Národný pochod za život spúšťa kampaň "STOP násiliu. Na komkoľvek."

167
Kultúra života

Organizátori Národného pochodu za život dnes spúšťajú novú kampaň s názvom „STOP násiliu. Na komkoľvek”. Chcú ňou upozorniť verejnosť, že je potrebné zabraňovať akémukoľvek násiliu, vrátane násilia páchaného na ženách umelým potratom.

Pri aktuálnej diskusii o násilí na ženách sa obchádza fakt, že približne polovica detí zabitých umelým potratom má ženské pohlavie. Za minulý rok tak naša krajina prišla o približne 3 800 malých dievčat. Kampaň bude prebiehať na sociálnych sieťach najbližší týždeň. Vznikla pri príležitosti 70. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ktoré svet oslávi v pondelok 10. decembra 2018.

„Národný pochod za život vždy trval a vždy bude trvať na dodržiavaní základných ľudských práv a rešpektovaní dôstojnosti každého človeka. O práve na život, bez ktorého niet iných práv, hovorí aj Všeobecná deklarácia ľudských práv. Nemôžeme preto zostávať ticho pri jeho odopieraní, ale chceme znovu opakovať, že je potrebné zabezpečiť ochranu života a dôstojnosti človeka od počatia,  počas celého života až po prirodzenú smrť, čo zahŕňa aj ochranu pred násilím,“ povedal Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národného pochodu za život, ktorý bude v septembri 2019 v Bratislave.

“Umelý potrat zabíja dieťa a ubližuje žene – matke. Fyzicky i psychicky. Nemôžeme sa preto nečinne prizerať, že utrpenie týchto detí a žien sú obchádzané mlčaním,” dodáva.

„Násilie nerozlišujeme podľa veku, farby pleti, pohlavia či inej vlastnosti obete. Odsudzujeme každé násilie, pretože ide proti dôstojnosti človeka,” hovorí člen komunikačnej sekcie Národného pochodu za život Tomáš Kováčik.

Zdôrazňuje, že problém násilia sa týka aj lekárov, ktorí vykonávajú umelé potraty, čím fyzicky i psychicky ubližujú ženám – matkám a ničia životy detí. „Keďže matky podstupujúce potrat sú príliš často pod tlakom a nenarodený človek sa ešte nemôže brániť, verejne hovoríme, že budeme vždy stáť za dôslednou informovanosťou matiek o realite potratu, ako aj za právom nenarodených detí na život. Vždy existuje lepšie riešenie ako potrat, ktorý ubližuje matke aj dieťaťu,“ dodal Tomáš Kováčik.

Symbolom kampane je červený plagát s nápisom „STOP  násiliu. Na komkoľvek.”. Nachádza sa na ňom ruka, ktorá je v dvoch farebných verziách – čiernej a červenej. V nej je biela stužka. Tá je tradičným slovenským pro-life symbolom. Jej nosením je môžné dať verejne najavo svoj postoj k ochrane ľudského života od počatia po prirodzenú smrť.

Ďalšou ponukou, ktorú je možné využiť nielen počas kampane, je možnosť šíriť špeciálny pro-life metro – leták. Obsahuje zoznam projektov konkrétnej pomoci, ktoré pomáhajú ženám zažívajúcim násilie ako aj tým, ktoré sú tlačené do umelého potratu svojim okolím či okolnosťami. Nájsť sa dá na stránke pochodzazivot.sk (v časti – Pomôž).

„Veľmi si vážime a podporujeme prácu organizácií, ktoré pomáhajú ženám ohrozeným násilím a z ktorých väčšina pomáha aj tehotným matkám v kríze. Vyzývame všetky ženy, na ktorých je páchané násilie alebo si nevedia poradiť, ako ďalej po otehotnení, aby sa na ne s dôverou obrátili a vyhľadali u nich pomoc,” dodal Kováčik.

Národné pochody za život v Bratislave a v Košiciach boli vo svojom čase najväčšími verejnými zhromaždeniami uskutočnenými od roku 1989. Do hlavného mesta prišlo pred tromi rokmi na pochod manifestovať za ochranu každého ľudského života od počatia po prirodzenú smrť 85 tisíc občanov. Pochod v Bratislave nadviazal na prvý rovnako úspešný Národný pochod za život v Košiciach z roku 2013. Tretí Národný pochod za život sa uskutoční v septembri 2019 v Bratislave.