V Oklahome prijali zákon, ktorý po vzore Texasu potraty takmer úplne zakazuje

71
Kultúra života

Oklahomská dolná komora prijala zákon, ktorý zakazuje takmer všetky potraty. Ako vzor si pri svojom návrhu zobrala úspešný „srdcový zákon“ z Texasu.

Lekár nesmie vedome vykonať alebo vyvolať potrat u tehotnej ženy, pokiaľ takýto potrat nie je vykonaný na záchranu života matky“ alebo ak tehotenstvo „nie je výsledkom znásilnenia, sexuálneho napadnutia alebo incestu,“ uvádza sa v Zákone č. 4327.

Návrh zákona „bude presadzova výlučne prostredníctvom súkromných občianskoprávnych žalôb“ proti komukoľvek, kto „napomáha alebo navádza na vykonanie alebo podnecovanie potratu, vrátane platenia alebo preplácania nákladov na potrat prostredníctvom poistenia alebo inak“.

Vinným z vyššie uvedených prečinov hrozí pokuta 10-tisíc dolárov a žalovateľné môžu byť osoby až štyri roky po napomáhaní pri potrate, či navádzaní naň. Matky samotné by trestané byť nemali. V Oklahomskom parlamente prešiel návrh zákona v pomere 78 ku 19. Republikánka Wendi Stearmanová, ktorá zákon pripravovala, sa nechala počuť, že tento zákon „ochráni životy nenarodených“.

Oklahomskí zákonodarcovia si vzali za vzor slávny texaský „srdcový zákon“, podľa ktorého nenarodené dieťa, ktorému namerajú tlkot srdiečka, nesmie byť potratené. Liberálni aktivisti nariekajú, že srdce začína biť „plodu“ častokrát ešte skôr, než si žena uvedomí, že je tehotná a že má „problém“. Ako referovali noviny New York Times, potraty v Texase už mesiac po aplikovaní zákona padli o polovicu, o čom sme už priniesli správu.1

Teraz sa zákon dostáva na stôl senátorom štátu Oklahoma. Keďže oklahomský senát je plne v moci republikánov, nejaké výraznejšie problémy s jeho prijatím sa neočakávajú. Tie však môžu nastať – paradoxne – až po odobrení hornou komorou, kedy možno očakávať príliv žalôb zo strany liberálnych aktivistov. Podobné je to však aj v prípade texaského zákona. LifeSite News uvádza:

Najvyšší súd doteraz povolil, aby zákon Texasu zostal v platnosti, čo viedlo k odhadovanej prevencii 15 000 potratov, ale argumenty o prínosoch naďalej musia prechádzať cez nižšie súdy.“

Ako však hovoria samotní aktivisti za život v USA – hoci texaský zákon nie je ešte definitívne súdmi odobrený, predsa „každý deň zachraňuje ľudské životy“.

Zdá sa, že u nás na Slovensku sú podobné úspechy v boji za záchranu nenarodených stále veľmi vzdialené. Podobný pocit mali celkom určite kedysi aj proliferi v Texase a Oklahome. Je to teda cieľ, ktorý si bude vyžadovať potrebnú dávku trpezlivosti a hlavne odhodlania zoči-voči liberálnym rotvajlerom.