fr_martin_and_rihanna_met_gala_810_500_55_s_c1.jpg

"Na Met Gala mi povedali, že som sexy", chváli sa vatikánsky pro-LGBT poradca James Martin

1,069
Zuzana Smatanová
Kultúra smrti

Páter James Martin, vatikánsky poradca a jezuitský kňaz, ktorý sa sám etabloval ako obhajca LGBT káuz, tweetoval v pondelok z Met Gala (najväčšia módna udalosť roka), že mu jeden z hostí povedal „Veľmi sa mi páči, že sa ako kňaz obliekate tak sexy.“

Martin uviedol aj ďalšie komentáre, týkajúce sa jeho kňazského odevu a kolárika: „Skvelý outfit“, „Strašne sa mi páči váš kostým“, „Toto je akože naozaj?“ Zároveň ´pochválil´ aj kardinála Timothyho Dolana, newyorkského arcibiskupa, že sa tejto udalosti zúčastnil a vyjadril sa, že „je skvelé, keď miestny ordinár podporí takúto historickú expozíciu o katolicizme“.

Tento jezuitský kňaz si „urobil meno“ opakovanými verejnými vyhláseniami, podrývajúcimi doktríny Katolíckej cirkvi o sexuálnej morálke, najmä v súvislosti s homosexuálnymi vzťahmi, ktoré Cirkev zavrhuje ako „vnútorne nezriadené“.

Martin sa o homosexuálnych vzťahoch vyjaduje pozitívne a tvrdí, že gay párom by sa počas sv. omše pri znaku pokoja malo dovoliť navzájom sa pobozkať. Ďalej tvrdí, že Biblia je v súvislosti s odsudzovaním homosexuálneho správania „vytrhnutá z kontextu“ a opakovane sa sťažuje, že katolícki kňazi nemôžu požehnávať zväzky osôb rovnakého pohlavia. Hispánci ho v decembri 2017 odsúdili za opakované tweetovanie nemravného obrazu, ktorý je očividnou paródiou na obraz Panny Márie Guadalupskej.

Met Gala je módna udalosť roka, ktorej finančný výťažok je určený pre Metropolitan Museum of Art´s Costume Institute v New Yorku. Každý rok sa jej zúčastňuje množstvo celebrít, odetých do často nemravných a sexuálne provokatívnych kostýmov, korešpondujúcich s aktuálnou témou roka. Tohtoročná Met Gala sa niesla v znamení témy: Božské telá – móda a katolícka obrazotvornosť. Mnohé ženy mali „šaty“ v štýle biskupského liturgického rúcha, či „rafinovaným“ spôsobom upravené posvätné symboly katolíckej viery.

Popstar Rihanna  si obliekla sexuálne provokatívny model, znázorňujúci pápežské rúcho a Madonna Ciccone mala na sebe šaty, ktorých vrchný diel mal v sebe výstrih v tvare kríža, do značnej miery odhaľujúci jej hruď. Na tejto exhibícii si našla svoje miesto aj sadomasochistická maska otroka, pokrytá ružencami.

Vatikán však namiesto toho, aby túto udalosť odsúdil, zásoboval rúchami sprievodnú výstavu odevov, a navyše poslal chlapčenský zbor, pôsobiaci pri Sixtínskej kaplnke, aby spieval účastníkom párty. Kardinál Timothy Dolan sa nechal počuť, že to bol „skvelý večer“ a „spoločenská udalosť roka“. Neskôr odmietol názor, že by spomínaná udalosť bola rúhaním.  

Množstvo katolíkov však aj napriek tomu odsúdilo túto udalosť ako rúhavú a urážajúcu katolícke náboženstvo, ako aj pre jej úbohé štylizovanie. Patria k nim aj Raymond Arroyo, Ross Douthat, Laura Ingrahamová a Matthew Schmitz z First Things. Dokonca aj britský novinár a odpadnutý katolík Piers Morgan sa pýta: „Čo si ten Vatikán, prepánajána, myslí?“

Joseph Sciambra, bývalá pornohviezda a ex-gay, ktorý sa vrátil ku katolíckej viere svojej mladosti, sa vyjadril, že Martinova očividná túžba po pozornosti je „smutná a zúfalá“

 

Na svojej facebookovej stránke Sciambra píše:

„Deje sa tu niečo veľmi temné a zúfalé. James Martin, počúvajte, toto naozaj nemá žiadny zmysel. Kamkoľvek som sa v gay komunite pohol, tam som narazil na nezmyselné komplimenty. Doteraz som tieto fakty nepotreboval odhaliť, až teraz. To, že niekto povie niečo také Martinovi, nie je dôležité, ale že on takúto vec rozpitváva do detailov, to hovorí o všetkom. Martina zrejme ako chlapca nikto neobjímal, pretože teraz potrebuje neustálu pochvalu a uistenie, ktoré nateraz nachádza v náručí LGBT komunity ... Je ale katastrofálne, že všetko, čo sa mu preháňa hlavou, končí na javisku, ktorým je svet. Niekedy mi ho je až ľúto.“

Ďalej sa Sciambra pýta:

„Šokovalo niekoho, keď zistil, že James Martin bol zapletený do Met Gala? Je to súčasť plánu, a bola ňou už veľmi dlho – dať na drahej koktejlovej párty dokopy niekoľkých dôverčivých a hrabivých biskupov s bohatými členmi LGBT komunity, ktorí majú dobré konexie, stretnúť partnera rovnakého pohlavia, počúvať, aká krutá a neláskavá je Rímskokatolícka cirkev voči gay párom, aké robí rozdiely a potom sa s dobrým pocitom zo seba vrátiť naspäť do kancelárie. Veď len meníme Cirkev. A s kardinálom Schonbornom nám to bude skvele fungovať. Aké jednoduché.“

Sciambra smúti nad stratou zmyslu pre posvätno v Katolíckej cirkvi a je presvedčený, že práve toto zapríčiní vzájomnú zámenu posvätného za svetské a naopak: „Keď totiž Rímskokatolícka cirkev stratí zmysel pre posvätno, tak tento svet v zúfalej snahe prežívať čosi nadprirodzené, urobí posvätné z niečoho profánneho. Celé roky som to prežíval na vlastnej koži v gay komunite."