38 krajín Latinskej Ameriky podporuje potraty, antikoncepciu a homosexualitu

1,597
Kultúra smrti

Predstavitelia 38 krajín Latinskej Ameriky a Karibiku podpísali dokument, ktorý vyzýva tieto krajiny, aby „zaistili... dostupnosť bezpečných a kvalitných potratov pre ženy s nechceným tehotenstvom“.

Dokument má názov Konsenzus z Montevidea a vyzýva vlády, ktoré zakazujú potraty, „aby zvážili úpravu zákonov... týkajúcich sa dobrovoľného ukončenia tehotenstva, a tak zaručili ochranu života a zdravia matiek a dospievajúcich dievčat.“

Zástupcovia krajín sa stretli 12.-15. augusta v hlavnom meste Uruguaja, v Montevideu. Ich cieľom bolo zhodnotiť pokrok od roku 1994, kedy sa konala konferencia OSN o populácii a rozvoji.

Dokument taktiež prehlasuje, že krajiny by mali „zabezpečiť všeobecný prístup k asistovanej reprodukcii,“ ako aj „prístup k širokej škále kultúrne relevantnej, vedecky podloženej a modernej antikoncepcie, vrátane núdzovej hormonálnej antikoncepcie“.

Zaistenie „účinného zavádzania zrozumiteľných programov sexuálnej výchovy už od raného detstva“ je taktiež jedným z bodov dohody.

Konferenciu zorganizovala Hospodárska komisia OSN pre Latinskú Ameriku a Karibik (ECLAC) a uruguajská vláda spolu s Populačným fondom OSN (UNFPA). Na stretnutie prišlo 24 regionálnych a medzinárodných agentúr a 260 mimovládnych organizácií.

Stretnutia sa zúčastnilo viac než 800 účastníkov a podľa Hospodárskej komisie to bola jedna z najväčších medzivládnych konferencií v tejto oblasti za posledné roky. 

Daphne Cuevasová z organizácie pre zdravie žien Latin American and Caribbean Women’s Health Network novinárom povedala, že na výsledky konferencie reagovali „jasaním“.

„My feministky sme sem prišli s niekoľkými jasne formulovanými návrhmi, ktorými sa vlády začali zaoberať, čím vyslali svetu jasný signál, že v Latinskej Amerike sú ženské práva na vzostupe,“ uviedla aktivistka.

Ďalším z „úspechov“ dohody bolo uznanie sexuálnych a reprodukčných práv za dva rozdielne pojmy.

V dokumente sa uvádza, že krajiny musia: „Podporovať, chrániť a zabezpečiť sexuálne zdravie ako aj reprodukčné a sexuálne práva kvôli osobnostnému naplneniu a sociálnej spravodlivosti v spoločnosti bez akýchkoľvek foriem diskriminácie a násilia.“

„Tým, že sme ich uznali osobitne, sme urobili ďalší krok vpred,“ uvádza Cuevasová. „To, čo bolo schválené pred dvadsiatimi rokmi v Káhire, sa týkalo reprodukčných, avšak nie sexuálnych práv.“

V tejto záležitosti dokument tiež hovorí, že by vlády mali „rozšíriť prístup k informáciám týkajúcich sa sexuálneho a reprodukčného zdravia, ako aj k poradenstvu a službám pre mužov, vrátane chlapcov, dospievajúcich a mladých mužov.“

Takéto opatrenia sú podľa konsenzu vítané, pretože krajiny sú „znepokojené vysokou mierou úmrtnosti matiek, najmä kvôli ťažkostiam pri získavaní prístupu k riadnemu sexuálnemu zdraviu a reprodukčným zdravotníckym službám, alebo kvôli nebezpečným potratom. Niektoré prípady v tejto oblasti preukázali, že penalizácia potratov vedie k vyššej miere úmrtnosti matiek.“

Konsenzus už však nespomína, že Čile, kde sú potraty úplné zakázané, má najnižšiu úmrtnosť matiek v Latinskej Amerike.

Dokument sa vyjadruje aj k „manželstvám“ homosexuálov. Uvádza, že je potrebné „podporovať kroky, ktoré umožnia jednotlivcom uplatňovať svoje sexuálne práva, ktoré zahŕňajú právo na bezpečný a naplnený sexuálny život, rovnako ako právo na slobodné, informované, dobrovoľné a zodpovedné rozhodnutie o svojej sexualite, sexuálnej orientácii a rodovej identite, a to bez nátlaku, diskriminácie či násilia, a že je potrebné zaručiť právo na informácie a prostriedky k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu.“

Dokument taktiež obsahuje nepriamu narážku na Kostariku: „Laický štát je jedným z prvkov, ktoré tvoria základ absolútneho uplatňovania ľudských práv, prehlbovania demokracie a odstraňovania akýchkoľvek foriem diskriminácie.“

Kostarika je posledným a jediným náboženským štátom v Latinskej Amerike, keďže katolícke náboženstvo je tu ústavou vyhlásené za hlavné náboženstvo krajiny.

Americká komisia pre ľudské práva nedávno začala vyvíjať tlak na Kostariku, aby zmenila svoje zákony a povolila potraty, ako aj oplodnenie v skúmavke, abortíva, a „manželstvá“ pre páry rovnakého pohlavia. Ak nesplní tieto podmienky, krajina môže čeliť súdom.