Man_Unsplash__CNA.jpg

Zranení/´fluktuanti´/odpadlíci - prečo veľa mladých opúšťa Cirkev

401
Zuzana Smatanová
Štúdia

Výsledok dvojročného verejného prieskumu v januári tohto roku je odpoveďou na príčinu toho, prečo mladí ľudia opúšťajú Cirkev už vo veku 13 rokov. Štúdiu vydalo tlačové stredisko St. Mary´s Press a Centrum pre aplikovaný výskum apoštolátu pri Georgetown University (CARA).

Tých, čo opustili Katolícku cirkev v priemere okolo 13-teho roku veku, skontaktovali a požiadali o rozhovor. 74 percent z 214 bývalých katolíkov uviedlo, že sa rozhodlo opustiť Cirkev medzi 10 a 20 rokom. „Mladí ľudia popisovali začiatky svojich pochybností, ktoré začali mať v piatom ročníku, niektorí aj skôr“, povedal John Vitek, jeden z vedúcich autorov štúdie. Vitek, ktorý je prezidentom a výkonným riaditeľom St. Mary´s Press povedal pre CNA, že jeho zistenia zrejme prekvapujú množstvo dospelých, pretože „veľa mladých ľudí sa nám priznalo, že o svojich pochybnostiach a otázkach nikdy nehovorili so svojimi rodičmi alebo duchovnými pastiermi“. 

 

Mladé „nuly“

Veľa kontaktovaných mladých bývalých katolíkov dnes spadá do kategórie „núl“, alebo inak povedané ľudí bez náboženskej príslušnosti. 35 percent účastníkov štúdie uviedlo, že potom už nepatrili k žiadnemu náboženstvu, pričom len 14 percent z nich by sa označilo za ateistov alebo agnostikov. Výsledky tohto prieskumu súhlasia so zistením Pew Research Center (PRC), že „nuly“ sú čoraz početnejšou kategóriou v USA. CARA cituje výsledky PRC štúdie z roku 2015, že počet dospelých, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu v USA, stúpol medzi rokmi 2007 až 2014 o 19 miliónov

21 percent mladých katolíkov čo opustili Cirkev na dôvažok odpovedalo, že teraz sú „znovuzrodení“ alebo sa stali evanjelikmi. Hoci „nuly“ predstavujú najpočetnejšiu kategóriu bývalých katolíkov Vitek uvádza, že „prevažná väčšina mladých ľudí, ktorí odišli z Katolíckej cirkvi stále verí v Boha a väčšina z nich stále túži po nejakom náboženskom spoločenstve, do ktorého by mohli patriť.“

 

Dôvody, pre ktoré odchádzajú

Štúdia s názvom ´Odchádza, odchádza, je preč!´, Dynamika vystúpenia z Cirkvi mladých katolíkov, je založená na národnom prieskume a rozhovoroch s 214 bývalými katolíkmi vo veku 15 až 25 rokov: „Táto štúdia je celá o mladých ľuďoch, ktorí rozprávajú vlastnými necenzurovanými slovami svoj príbeh o tom, prečo zanechali Katolícku cirkev.“ Pracovníci CARA identifikovali na základe toho tri archetypy týchto ľudí: zranení, ´fluktuanti´, odpadlíci.

Zranení sú tí, čo zažili nejakú ťažkosť alebo tragédiu, pri ktorých sa im zdalo, že Boh pri nich nestojí. Aj napriek ich modlitbám sa napríklad ich rodičia rozviedli, chorý rodinný príslušník zomrel a podobne. Istý mladík uviedol, že v jeho prípade sa za jeho starého otca s rakovinou pľúc „modlila celá rodina a okolo 150 ďalších ľudí a ani napriek tomu sa nedalo nič robiť; tam po prvýkrát zostal skeptický.“

Pre ´fluktuantov´ je typické, že majú problém prepojiť svoju identitu pokrsteného katolíka s konkrétnym životom v reálnom svete. Zápasia s tým, prečo má význam byť akurát katolíkom a preto aj často odchádzajú z Cirkvi niekam inam. Výskumníci vyzdvihli vplyv, ktorý môžu mať v tomto prípade rodičia na svoje deti, alebo ako ich môže stmeliť dokopy aj širšia rodina ako taká, keď rodičia nedokážu až tak vysvetliť, prečo je viera dôležitá a má význam.

Oveľa aktívnejší odpor voči viere zaznamenala štúdia v kategórii odpadlíkov. Niektorí z mladých v tejto kategórii otvorene nesúhlasili s náukou Cirkvi o antikoncepcii, o ´manželstvách´ osôb rovnakého pohlavia, a o sexualite, čo uviedli ako rozhodujúci dôvod svojho odchodu z Cirkvi. Je zaujímavé, že iba 2 percentá respondentov uviedli ako dôvod odchodu z Cirkvi škandály sexuálneho zneužívania duchovnými.

Vitek vysvetlil CNA, že niekedy sa tieto tri kategórie prelínajú: „mladý človek má najprv zlú skúsenosť, ktorá ho zraní; zranenie ho dovedie k pochybnostiam o viere a keď sa mu ich nedarí vyriešiť, nasleduje odchod z Cirkvi.“

 

Konečné rozhodnutie?

28 percent bývalých mladých katolíkov uviedlo pre CARA, že sa len zriedka alebo vôbec nezúčastňovali svätej omše v čase, kedy sa pokladali za katolíkov. Iba 17 percent opýtaných povedalo, že sa sv. omše zúčastnilo raz týždenne keď boli katolíkmi. Tri štvrtiny opýtaných nikdy nenavštevovalo katolícku školu.

87 percent týchto bývalých katolíkov uviedlo, že ich rozhodnutie odísť z Katolíckej cirkvi je konečné. Vitek k tomu dodáva, že „toto rozhodnutie robia v určitej etape svojho života a nikto z nich nevie, čo prinesie budúcnosť. Preto je tu ešte stále nádej pre veriace spoločenstvá.“ Dodáva však aj to, že „aj napriek tomu štúdie dokazujú, že akonáhle sa raz človek rozhodne odísť z Cirkvi, neskôr sa do nej už nevracia.“ Na otázku čo môže urobiť Cirkev na to, aby ochránila mladých ľudí od odmietania viery, Vitek odporúča

„vytvoriť miesta, kde môžu mladí ľudia slobodne vyjsť na svetlo so svojimi otázkami a pochybnosťami ohľadne viery... Oni totiž o svojej viere chcú hovoriť, no nie sú si istí, či to budú môcť urobiť bez toho, aby ich niekto neodsúdil.“