WASHINGTON D.C. - Zástancovia potratov verejne vyjadrujú v OSN svoje sklamanie z nedostatočného pokroku od Káhirskej konferencie o populácii, ktorá sa konala pred 20 rokmi. Toto sklamanie je čoraz viac evidentné, ako sa chystajú na dve veľké akcie, ktoré prebehnú budúci rok.
Nadchádzajúci rok to bude už 20. výročie Káhirskej konferencie a okrem toho prebehnú rokovania o úplne nových rozvojových cieľoch, ktoré nahradia tie doterajšie, plánované do roku 2015. Tieto rokovania sú príležitosťou pre zástancov potratov, aby sa dostali do popredia, ale z mnohých dôvodov sú svedkami toho, ako im uchádzajú šance.
Vedúca osobnosť silnej skupiny obhajujúcej potraty oznámila cez Twitter svoju frustráciu počas berlínskej konferencie o „sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach“. Konferencia EuroNGOs spojila popredných zástancov potratov vrátane riaditeľa Populačného fondu OSN a nepreberného množstva mimovládnych organizácií, medzi ktoré sa zaradila i Medzinárodná federácia plánovaného rodičovstva.
Francoise Girardová, predsedkyňa Medzinárodnej koalície pre zdravie žien, strávila časť stretnutia publikovaním príspevkov na Twitteri. Od OSN očakáva, že sa počas nadchádzajúcich rokovaní zameria na na sexuálne a reprodukčné zdravie.
Sťažovala sa, že jej blízki spojenci v Populačnom fonde OSN sa chystajú „vydať globálnu správu o [Káhire,] koncipovanú na tému dôstojnosti a zdravia – nie ľudských práv [sexuálnych a reprodukčných práv, sexuálneho a reprodukčného zdravia]“. Na Twitteri napísala: „Sem sme sa dostali za 20 rokov?“
To je pre zástancov potratov jadrom problému. Zatiaľ čo Výbor OSN presvedčili, že existuje právo na potraty, nikdy o tom neboli schopní presvedčiť Valné zhromaždenie. Nielen že za 20 rokov nedokázali presadiť svoju agendu, ale strávili tým stovky tisícov hodín a minuli stovky miliónov dolárov a pritom v OSN nielen že nevyhrali, ale dokonca ich vplyv možno i oslabol.
Girardová sa zamýšľala, ako jej záujmová skupina dokázala primäť Valné zhromaždenie OSN, aby venovalo pozornosť „skvelým výsledkom regionálnych stretnutí [v Káhire]“. Počas uplynulého roka hostil Populačný fond OSN po celom svete rad stretnutí v rámci prípravy na nadchádzajúci rok. Zasadnutia boli zväčša plné zástancov potratov a tak to bolo i na konferencii pre mladých na Bali. Dokument z Bali uznalo Valné zhromaždenie pred niekoľkými týždňami len sťažka. Problém s týmito regionálnymi dokumentmi je ten, že neboli prerokované Valným zhromaždením, a preto predstavujú len obmedzené stanovisko k problematike. Tieto dokumenty sú určené na to, aby do rozpráv OSN prinášali informácie, na to však najskôr musia prejsť cez Valné zhromaždenie.
A to je problém, ktorému teraz čelí sexuálna ľavica. Členské štáty OSN už unavuje to, čo mnohí vnímajú ako posadnutosť potratmi a podobnými „právami“, ktoré Populačný fond OSN a zostava potratárskych skupín neustále podstrkuje na rokovania OSN.
Ako dôkaz takéhoto počínania sa pozrime na pokles vplyvu na jazyk, aký zaznamenala sexuálna ľavica pred pár rokmi. Na 20. výročie Konferencie o životnom prostredí v Riu odmietli rokujúci termín „reprodukčné práva“, výraz, ktorý po dlhé roky nebol ničím pozoruhodný. Ale diplomati OSN sa pre týždenník Friday Fax vyjadrili, že sa zaviazali tieto pojmy pretlačiť do rokovaní OSN a určite i do Udržateľných rozvojových cieľov, o ktorých sa bude rokovať budúci rok.
Frustrácia ohľadom reprodukčného zdravia a práv s nimi spojenými bude v OSN rásť naďalej.