article_5f8875f7ebf87.jpg

Do Holandska dorazila eutanázia detí; najnovšie od 1 do 12 rokov

237
Zuzana Smatanová
Kultúra smrti

Holandská vláda pripravuje legalizáciu eutanázie detí vo veku od 1 do 12 rokov.

Holandský minister zdravotníctva obdržal minulý rok správu od Holandskej spoločnosti pediatrov (NVK), v ktorej odporučili vláde povoliť eutanáziu nevyliečiteľne chorých detí od 1 do 12 rokov ich veku. Správa obsahuje výsledky prieskumu 72 lekárov, zamestnaných v prominentných nemocniciach a špecializujúcich sa na túto oblasť. Väčšina z nich tvrdí, že je morálne prijateľné vykonať eutanáziu predpubertálnemu dieťaťu, ktoré trpí bez vyhliadok na zlepšenie svojho stavu, pokiaľ o to požiadajú rodičia. Mnohí rodičia, zapojení do tohto prieskumu, tento návrh podporujú. Hugo de Jonge, minister zdravotníctva Holandska a vicepremiér, informoval tento týždeň holandský parlament, že posunie na prejednávanie zavedenie legislatívy pre nové opatrenia, navrhované v spomínanej správe. Keď parlament v roku 2019 revidoval túto správu, väčšina členov parlamentu podporovala toto odporúčanie. Teraz však de Jonge tvrdí, že kabinet potrebuje na odpoveď čas.  

Deti do 1 roka s neliečiteľnou prognózou môžu byť v Holandsku zabité eutanáziou podľa tzv. 2004 Groningen Protocol, ktorý istý magazín opísal ako pokus o "reguláciu praxe aktívneho ukončenia života novorodencov a ako prevenciu nekontrolovaného a neoprávneného zabíjania". Deti od 12 do 15 rokov môžu požiadať o eutanáziu, no musia mať k tomu súhlas od rodičov. 16 až 17 roční tínedžeri musia informovať svojich rodičov, ak zažiadajú o eutanáziu. Holandská vláda sa teraz usiluje zlegalizovať eutanáziu aj pre deti od 1 do 12 rokov. Holandský zákon ju totiž v súčasnosti nepovoľuje, hoci hrôzostrašný (a často zdĺhavý) proces ukončenia života formou odobratia žalúdočnej vyživovacej sondy (prakticky vyhladovanie a dehydratácia) sa niekedy povoľuje. Eutanázia deti je v Holandsku technicky ilegálna, ale Groningenov protocol slúži ako diablova zmluva medzi medicínskymi profesionálmi a prokurátorom. Keď lekári zabijú dieťa a postupujú pri tom podľa Groningenovho protocolu, prokurátori im neúčtujú žiadne poplatky a sankcie. De Jonge na brífinku citoval medicínskych odborníkov, ktorí žiadajú legálne zázemie pre eutanáziu predpubertálnych detí za špecifických podmienok: "NVK je presvedčená o rozšírení existujúcich opatrení výboru v súvislosti s ukončením tehotenstva v neskorom štádiu alebo so zabíjaním bábätiek hneď po narodení." De Jonge sa snaží zabezpečiť, aby lekárom, ktorí budú zabíjať deti eutanáziou, nehrozilo trestné stíhanie.           

Tento návrh spôsobil menšiu politickú búrku. Súčasná holandská vládna koalícia slúži ako vládny kabinet už od októbra 2017 a zahŕňa niekoľko politických strán. Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) a demokrati 66 (D66) podporujú návrh. VVD dokonca detskú eutanáziu propaguje už niekoľko rokov. Kresťanská únia (CU) a pro-life strany sú proti. Aj napriek tejto opozícii to však vyzerá tak, že holandskí lekári budú čoskoro môcť zabíjať deti, o ktorých budú oni a rodičia detí presvedčení, že eutanázia je pre ne najlepším východiskom. Jednoročné dieťa predsa nedokáže uvažovať nad tým že chce zomrieť, a ani deti, ktoré legálne nemôžu voliť, konzumovať alkohol alebo šoférovať, nedokážu pochopiť, čo rýchla a bezbolestná smrť v skutočnosti znamená.

Ak lekár podá trpiacemu dieťaťu smrtiacu injekciu bez ohľadu na svoju motiváciu, zabíja ho; on aj ostatní dospelí sa jednoducho rozhodnú, že pre dieťa bude lepšie, keď zomrie. Je to veľmi zlé a nesprávne. Holandská vláda - a profesionálni zdravotníci, lekári, ktorých povinnosťou je život chrániť - na to zjavne zabudli! 

 

DISKUSIA k článku