Europoslanci v utorok na svojom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu pomerom hlasov 429/194 (41 sa zdržalo) vyzvali Európsku komisiu, aby do 31. marca 2019 predložila návrh právnej úpravy, ktorá by zaviedla inštitút európskych humanitárnych víz.
Ide o víza, ktoré by členské štáty EÚ mali možnosť migrantom vydávať na svojich zastupiteľských úradoch mimo hraníc EÚ, čo by im po predbežnej kontrole umožnilo bezpečný príchod do Európy. Držitelia týchto víz by mohli legálne pricestovať do EÚ, konkrétne na územie členského štátu, ktorý im tieto víza vydal, avšak iba na jediný účel – podať si žiadosť o azyl. Hlavným cieľom týchto víz má byť vznik tzv. chráneného vstupu do Európy, teda zníženie počtu nelegálnych pokusov o prekročenie hraníc EÚ. Inými slovami ide opäť o zlegalizovanie nelegálnej migrácie.
Aj keď v texte prijatom EP sa uvádza, že žiadatelia o humanitárne víza by mali zastupiteľským úradom štátov EÚ v tretích krajinách predložiť dôkazy o prenasledovaní alebo o riziku prenasledovania, posudzovanie žiadostí o tieto víza by nemalo viesť k definitívnemu rozhodnutiu o udelení či neudelení azylu a každý žiadateľ o tieto víza by mal byť pred ich udelením podrobený bezpečnostnej kontrole, a to aj prostredníctvom relevantných vnútroštátnych a európskych databáz, ide o nástroj, prostredníctvom ktorého budú určité krajiny legalizovať nelegálnu migráciu a v tisíckach importovať nových migrantov do Európy.
Ak si niekto myslí, že tomu tak nebude, tak sú na mieste otázky: A kto zaistí, že migrant, ktorý dostane humanitárne vízum a náhodou mu nebude v krajine udelený azyl, sa “nestratí”, resp. neujde niekde do inej krajiny EÚ? Kto a ako zaistí, že tieto víza nebudú udeľované hocikomu, resp, že ich nebudú udeľovať skorumpovaní úradníci, ba čo viac – ktorých k tomu bude nútiť vedenie západných štátov pretláčajúcich migráciu a multikulturalizmus? Kto zaistí, že tieto štáty sa po prijatí ďalších migrantov nebudú následne snažiť o ich prerozdeľovanie do ďalších krajín EÚ?
Aj keď sa v návrhu EP píše, že rozhodnutie o udelení týchto víz by malo byť výlučnou kompetenciou každého členského štátu EÚ, keďže SR je členom EÚ a vedenie západných štátov EÚ pretláča migráciu a multikulturalizmus, je schválenie humanitárnych víz pre našu krajinu rizikom, a to najmä preto, že migračné toky nemá záujem zastaviť, ale len zlegalizovať. Tento návrh teda opäť smeruje len k jednému a tomu istému – k legalizácii súčasných nelegálnych migračných tokov do Európy a preto je potrebné, aby sme ho ako štát jednoznačne odmietli.
Martin Bago