Pápež František: „Cirkev nie je mimovládna organizácia!“

2,485
Kultúra života

RÍM – Zdá sa, že pápež František pokračuje vo svojej obľúbenej téme, keď vo svojom príhovore počas generálnej audiencie koncom októbra povedal, že Cirkev „nie je podnik, ani humanitárna agentúra či mimovládna organizácia“ a že úsilie misionárov sa v prvom rade musí zameriavať na ohlasovanie Ježiša.

Pápež prirovnal Cirkev k Márii, ktorá je podľa neho „vzor lásky“. Keď Mária navštívila svoju sesternicu Alžbetu, uviedol pápež, „nedoniesla jej iba materiálnu pomoc, ale priniesla Ježiša, ktorý už bol v jej lone. Priniesť do toho domu Ježiša znamenalo priniesť radosť, plnosť radosti.“

„V tomto je Cirkev ako Mária,“ pokračoval. „Cirkev nie je podnik, nie je humanitárna agentúra, nie je mimovládna organizácia. Cirkev je povolaná, aby všetkým prinášala Krista a jeho evanjelium. Neprináša seba samú. Cirkev, či je malá alebo veľká, silná či slabá, prináša Ježiša a má byť ako Mária, keď sa vybrala navštíviť Alžbetu.“

Čo jej niesla Mária? Ježiša. Cirkev prináša Ježiša. Prinášať Ježiša je pre Cirkev to najhlavnejšie. Ak by sa niekedy stalo, že by Cirkev neprinášala Ježiša, bola by mŕtvou Cirkvou! Cirkev musí prinášať Ježišovu lásku, Ježišovu dobrotu.

Na generálnu audienciu, ktorá sa v Ríme koná každý týždeň, prišlo 85 000 až 100 000 pútnikov.

Tieto slová neprekvapia tých, ktorí sledujú príhovory pápeža Františka od kedy bol zvolený. Na začiatku svojho pápežského úradu 14. marca František varoval Cirkev pred tým, aby sa z nej nestala „charitatívna mimovládna organizácia.“

Na prvej pápežskej svätej omši v Sixtínskej kaplnke František povedal: „Ak sa nepriznáme ku Kristovi, čo sa potom z nás stane? Skončíme ako charitatívna mimovládna organizácia. Stane sa potom to, čo sa stáva deťom na pláži, keď budujú hrady z piesku. Všetko padá.“

V apríli počas jednej kázne pápež František spontánne povedal, že Cirkev sa musí vyhýbať tomu, aby sa z nej stal „úrad“. „Ide predsa o príbeh lásky,“ povedal. „...Úrady sú potrebné, to je v poriadku, ale sú potrebné len do istej miery: ako opora tohto príbehu o láske. Avšak keď organizácia dostane prvé miesto, láska sa prepadne a Cirkev, úbožiatko, sa stane mimovládnou organizáciou. A to nie je krok vpred.“

V júni pápež František na rannej omši znovu zopakoval, že z Cirkvi sa nesmie stať mimovládna organizácia. „Ohlasovanie evanjelia musí ísť cestou chudoby. Svedectvom o tejto chudobe je nasledovné zmýšľanie: nemám bohatstvo, mojím bohatstvom je iba dar, ktorý som prijal, Boh. Táto nezištnosť je našim bohatstvom! A táto chudoba nás zachraňuje pred tým, aby sme sa stali iba akýmisi manažérmi, podnikateľmi,“ uviedol.

Pokračujúc v tomto duchu, ottawský arcibiskup a jezuita Terrence Prendergast v príhovore dobrodincom zo 16. októbra citoval pápežove slová z jeho prvej pápežskej kázne: Môžeme kráčať koľko chceme, môžeme budovať veľa vecí, ale ak nevyznávame Ježiša Krista, nevzíde z toho nič dobré. Staneme sa milosrdnou organizáciou, ale nie Cirkvou, Pánovou nevestou.“

„Ak sa nepriznáme ku Kristovi – prichádzajú mi na um slová Leona Bloya: ‘Kto sa nemodlí k Pánovi, modlí sa k diablovi’ –ak sa nehlásime k Ježišovi Kristovi, hlásime sa k svetáctvu diabla, k svetáctvu démona.“ 

Arcibiskup Prendergast pokračoval: „To je pre nás veľká výzva. Hlavne pre tých, ktorým je zverená katolícka misia v oblasti vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, sociálnej spravodlivosti, rozvoja či rozličných telesných skutkov milosrdenstva. Bez ohľadu na to, ako odborne prácu vykonávame, ak sa nehlásime k Ježišovi Kristovi, konáme v prospech diabolskej svetskosti, ako to ostro nazýva pápež.“

Snaha zo strany Vatikánu o reformu katolíckych charitatívnych agentúr, aby sa navrátili k svojmu pôvodnému účelu šírenia náboženského posolstva Cirkvi, ako aj poskytovania materiálnej a zdravotnej pomoci, bola iniciovaná počas pontifikátu Františkovho predchodcu, pápeža Benedikta XVI.

Nedávno bolo niekoľko katolíckych medzinárodných agentúr podrobených kontrole svojej spolupráce so svetskými organizáciami, ktoré propagujú hodnoty v rozpore s katolíckym morálnym a sociálnym učením. V januári tohto roka pápež Benedikt vyzval humanitárne agentúry, aby odmietli spoluprácu s takýmito hnutiami. Benedikt vo svojom príhovore z 19. januára pre Pápežskú radu Cor Unum a jej prezidenta, kardinála Roberta Saraha povedal: „Musíme byť ostražití a občas odmietnuť sponzorstvo či spoluprácu, ktoré priamo či nepriamo, podporuje činnosť alebo projekty, ktoré sú v rozpore s kresťanskou antropológiou.“

Benediktov príhovor nasledoval po vydaní právneho dokumentu, apoštolského listu motu proprio, ktorý nariaďuje reformu charitatívnych organizácií, hlavne tých, ktoré financuje Vatikán a patria pod medzinárodnú spoločnosť Caritas International.

„Charitatívna činnosť Cirkvi sa vo všetkých úrovniach musí vyhýbať tomu, aby sa z nej stala len ďalšia organizovaná pomoc,“ napísal Benedikt. „Skupinové charitatívne iniciatívy, ktorých sa dokument motu proprio týka, sú povinné dodržiavať katolícke princípy.“