Paul Zulehner, rakúsky kňaz, ktorý v októbri minulého roka pomáhal organizovať iniciatívu Za pápeža Františka, poskytol v januári 2018 interview rakúskym novinám Kurier, o ktorých sa v nemeckých médiách dosť intenzívne diskutuje. Ako významný predstaviteľ nemeckého pokrokového prúdu v Katolíckej cirkvi Zulehner predpokladá, že v roku 2019 sa navrhne svätenie ženatých mužov za kňazov. Naznačuje aj možnosť svätenia žien do kňazského stavu. Na otázku či sa v Katolíckej cirkvi budú už čoskoro vysviacať ženy, Zulehner odpovedal nasledovne:
„Ešte pred vysviacaním žien sa vytvorí priestor pre svätenie ženatých mužov za kňazov. Predpokladám, že latinskoamerickí biskupi o tom rozhodnú na Synode panamazonského regiónu v roku 2019. Pápež im pravdepodobne ustúpi. To zároveň vytvorí tlak u ostatných nasledovať príklad Latinskej Ameriky. Týmto spôsobom sa Cirkev zmení.“
K tejto metóde činnosti, ktorá je založená na decentralizovanejšom spôsobe vedenia Cirkvi, Zulehner dodáva: „Je to jedno z najdôležitejších rozhodnutí tohto pontifikátu, ktorým pápež prekoná centralizmus.“ Ďalej tento profesor pastoračnej teológie hovorí, že „veci sa teraz menia tak, že to čo povie Rím, môže celkom dobre pochádzať aj z periférií. Z Ríma teraz chodia do škôl v regiónoch jednotlivých kontinentov, na biskupské konferencie, a potom povedia ´V poriadku, toto akceptujeme pre univerzálnu Cirkev a toto nateraz pre tento región.´“
Pre rakúskeho kňaza je tento vývoj revolučný; vysvetľuje: „Toto je revolúcia. Od biskupských konferencií sa teraz bude žiadať, aby rozhodli o veciach, ktoré sú dôležité pre nás, potom budú o tom informovať Vatikán a potom pápež môže povedať ´Urobte to presne takto!´“
Pre Zulehnera táto reforma znamená „vstup Cirkvi do modernej doby“. Citujúc poradcu pápeža Františka, kardinála Carla Martiniho, tento rakúsky profesor povedal, že „Katolícka cirkev sa oneskoruje o 300 rokov za moderným svetom.“ Tento nový prístup konkrétne popísal Zulehner slovami: „Už sa nehovorí viac o hriechoch ľudí, ale o ich zraneniach; už sa nemoralizuje, ale uzdravuje.“ V jeho očiach už „pápež František nie je ideológ, ale pastier, ktorý sa stará o konkrétneho jednotlivca v konkrétnej situácii, ktorú práve prežíva.“
V tomto kontexte vníma Paul Zulehner budúce konkláve ako rozhodujúce: „Budeme pokračovať v ceste, ktorú nastúpil pápež František?“
Paul Zulehner je spoluautorom knihy emeritného biskupa Fritza Libingera z Južnej Afriky, ktorý je propagátorom myšlienky svätenia ženatých mužov za kňazov, ako aj svätenia žien do kňazského stavu. Ako sme informovali v novembri 2017 Zulehner mal príhovor na zhromaždení Bavorského regionálneho výboru katolíkov a už tam bol zjavne presvedčený, že pápež František pripustí nové formy kňazstva.
Podľa správy Kuriera získala Zulehnerova iniciatíva Za pápeža Františka 70.000 podpisov a on v súčasnosti osobne organizuje celosvetovú sieť 175 top teológov za účelom ´poskytnutia teologických základov pre pápežovu cestu´. Cieľom je konať podľa druhého Vatikánskeho koncilu a zaistiť, aby sa cesta Cirkvi do modernej doby opäť nezanedbala.“