusie cez priamy prístup ku Googlu, Facebooku, Apple, Microsoftu a k ďalším veľkým americkým internetovým spoločnostiam (iniciatíva, ktorú agentúra nazýva „PRISM“).

Stanovy NSA zakazujú špionáž amerických občanov.

V júni reagovali pro-life lídri na tieto správy o špionážnom škandále so znechutením a obavami. Upozornili LifeSiteNews.com, že monitorovanie komunikácie amerických občanov by mohlo mať hrozný dopad na slobodu prejavu.

Jim Sedlak z organizácie American Life League  pre LifeSiteNews.com povedal, že takéto praktiky v slobodnom národe nemajú miesto.

Sedlak toto povedal, pretože American Life League je na zozname Plánovaného rodičovstva, ktorý uvádza top 15 organizácií, ktoré sú „proti možnosti voľby“. A nakoľko prezident Barack Obama je veľmi úzko prepojený s týmto potratárskym gigantom, Sedlak by nebol prekvapený, ak by sa aj American Life League stala cieľom vládneho sledovania. Povedal však, že hrozba odvety nezastaví jeho ani jeho organizáciu pred obhajovaním nenarodených detí.

Prisľúbil: „Nedáme sa zastrašiť.“