kotleba.jpg

Kotleba: Náš návrh o sprísnení interrupcií odkryje mnohé masky a ukáže, kto je kto

345
Kultúra života

Prinášame vám rozhovor s predsedom strany ĽSNS Mariánom Kotlebom o predloženej novele interrupčného zákona, ktorou sa výrazne zlepšuje ochrana nenarodených detí na Slovensku. Rokovať sa o nej má už tento týždeň, presný termín však nie je známy.

Predložili ste novelu zákona na striktné obmedzenie umelých potratov na Slovensku, prečo? Čo vás k tomu viedlo?

Prečo? Jednoducho preto, lebo je podľa nás správne chrániť životy detí, ktoré sa ešte vôbec nevedia brániť samé. Lebo je to správne pred Bohom i pred ľuďmi. Ľudová strana Naše Slovensko je postavená na troch pilieroch – národnom, sociálnom a kresťanskom. A podľa každého jedného z nich je potrebné chrániť aj životy nenarodených detí. Ešte pred parlamentnými voľbami som sa ja osobne zaviazal, že budeme brániť a chrániť ľudský život od počatia až po prirodzenú smrť. Teraz plníme tento môj predvolebný sľub.

Ozvali sa aj kritické hlasy z viacerých strán, od poslancov i prolife aktivistov za to, že ste ponechali výnimky, a to najmä čo sa týka prípustnosti umelých potratov v prípade genetických vád dieťaťa. Prečo práve aj táto výnimka?

My si uvedomujeme, že náš návrh nie je úplne ideálny, ale ako sa hovorí, politika je umenie možného. Slovensko má v súčasnosti najliberálnejšiu úpravu umelých potratov takmer zo všetkých európskych štátov. My sme náš návrh pripravili s najlepším vedomím a svedomím tak, aby absolútne výrazne umelé potraty obmedzoval, a zároveň bol prijateľný nielen v prevažnej časti spoločnosti, ale aj v parlamente. Náš návrh novely interupčného zákona úplne ruší svojvoľné potraty na vyžiadanie a to aj u cudziniek, a maximálne obmedzuje vykonávanie umelých potratov na základe „receptu“. Áno, v predloženej novele sú tri výnimky, ale to je takmer rovnaká legislatívna úprava ako napr. v Poľsku. Sme presvedčení, a potvrdzujú to aj vyjadrenia mnohých prolife aktivistov a tiež kňazov, že aj najmenší krok smerom ku ochrane životov nenarodených detí by v súčasnej situácii bol veľký úspech. A to musím povedať, že naša novela skutočne nie je malý krok.

Čo sa týka kritikov nášho návrhu, ktorí samých seba označujú za konzervatívnych, tak je zaujímavé, že až do predloženia našej novely im súčasná absolútne pro-potratová legislatíva, platná v SR, vôbec nevadila. Kde boli? Prečo sami nepredložili návrh na ochranu nenarodených detí? My by sme ich určite podporili, a nepozerali by sme sa pritom na ich politické tričká. Takže, nech sa páči. Ak návrh prejde do druhého čítania, je ho možné formou pozmeňovacích návrhov upraviť tak, aby bol prijateľný aj pre tých „najprísnejších“.

Už pred viac ako rokom ste na ochranu života nenarodených napísali nemocniciam otvorený list. Môžete nám ho priblížiť?

Áno, máte pravdu, no táto skutočnosť bola médiami úplne odignorovaná. Bol to otvorený list (písali sme o ňom TU, pozn. red.), v ktorom sme vyzvali všetky zdravotnícke zariadenia na Slovensku, kde sa vykonávajú umelé potraty, aby prehodnotili toto konanie a postavili sa na obranu života nenarodených.

Aký očakávate výsledok hlasovania?

Neviem, či ešte niečo očakávam. Otázka ochrany života je otázkou princípu a nie názoru. Ide tak o princíp Boží ako aj o princíp morálny a z politického hľadiska aj ľudskoprávny. Zopakujem – ak by ktokoľvek iný takýto návrh predložil, my by sme ho naisto podporili! Myslím, že tento náš návrh odkryje mnohé masky a ukáže, kto je kto.

Čo by ste chceli odkázať poslancom a obyvateľom SR pred samotným hlasovaním?

Všetkým, ktorí majú s obmedzením možnosti zabíjať nenarodené detí nejaký problém, chcem odkázať najmä tieto tri veci:

1. Slovensko dnes vymiera, demografická krivka je dlhodobo katastrofálna. Liberáli na jednej strane podporujú potraty, na strane druhej sa nám sem snažia nanútiť rôznych cudzincov a imigrantov. Žiaľ, zásluhou liberálneho potratového zákona bolo na Slovensku zabitých už viac ako 1.400.000 maličkých nevinných detí. Ak by sme si nezabíjali vlastné deti, žiadne reči o nedostatku vlastných slovenských pracovníkov a vymieraní populácie by sme dnes nemuseli počúvať. Na príklade zdegenerovaného Anglicka, v ktorom súdy odsudzujú maličké deti na istú smrť, vidíme, kam až liberáli túžia zájsť.

2. Na Slovensku dnes chránime všeličo a všelikoho – počínajúc hmyzom, cez domáce zvieratá až po cudzincov s ich mnohokrát zvrátenými zvykmi a hodnotami. Na vyrúbanie stromu vo vlastnom dvore dnes potrebujete mnohoraké povolenia a potvrdenia, za zabitie chráneného živočícha hrozí dlhoročné väzenie. Na zabitie nenarodeného nevinného dieťatka však stačí obyčajná „žiadosť“. To je nielen nemorálne, ale doslova choré. Ak sa ako spoločnosť nespamätáme, škaredo na to doplatíme.

3. Všetci tí, ktorí sa dnes vyslovujú proti našej novele, sprísňujúcej vykonávanie potratov, tak môžu robiť vďaka tomu, že ich matka s nimi na potrat nešla.