Vatikán ponúkol priateľskú ruku blogerom

3,496
Kultúra života

RÍM, 4. máj, 2011 (LifeSiteNews.com) – Médiá a svetová politická trieda uznali silu „blogosféry” v rámci každodennej politickej debaty za posledné desaťročie. Tento týždeň Vatikán priznal, že hoci bol doposiaľ, čo sa blogov týka, pozadu, chce to teraz napraviť.

Ako nezávislý bloger posledných sedem rokov, dostal som jeden zo „zlatých lístkov”, ktorý ma pozýval zúčastniť sa spolu so 149 ďalšími blogermi na prvom stretnutí zvolanom Vatikánskou Pápežskou radou pre sociálnu komunikáciu a kultúru. Cieľom stretnutia bolo venovať sa fenoménom blogovania a „nových médií”. Vatikán tvrdí, že toto stretnutie zorganizovali s cieľom „otvoriť diskusiu” medzi cirkvou a blogermi, ktorí často kritizovali činnosti Vatikánu.

Znamením o tom, koľko práce má už Vatikán za sebou, bola aj vybavenosť stretnutia, súčasťou ktorého nebol iba simultánny preklad do 5 jazykov, ale aj fungujúca wifi a zásuvky pre laptopy, iPady a Smartphony. Blogeri strávili stretnutie tweetovaním, písaním a smskovaním ich čitateľom a zároveň komentovaním a pripomienkovaním medzi sebou.

Atmosféra bola priateľská a veselá, plno usmievajúcich sa blogerov, potešených už samotným pozvaním. Panovala vrava a rozhovory s Vatikánskymi zástupcami, kňazmi, domácimi hospodyňkami, žurnalistami a dokonca aj jednou anglickou Benediktínskou sestrou v plnom habite.

Keď bol na začiatku apríla vyhlásený nápad na summit blogerov, reakcia Katolíckej blogosféry bola opatrná. Väčšina nápad uvítala, ale vznikli aj špekulácie o motívoch a organizačných schopnostiach ľudí, ktorí v posledných rokoch vyrobili toľko verejných mediálnych prešľapov. Sporná atmosféra medzi oficiálnou cirkvou a vonkajším svetom vytvorila klímu podozrenia a mnoho blogerov si bolo vedomých sťažností na jednotlivých biskupských konferenciách o tom, že blogy musia byť kontrolované, regulované alebo v nich má byť získaný vplyv.

Z ich pohľadu sú cirkevní úradníci veľmi ostražitý k interaktívnym, bleskurýchlym médiám, ktoré nemajú zdanlivo žiadne pravidlá, hranice alebo limitácie. Hlavnou témou, ktorú predostrel otec Frederico Lombardi z Vatikánskeho tlačového strediska a americká blogerka Elizabeth Scaliová, ostáva predpokladaný nedostatok zhovievavosti blogerov, ktorí odhaľujú chyby cirkvi.

Bolo však jasné, že títo úradníci si boli vedomí problémov a naozaj chceli začať nový, menej vzájomne podozrievavý dialóg. A blogeri dychtivo odpovedali na túto vystretú ruku.

Každý pochopil, že toto stretnutie bol iba úvodný schodík. Tento nový vzťah sa totiž nedá utvoriť za jedno 5-hodinové stretnutie. Odzneli už dva konkrétne návrhy a tie ukazujú úprimnosť na oboch stranách.

Thomas Peters, autor blogu „American Papist” a Katolícka voľba, sa opýtal, prečo prítomní blogeri, ktorí sú omnoho spriaznenejší s cirkvou, nemajú prístup ku embargo informáciám z Vatikánskej tlačovej kancelárie. Tieto informácie rutinne vychádzajú najprv k sekulárnym médiám, ktoré sú voči cirkvi otvorene nepriateľské. Peters poukázal na to, že bolo úlohou blogerov, ktorí sami seba pokladajú za majstrov kresťanskej ortodoxie, aby opravovali skreslenie učenia cirkvi zdrojmi ako New York Times. Ak by blogeri mali prístup k novinkám ako prví, tvrdí, mal by Vatikán menej nepriateľské obecenstvo v tlači.

James Bradley, diakon a bloger, ktorý bol nedávno prijatý do cirkvi cez Anglikánsky ordinariát a prevádzkuje portál Ordinariátu, tweetoval: „Nemohli by blogeri jednoducho požiadať [tlačovú kanceláriu] o akreditáciu?” V súčasnosti vyžadujú pravidlá na permanentnú tlačovú akreditáciu so Sala Stampa trvalý pobyt v Taliansku, odporučenie od uznávanej spravodajskej služby a desať vydaných článkov. Tieto pravidlá robia obdržanie Vatikánskych tlačových materiálov skôr ako vyjdú do mainstreamových médií pre nezávislých blogerov žijúcich mimo Talianska takmer nemožným.

Vatikánski úradníci navrhli vytvorenie dobrovoľníckej organizácie katolíckych blogerov, ktorá by bola zodpovedná za reakcie na obvinenia a skreslenia proti cirkvi a jej učeniu od sekulárneho sveta. Táto organizácia by podľa nich neexitovala na účely regulácie alebo kontroly jej členov, ale na formáciu jednotného tímu pre reakcie a obranu cirkvi pred útokmi zvonku.

Otec Lucio Ruiz, ktorý prevádzkuje internetové služby pre Svätú stolicu, sa vyjadril, že „Svätá stolica na nejaký čas vylúčila myšlienku, že by sa v nejakom zmysle dali stránky a blogy, ktoré sa sami považujú za katolícke, označiť ‘katolíckou pečiatkou schválenia’...Nie sme sekta.”

Úradníci uznávajú rolu katolíckych blogerov, ktorí obhajujú cirkev. Otec Lombardi pochválil blogerov za ich pomoc, narážajúc na ich rolu v objasňovaní cikrevného učenia počas kontroverzie ohľadom výrokov pápeža Benedikta o kondómoch v knihe Svetlo sveta. Lombardi sa poďakoval blogerom za ponúknutie rýchleho objasnenia tohto prípadu.

Pre zúčastnených blogerov, ktorí sa zameriavajú na cirkev, znamenajú tieto intervencie pravdepodobne najdôležitejšie posolstvo večera: inštitucionálna cirkev a katolícka blogosféra v skutočnosti nie sú v spornom vzťahu. Vatikán sa v podstate vyjadril: skúsme nájsť spôsob ako spolupracovať, pretože sme všetci na jednej strane.

Organizátor stretnutia, Richard Rouse z Pápežskej radu pre kultúru, adresoval výhrady blogerov v jeho otváracej poznámke. Stretnutie podľa neho nemalo byť iba „jednoduchým reklamným trikom”.

“Neponúkame priestor na vytváranie oficiálnych morálnych pravidiel, ale budeme sa snažiť o prejavenie nesúhlasu bez nepríjemností.”

Rousea potešilo, že stretnutie už nadchlo „cirkevné autority po celom svete v spojení sa s blogerskou komunitou (aj napriek problémom so strachom, dôvernosťou, múdrosťou, prezieravosťou a vyrovnávaním sa s neporozumením).”

Neskôr ma v osobnom rozhovore Rouse aj Fr. Ruiz uisťovali, že čo sa Vatikánu týka, neexistuje žiadny úmysel ani túžba regulovať alebo kontrolovať blogerov alebo obsah ich príspevkov. 

Vatikánsky blogerský summit vo všeobecnosti zvýraznil základný rozdiel medzi sekulárnym svetom a cirkvou. V sekulárnom svete je obrovská priepasť medzi vládnucimi a tými, ktorým vládnu. Je príliš jednoduché, s mnohými aktuálnymi problémami v cirkvi, veriť, že taká istá priepasť existuje medzi laikmi a záhadnými „vatikánskymi zasvätencami”, ktorí citujú v tlači.

Tento predpoklad sporného vzťahu je možno aj prirodzený. Celý katolícky svet sa točí okolo škandálov so zneužívaním v posledných rokoch a takmer 50 rokov pretrváva kríza v cirkvi, ktorá je podľa mnohých adresovaná iba s veľmi malou konkrétnou odozvou z Ríma. Pre mnohých z nás, ktorý pracujeme na reformácii cirkvi, sa stala nedôvera hierarchie a oficiálnej cirkvi takmer bežná.

Ale za posledných 24 hodín sa objavili správy od niektorých zo zúčastnených a jednou zo spoločných tém blogerov bolo rozpačité ospravedlnenie za ich predošlý skepticizmus. Stretnutie bolo všeobecne vyhlásené za úspešné - odstraňujúce bariéry a podozrenia, vnášajúce očakávania a nádej na viac.

Po prečítaní mnohých správ od blogerov a komentárov na Twitteri, ktoré prišli z Ríma, sa otec Tim Finnigan, čítaný prvý anglický kňaz - bloger, vyjadril vo svojom blogu Hermeneutika kontinuity: „Bol som skôr cynický, keď som počul o tomto stretnutí, takže som veľmi rád, že sa podľa všetkého tak vydarilo.”

„Myslím, že tento týždeň bol v skutku medzníkom pre katolícke blogovanie. Celkovo veľmi pozitívny.”