Práva pekára z Colorada vyjadriť sa prostredníctvom (jedlých) umeleckých diel spočívajú v centre dnešnej argumentácie Najvyššieho súdu, hovoria právnici Jacka Philipsa, vlastníka pekárne Masterpiece.
"V stávke je právo všetkých kreatívnych profesionálov hovoriť a žiť v súlade so svojimi presvedčeniami," uviedla Kristen Waggoner, senior poradkyňa Aliancie obhajujúcej slobodu, ktorá zastupuje Philipsa pred Najvyšším súdom USA (cna).
Súd si dnes vypočul argumenty v prípade pekárne Masterpiece vs. Komisia pre občianske práva v Colorade. Tento prípad si získal pozornosť obhajcov LGBT práv ako aj zástancov náboženskej slobody.
Waggoner uviedla, že sudcovia sa pýtali na zložité otázky oboch strán a vysvetlila, že ona a generálny prokurátor Noel Francisco argumentovali pred najvyšším súdom, že nútiť Philipsa, aby "načrtol, vymodeloval a ručne namaľoval posolstvo" o manželstve, ktoré je v rozpore s jeho vierou, porušuje jeho ústavnú ochranu na slobodný prejav.
"Či už podporujete manželstvá rovnakého pohlavia alebo ste proti nim, mali by ste mať právo sa slobodne vyjadrovať. Držať si svoje názory a hovoriť slobodne na verejnom námestí," uviedla.
Prípad sa na súd dostal po piatich rokoch súdnych sporov zahŕňajúcich Philipsa a jeho pekáreň Masterpiece, ktorú otvoril v roku 1993. V roku 2012 Philip obdržal žalobu podanú Charliem Craigom z Colorada, keď odmietol upiecť svadobnú tortu pre homosexuálne manželstvo Craiga a Davida Mullinsa. Philips páru ponúkol inú tortu. Komisia pre občianske práva v Colorade, štátna agentúra, ktorá zastupuje Craiga a Mullinsa počas súdneho sporu, tvrdila, že odmietnutím torty pekár porušil antidiskriminačný zákon štátu.
Prípad bol rozhodnutý v prospech žalobcov v roku 2013 a coloradsky sudca nariadil Philipsovi, aby absolvoval antidiskriminačné školenia a aby slúžil homosexuálnym svadbám alebo prestal obsluhovať všetky svadby.
Philipsovi nevyšlo žiadne odvolanie na štátnej úrovni a Coloradsky najvyšší súd odmietol prevziať prípad. V júni 2017 Najvyšší súd USA súhlasil s vypočutím prípadu.
Páru sa podarilo získať tortu s motívom dúhy z pekárne v blízkosti Philipsového obchodu.
Philips odmieta piecť aj iné druhy koláčov, ktoré propagujú myšlienky v rozpore s jeho presvedčeniami, ako sú koláče, ktoré zobrazujú protiamerické, ateistické alebo rasistické odkazy alebo znevažujú členov LGBT komunity. Philips tiež odmieta vytvárať vlastné koláče aj na iné udalosti, ktoré nepodporuje, akými sú Halloween a rozlúčku so slobodou. "Aj keď slúžim všetkým, ktorí prichádzajú do môjho obchodu, ako mnohí iní kreatívni profesionáli, nevytváram vlastné návrhy na udalosti alebo posolstvá, ktoré sú v rozpore s mojím svedomím," vysvetlil Philips na tlačovke 5. decembra v priestoroch mimo Najvyšší súd USA.
Philips uviedol, že od začiatku súdnych sporov stratil viac ako 40 percent zákaziek kvôli tomu, že nemôže obsluhovať žiadne svadby. V dôsledku toho stratil takmer polovicu svojich zamestnancov a teraz zápasí "s platením účtov a udržaním obchodu nad vodou". Okrem toho Phillips informoval, že sa mu vyhrážajú zabitím, čo viedlo k tomu, že musela zasahovať polícia.
"Je ťažké uveriť, že vláda má núti si vybrať medzi zabezpečením mojej rodiny a zamestnancov a porušovaním môjho vzťahu s Bohom," uviedol Philips. "To nie je sloboda. To nie je tolerancia."
Americké združenie za ľudské práva (ACLU) argumentovalo pred Najvyšším súdom, spolu s Komisiou pre občianske práva v Colorade, proti Philipsovi. V dnes zverejnenom vyhlásení skupina advokátov vyhlásila, že Philipsove práva z Prvého dodatku neumožňujú jeho pekárni "vyberať si zákazníkov".
"Tieto zákony zabezpečujú, že každý, vrátane homosexuálov, má slobodu vstúpiť do podniku a vedieť, že sa s nim bude zaobchádzať rovnako,“ uviedol David Cole, právny riaditeľ ACLU, ktorý argumentoval pred Najvyšším súdom. "Ako sme dnes na súde argumentovali, sudcovia majú povinnosť obhajovať zásadu rovnakej dôstojnosti podľa zákona pre všetkých Američanov - vrátane Davea a Charlieho."
Konferencia amerických katolíckych biskupov, ktorá v mene Philipsa podala nótu priateľa súdu, vyjadrila svoju podporu slobodnému prejavu a slobode náboženského vyznania.
"Modlíme sa, aby súd naďalej zachoval možnosť ľudí žiť svoju vieru v každodennom živote bez ohľadu na ich povolanie," uviedli v spoločnom vyhlásení arcibiskupi Joseph E. Kurtz z Louisvillu a Charles J. Chaput, O.F.M. Cap z Filadelfie a biskup James D. Conley z Lincolnu. Biskupi predsedajú Americkým biskupským výborom pre náboženskú slobodu; Výboru pre laikov, manželstvo, rodinný život a mládež; a Podvýboru pre podporu a obranu manželstva.
"Najmä umelci si zaslúžia slobodu vyjadriť myšlienky - alebo odmietnuť vytvárať určité posolstvá - v súlade s ich hlbokými presvedčeniami," píšu biskupi.
Citujúc rozhodnutie sudcu Antonyho Kennedyho v prípade Obergefell vs. Hodges, ktorý poznamenal, že ľudia môžu oponovať homosexuálnym manželstvám z dôvodu "slušných a čestných náboženských a filozofických premís", biskupi žiadajú, aby kreatívni profesionáli mohli "využívať svoj umelecký talent v súlade s týmito slušnými a čestnými presvedčeniami."
Experti na náboženskú slobodu tiež zdôraznili dôležitosť ochrany slobody prejavu a náboženskej slobody. Eric Baxter, senior právny poradca v Becketovej nadácii pre náboženskú slobodu, ktorá tiež podala v mene pekárne nótu priateľa súdu, poukázal na náboženský význam svadieb, ktoré nosili po stáročia.
"Myšlienka, že vláda môže donútiť niekoho, aby sa zúčastňoval na podujatiach, ako sú svadby, krst, bar micva či dokonca na pohreboch - udalostiach, ktoré sú plné kultúrneho a náboženského významu - je hlboko znepokojujúca," uviedol v stanovisku.
"Je samozrejmé, že vytvorenie vlastnej svadobnej torty je neoddeliteľnou súčasťou oslavy svadby. Jack Philips by do toho nemal byť nútený rovnako ako niekto, kto by mal spievať na svadbe, alebo slúžiť ako svadobný svedok, či navštevovať svadbu s dostatočne širokým úsmevom na tvári," pokračoval Baxter.
"Ako národ môžeme žiť a nechať iných žiť bez extrémnych výpadov na rozhodnutia druhých alebo ich nútiť, aby sa zúčastnili na našich."
Najvyšší súd USA pravdepodobne rozhodne na jar alebo začiatkom leta 2018.