Bývalá víťazka Miss Universe sa ospravedlnila po tom, čo v rozhovore povedala, že chce, aby jej dieťa bol homosexuál, ktorý jej bude pomáhať s obliekaním a make-upom.
Pia Wurtzbachová, filipínska modelka, ktorá v roku 2015 bola korunovaná ako Miss Universe to uviedla v rozhovore pre televíznu show Tonight with Boy Abunda.
V rozhovore slečna Wurtzbachová, 28r., povedala, prečo chcela, aby bolo jej dieťa homosexuálom.
Povedala: „Naozaj verím, že sa o teba postarajú, keď zostarneš. To neznamená, že by sa o teba nepostarali, ak je vaše dieťa heterosexuál, ale na základe mojej skúsenosti sa homosexuál o vás postará mimoriadnym spôsobom.“
„Chcem zakúsiť to, aby som lala niekoho, kto bude nadšený z toho, že ma bude obliekať, aby mi urobil make-up a aby sa o mňa postaral. Bude ako môj najlepší priateľ.“
„Predstavujem si, že moje dieťa bude môj najlepší priateľ a že bude homosexuál.“
Jej komentáre boli nemilosrdne kritizované on-line.
Jeden kritik ju obvinil z toho, že je „ďalším heterosexuálnym dievčaťom, ktorá zaobchádza s homosexuálmi ako s príslušenstvom“.
Ďalší dodal: „Viem, že to nepochádzalo zo zlomyseľnosti, ale ak skutočne chcete byť spojencom našej komunity, prosím, dávajte si pozor na dôsledky vašich vyhlásení.“
Wurtzbachová, ktorá predtým vyjadrila podporu homosexuálom, nakoniec reagovala.
Na Twitteri napísala: „Bola som šokovaná, keď som videla online komentáre o tom, čo som povedala na TWBA. Prosím, neprekrúcajte to, čo som povedala. Mám LGBT vo veľkej úcte.“
„Bol to len zábavný rozhovor, ľudia! Neznamená to pohŕdanie. Mám vás všetkých rada. Šťastné prázdniny všetkým!“
Dodala: „Neznamená to žiadnu zlomyseľnosť. Nechcela som nikoho uraziť. Ospravedlňujem sa za nedorozumenie.“
„Toto nás učí: dávajte si stále pozor na to, čo hovoríte.“
Wurtzbachová tiež pripomenula článok o právach LGBT z predchádzajúceho roka umiestneného na začiatku jej profilu na Twitteri.
V časopise Time Wurtzbachová povedala: „Moju mladšiu sestru a mňa vychovávala naša osamelá matka v Cagayan de Oro, v multietnickom prostredí a v rozvíjajúcom sa meste v južnej časti Filipín.“
„Vyrastanie v takej rozmanitej kultúre ma v mladosti naučilo cnosti prijatia a uvedomila som si, že tolerancia by mala byť normou, nie výnimkou.“
„Som hrdá na to, že Filipíny sa každým dňom stávajú tolerantnejšou komunitou. Avšak moje liberálne názory na mnohé sociálne otázky sú niekedy v rozpore s kresťanským učením.“
„Ja osobne ďakujem komunite LGBTQ, z ktorej mnohí sú mojimi najbližšími priateľmi. Bez toho, aby som prijala postoje k mojim chybám a bojom, nebola by som tam, kde som dnes.“
„Ale zatiaľ čo začíname vidieť v Katolíckej cirkvi semená zmeny, komunita LGBTQ na Filipínach sa ešte stále neteší z rovnakých práv.“
„Možno mi moja netradičná forma rodiny umožnila prijať rozdiely ostatných bez súdenia a urobila ma hrdou, že ako kresťanka obhajujem práva LGBTQ.“
„V skutočnosti som prostredníctvom svojej viery našla silu urobiť práve to. Nepochybne budú aj naďalej časy, kedy moja viera a sekulárne názory budú v rozpore, ale v tých chvíľach som našla pokoj v starom prísloví: „Ži a nechaj žiť.“
Filipíny sú jednou z najviac LGBT naklonených krajín v Ázii a v roku 2014 sa počas prieskumu zistilo, že 73 percent Filipíncov verí, že homosexualita by mala byť akceptovaná.
V poslednom čase sa však nedosiahlo z tohto rozvoja až tak veľa.
Neexistujú žiadne národné antidiskriminačné zákony LGBT, žiadne uznanie sobášov rovnakého pohlavia a zákon o ridne na Filipínach definuje manželstvo ako „špeciálnu zmluvu o trvalom spojení medzi mužom a ženou“.
Neslávne známy a nestály prezident krajiny Rodrigo Duterte povedal niekoľko nevyspytateľných poznámok o právach LGBT a niekoľkokrát zmenil svoj postoj k zväzkom homosexuálov.
Počas príprav na prezidentské voľby Duterte navrhol, aby presadil právne predpisy, ktoré by umožnili zväzky rovnakého pohlavia.
Neskôr svoj postoj zmenil a vylúčil zväzky homosexuálov, hovoriac: „To je ich (západná) kultúra. To je pre nich.“
„To sa nemôže vzťahovať na nás, pretože sme katolíci a existuje občiansky zákonník, ktorý hovorí, že si môžem vziať len ženu a žena sa môže vydať len za muža.“
„To je zákon na Filipínach.“
Ale tento mesiac sa vrátil k svojmu pôvodnému postoju a znova navrhol, že by podporil zväzky rovnakého pohlavia.
Keď hovoríme o zhromaždení na podporu (nad)práv LGBT, Duterte povedal: „Povedal som, že som za (rovnaké) práva pre osoby rovnakého pohlavia, ak je to trend modernej doby. Ak to pridá k vášmu šťastiu, som za.“
Prezident dodal, že „nemá problém s mužom, ktorý sa oženil s mužom“ a naznačil, že „budeme musieť zmeniť zákon“, aby sme povolili zväzky rovnakého pohlavia.
Vyhlásenie prezidentského hovorcu Harry Roque bolo nasledovné: „Prezident Duterte je prezidentom všetkých Filipíncov. Táto administratíva má dlhodobú podporu inkluzívnosti a citlivosti. Nerobíme rozdiely. Všetci sme Filipínci, ktorí sa tešia našim právam, slobode a rovnosti pred zákonom.“
Na začiatku tohto roka prezident tvrdil, že väzni sú „za reformu“, pretože sa stali homosexuálmi.
Obhajoval súdny systém krajiny, pred medzinárodnými obavami z jeho entuziazmu pre popravy obvinených zločincov.
Duterte tvrdil, že aj keby boli zločinci poslaní do väzenia, budú „za reformy“, pretože by „nadobudli utajenú homosexualitu“.
Podľa Manila Times povedal: [Odsúdení] sú už nenormálny v tom zmysle, že nie sú schopní nadviazať vzťah so ženou.
„Rozvíjajú deviáciu mysle. Nechcú sa dostať von z väzenia, pretože tam majú zadarmo jedlo... a majú milencov, chcú sa vrátiť do väzenia, aby boli so svojimi milencami.“
Trval na tom: „Oko za oko, zub za zub. To je základný zákon džungle. Ak ste niekoho zabili, zaplatíte za to svojím životom. Je to odplata.“
Vedúci predstaviteľ predtým verejne priznal, že počas svojho funkčného obdobia ako starosta mesta Davao zabil podozrivých zločincov.
Duterte mal minulý rok homofóbne komentáre k americkému veľvyslancovi Philipovi Goldbergovi a povedal: „Hádal som sa s ich homosexuálnym veľvyslancom, synom šľapky. Naštval ma.“