Rechtskomitee Lambda (RKL), rakúska homosexuálna záujmová skupina, požiadala súd, aby právnu ochranu pre rasové a náboženské menšiny nachádzajúcu sa v trestnom zákonníku, čl. 283 Podnecovanie k nenávisti a vo federálnom zákone o rovnocennom zaobchádzaní vyhlásil za neústavnú, a to z dôvodu, že ochrana bola sama o sebe diskriminačná, pretože medzi chránené skupiny nezahŕňala homosexuálov.
Súdny proces sa začal v minulom roku po tom, ako sa homosexuálom nepodarilo uskutočniť legislatívne rozšírenie ochrany nachádzajúcej sa v trestnom zákonníku a v zákone o rovnocennom zaobchádzaní v rakúskom parlamente.
V nedávnom vyhlásení skupina uviedla prípady údajnej diskriminácie ôsmych žalobcov v snahe dokázaťpotrebu právnej ochrany pre homosexuálov v krajine.
Prípady obsahovali odmietnutie prenájmu bytu homosexuálnemu páru Lou Hampalovej a Claudii Tondlovej a odmietnutie služby donášky raňajok do izby Dietmarovi Zechnerovi a jeho homosexuálnemu partnerovi.
Vo vyhlásení sa tiež tvrdí, že homosexuáli sú medzi „hlavnými cieľovými skupinami národno-socialistického teroru“. Súd však označil ich žiadosť za „neprípustnú, nakoľko homosexuáli nie sú vystavení blízkemu ohrozeniu a dlhodobým následkom“.
„Protesty môžu stále podnecovať ľudí k nenávisti voči lesbičkám a gayom, teraz dokonca aj so súhlasom Ústavného súdu,“ povedal prezident RKL Helmut Graupner.
Skupina sa zaviazala odovzdať prípad Európskemu súdu pre ľudské práva, ktorý tento druh konfliktov rieši rôznymi spôsobmi.
V roku 2002 rakúsky zákon stanovil vek pre homosexuálny sex na 18 rokov. O štyri roky neskôr bola zrušená poznámka o 14-ročnej vekovej hranici pre heterosexuálny sex po tom, čo Európsky súdny dvor rozhodol, že odporuje Európskemu dohovoru o ľudských právach. Minulý rok však Súdny dvor podobnú výzvu odmietol, nakoľko v krajine je silný odpor voči schváleniu homosexuálneho „manželstva“.