Kollárova hra na dve strany?

212
Neutral

Je otázne, či zakladateľ frakcie Európy národov a slobody (ENF), Matteo Salvini má vôbec dostatočné informácie o tom, kto je Boris Kollár a jeho strana Sme rodina. Slovenský multi-otecko sa totiž na jednej strane pridal k Salviniho pronárodnej európskej frakcii, no na druhej strane otvorene hovorí, že po slovenských parlamentných voľbách chce vytvoriť koalíciu s ultraliberálmi Progresívne Slovensko, SaS a OĽaNO.

Všetci sme si mohli vypočuť Kollárov plamenný prejav na demonštrácií frakcie Európy národov a slobody, ktorý sa konal v sobotu v talianskom Miláne.

Kollár tam v taliančine kritizoval štandardných politikov, ktorí vlastencov nazývajú extrémistami a týchto slniečkarov posielal na smetisko politických dejín. Je preto otázne, prečo Kollárova strana Sme rodina plánuje po slovenských parlamentných voľbách s nimi vládnuť.

Boris Kollár je skvelý taktik. Zrejme v snahe “ukradnúť ” voličov Kotlebovej ĽSNS jeho strana Sme rodina vstúpila do novej pronárodnej frakcie v európskom parlamente talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho.

V eurovoľbách sa teda spája s nacionalistami, no situácia na slovenskej politickej scéne vyzerá úplne odlišne. Kollár viackrát otvorene povedal, že po parlamentných voľbách 2020 chce vstúpiť do vládnej koalície s liberálnymi stranami SaS a OĽaNO. Najnovšie po vstupe do politiky ultraliberálnej strany Progresívne Slovensko neodmieta ani tú.

Politici z PS dokonca prišli protestovať proti Kollárovcom počas návštevy ich “kolegov” z európskej pronárodnej frakcie. Na Slovensko vtedy prišla aj francúzska politička Marine Le Penová.

Napriek tomu Kollár v debate na portáli Pravda vyhlásil, že nemá problém s kritikou od svojich potencionálnych koaličných kolegov, keďže ak nechcú vládnuť so SMERom, musia vziať do koalície stranu Sme rodina.

Progresívci sa tiež prejavujú jasne protislovensky, profilujú sa ako nekritickí obdivovatelia Bruselu, majú radi multikultúrnu spoločnosť a teda nezatvárajú dvere pred príchodom imigrantov. Taktiež podporujú homosexuálne zväzky rovnako ako ďalší potencionálny koaličný partner Kollára, strana SaS.

Kollárovo spojenectvo so slovenskými liberálmi PS, SaS a OĽaNO je v spojitosti s tým, že v súčasnosti vstúpil do Salviniho frakcie, absurdné.

Predstavme si, že by napríklad po francúzskych parlamentných voľbách vstúpila do vládnej koalície Le Penovej strana Národné zhromaždenie a liberálna strana prezidenta Emanuela Macrona, či nemecká strana AFD by vstúpila do koalície s Merkelovou CDU. Absolútne nepredstaviteľné.

Kollárovi sa však jeho dvojtvárna politika môže vypomstiť. Podobnú dvojtvárnosť len v opačnom garde totiž predvádza strana SMER-SD. Len oproti Kollárovi je to naopak. SMER sa v Bruseli tvári ako globalistická, až fanaticky proeurópska strana, no doma hrá na národnú strunu.

Samuel Gdovin

 

DISKUSIA k článku