Wales: Teenageri dostanú „tabletku po“ bez súhlasu rodiča

3,237
Kultúra smrti

CARDIFF, 1. apríl 2011 (LifeSiteNews.com) - Nedávne zmeny legislatívy v Británii umožnili získať hormonálnu „tabletku po“ ako bezplatný liek na lekársky predpis. Waleské Ministerstvo zdravotníctva ide však ešte ďalej. Oddnes vo viac ako 700 waleských lekárňach bude táto tabletka k dispozícii zadarmo, a to dokonca aj pre maloleté bez lekárskeho predpisu. V pláne je aj rozšírenie tejto služby do všetkých lekární v provincii, vrátane tých, ktoré sú v supermarketoch.


Podľa nových pravidiel budú lekárnici môcť rozhodnúť, či je „klinicky vhodné“ dať tento liek dievčatám mladším ako 16 rokov bez dohľadu lekára a podľa súčasných pravidiel bez informovania rodičov. A to napriek skutočnosti, že legislatívny vek pre sex vo Veľkej Británii je 16 rokov.
Za zmenou je ministerka zdravotníctva Waleského zhromaždenia Edwina Hartová, poslankyňa za labouristickú stranu. Hartová oznámila vlani v novembri, že chce, aby „tabletky po“ boli dostupné bez lekárskej konzultácie a  „ľahko získateľné počas 72-hodinového obdobia, ktoré je potrebné pre núdzovú antikoncepciu, aby bola čo najúčinnejšia.“

Aktivisti však varujú, že tento krok len zhorší už aj tak zlú situáciu. Wales má jednu z najvyšších mier tehotenstiev mladistvých v Európe.

Josephine Quintavallová, zakladateľka Komentárov k reprodukčnej etike (Core) povedala, že to vyvolá „nezodpovedné“ postoje k sexu. Pre BBC Wales povedala, že „je to úplne zlý spôsob, ako riešiť problémy vysokej miery tehotenstiev mladistvých vo Walese. Predstava, že mladým dievčatám stačí len vojsť do lekárne, bude znamenať, že budú ešte menej zodpovedné pri sexuálnom správaní.“

„Nevidím žiaden spôsob, ako by lekárnik mohol 12-ročné dievča zastaviť pred užitím „tabletky po“. Niektoré 12-ročné dnes vyzerajú ako 16-ročné,“ dodala.

Anthony Ozimic, komunikačný manažér SPUC bol ešte úprimnejší, keď povedal, že toto rozhodnutie predstavuje priamu hrozbu pre verejné zdravie. Povedal, že sa málo hovorí o abortívnom efekte pôsobenia tohto lieku, „ohrození nenarodených detí“ a že nedávne rozšírenie jeho dostupnosti ukázalo, že „podporuje promiskuitu“.

„Podpora tejto tabletke má nepriaznivý vplyv na mnoho mladých a zraniteľných žien,“  povedal Ozimic. „Podporuje mužov v tom, aby sa pozerali na mladé ženy ako na sexuálne objekty, ktoré môžu byť zneužité bez zodpovednosti za dôsledky.“

Uviedol, že sčasti je možné za to viniťnedávny masívny nárast pohlavne prenosných chorôb u mladých žien, pretože sa „viac spoliehajú na „tabletku po“.

Od polovice 90.-tych rokov sa „tabletka po“, nazývaná aj „núdzovou antikoncepciou“ napriek svojmu čiastočne abortívnemu efektu, agresívne presadzovala v lekárskom spoločenstve po celom západnom svete. Medzinárodní podporovatelia „tabletky po“ zamerali svoju pozornosť na zmeny legislatívy a praktické pokyny, aby mohla byť distribuovaná aj bez lekárskeho predpisu alebo dohľadu lekárov.

V posledných rokoch sa stala obzvlášť populárnou v Británii, kde ju vládne agentúry pretláčali v reakcii na stupňujúce sa krízové počty tehotenstiev dospievajúcich dievčat v krajine. Avšak niektorí poznamenali, že v Británii tabletka podporuje narúšanie sociálnych mravov krajiny. Niektoré ženy dokonca hlásili, že si túto tabletku kupujú „do zásoby“. „Vytvorenie zásob“ odporúčali organizácie podporujúce potraty ako napríklad Britská tehotenská poradenská služba a Marie Stopes.

Nedávny prieskum Co-Operative Pharmacy na vzorke 3000 žien zistil, že v poslednom roku 20% žien vo veku 18 až 35 použilo tabletku „núdzovej antikoncepcie“. Ten istý prieskum zistil, že rovnaká skupina žien mala sexuálny styk pod vplyvom drog alebo alkoholu. Jedna z päťdesiatich 18-21-ročných žien povedala, že použila tabletku ako svoju normálnu formu antikoncepcie. Zároveň jedna šestina opýtaných žien uviedla, že sa nakazila sexuálne prenosnou chorobou.