Nemecká katolícka cirkev uviedla, že prehodnotí svoj systém zamestnávania po upozornení najvyšších európskych sudcov. Tí tvrdia, že systém by mohol porušovať antidiskriminačné zákony, keďže vyžaduje od zamestnancov, aby boli veriaci.
17. apríla rozhodol luxemburský Európsky súdny dvor o tom, že požiadavka "náboženskej príslušnosti" pre zamestnancov Cirkvi by mala byť predmetom súdneho preskúmania.
Otec Jezuita Hans Langendorfer, generálny tajomník Nemeckej konferencie biskupov, povedal, že Cirkev "vždy dbala na to, aby nevznášala neúmerné požiadavky" na potenciálnych zamestnancov. Langendorfer uviedol, že vo svetle rozhodnutia Cirkev "preskúma, do akej miery by sa mali prispôsobiť postupy prijímania do zamestnania".
Vo vyhlásení o. Langendorfer uviedol, že nemeckí katolícki biskupi uvítali potvrdenie súdu, podľa ktorého sú Cirkvi naďalej oprávnené posudzovať uchádzačov "postoj k náboženstvu," a že štátne súdy nemôžu "ignorovať náboženský étos".
Avšak poznamenal, že katolícke podmienky na profesionálne zapojenie do služby by mohli byť odteraz právne napadnuteľné.
Katolícke a protestantské cirkvi patria medzi najväčších nemeckých zamestnávateľov a bola im povolená rozsiahla samospráva na základe ustanovení o náboženskej slobode z nemeckej Ústavy z roku 1949 resp. zo Základného zákona.
Cirkevné inštitúcie však čelili súdnym sporom o údajnej diskriminácii nekresťanských pracovníkov, najmä v cirkvou-vlastnených nemocniciach a charitách.
V máji 2015 Konferencia katolíckych biskupov oznámila, že reformovala cirkevný pracovný zákon tak, aby zákon odrážal "viaceré zmeny v právnej praxi, legislatíve a spoločnosti," a že umožní členstvo v odboroch. Zároveň už nebude vyžadovať od 750 000 zamestnancov Cirkvi, aby odrážali katolícke učenie vo svojom spôsobe života.
V stanovisku sa tiež uvádzalo, že od zamestnancov Cirkvi, vrátane nekatolíkov, sa stále očakáva "vyhýbanie sa anti-cirkevnému správaniu", ako napr. pri podpore potratov či xenofóbii.
Avšak tí, ktorí sa opätovne oženili po rozvode alebo vstúpili do registrovaného partnerstva, budú čeliť prepusteniu len vtedy, ak ich konanie ovplyvní "integritu a dôveryhodnosť Cirkvi".
Christine Landersová, riaditeľka nemeckej federálnej antidiskriminačnej agentúry, sa pre katolícku spravodajskú agentúru KNA vyjadrila, že rozhodnutie znamená, že Cirkvi teraz musia "byť schopné komplexne vysvetliť každé rozhodnutie o zamestnaní na súde".