Manilský biskup vyhlásil toto víťazstvo za zázrak.
Katolíci na Filipínach sú Preblahoslavenej Panne Márii hlboko oddaní. Nachádzajú nespočetné množstvo spôsobov ako by si ju uctili v každodennom živote. Patrí sem napríklad aj veľkolepá slávnosť, ktorá sa koná každý rok v druhú októbrovú nedeľu na počesť Panny Márie Najsv. ruženca La Naval de Manila. Prvá slávnosť tohto sviatku sa udiala pred 373 rokmi, 8. októbra 1646. A všetko sa to začalo sochou.
V roku 1593 bol za španielskeho guvernéra na Filipínach vymenovaný Don Luis Perez Dasmarinas. Krátko po vymenovaní mu zomrel otec a Dasmarinas požiadal svojho verného asistenta, kapitána Hernanda Coronela, aby dal na jeho počesť zhotoviť sochu. Kapitán Coronel poveril touto úlohou čínskeho prisťahovalca. Tento muž bol zároveň kresťanským konvertitom a úprimne miloval Preblahoslavenú Pannu. Sochár (ktorého meno sa, nanešťastie, nezachovalo) vytesal sochu z tvrdého dreva. Socha bola vysoká takmer 1,5 metra. Umelec vytvoril tvár a ruky Preblahoslavenej Panny a celého Ježiška z pevnej slonoviny. Črty tváre Panny Márie a Ježiška odzrkadľujú sochárovu etnickú príslušnosť.
Guvernér Dasmarinas si túto sochu obľúbil a venoval ju pamiatke svojho zosnulého otca. Socha niesla názov Panna Mária Najsvätejšieho ruženca. Krátko na to bola odovzdaná dominikánom a umiestnená v kostole Santo Domingo. O niekoľko rokov neskôr chcela Holandská republika vytvoriť rýchlejšiu obchodnú cestu do Ázie. Najpriamejšia cesta viedla cez Filipíny, a preto chceli túto krajinu dobyť. To si vyžadovalo impozantnú námornú flotilu, ktorú aj vytvorili. Holanďania začali útočiť v roku 1646.
Filipínske sily mali iba dve galeóny, ktorými sa postavili proti obrovskej holandskej flotile. Modlili sa pred sochou Preblahoslavenej Panny a prosili, aby sa za nich prihovorila pred blížiacim sa bojom. Pod ochranou Panny Márie Ružencovej sa opakovane modlili ruženec. Sľúbili, že ak zvíťazia, podniknú púť na boso k jej svätyni v kostole Santo Domingo v Manile. Nasledovalo päť veľkých námorných bitiek a malé filipínske námorné sily, kombinácia španielskych a filipínskych námorníkov, zakaždým zatlačili holandské sily späť. O život prišlo iba 15 španielskych námorníkov. Keď sa Holanďania napokon vzdali, zostávajúci filipínski a španielski námorníci splnili svoj sľub s vďačnosťou kráčali bosí k svätyni Panny Márie v Manile. Blahoslavená Matka dostala meno La Naval a odvtedy bola známa ako Panna Mária Najsv. ruženca.