Nová výskumná štúdia o prípadoch sexuálneho zneužívania odhalila usvedčujúce informácie o biskupovi Ivu Fürerovi v súvislosti s utajovaním prípadu sexuálneho zneužívania v jeho diecéze St.Gallen.
Fürer bol biskupom v St. Gallene v rokoch 1995 až 2005 a hostiteľom iniciátora neslávne známej St. gallenskej mafie, skupiny vysokopostavených heterodoxných klerikov, ktorí sa postavili proti zvoleniu kardinála Josepha Ratzingera’na pápežský stolec a údajne zosnovali sprisahanie s cieľom zvoliť Jorgeho Maria Bergoglia za pápeža. Podľa vlastného vyjadrenia Fürera’sa táto skupina v rokoch 1995 až 2006 viackrát stretla v St. Gallene.
Čítajte: Švajčiarski biskupi potvrdili existenciu kardinála Danneelsa’ ‘mafie’ proti Benediktovi XVI
O zpráva skupiny výskumníkov z univerzity v Zürichu obviňuje švajčiarskeho preláta z toho, že napriek viacerým správam obetí o sexuálnom obťažovaní nezačal formálne vyšetrovanie kňaza menom “E.M.”.
Viacero žien obvinilo E.M. zo sexuálneho obťažovania v katolíckom sirotinci, keď boli deťmi. Bývalý zamestnanec sirotinca povedal výboru pre obete zneužívania v St. Gallene, že deti hovorili, že dostávali “čudné bozky s jazykom” a že ich E.M. ohmatával pod nočnými košeľami, keď išli spať. Iné opatrovateľky spomínali, že niektoré deti v dome už zrazu nechceli mať s kňazom nič spoločné.
Jedna žena, ktorá sa v roku 2005 prihlásila vo výbore pre obete zneužívania, uviedla, že keď bola dieťa, bola nútená ležať s E. M. v posteli a že bol medzi deťmi známy ako “otec Gropy” pre svoj zvyk nevhodne sa dotýkať detí.
Podľa správy o zneužívaní E. M. dokonca priznal, že počas rozhovoru v roku 2004 “zašiel príliš ďaleko”; svoje konanie však ospravedlnil tvrdením, že “dnes by platili iné normy” ako vtedy.
Vzhľadom na pribúdajúce dôkazy sa výbor pre obete zneužívania v St. Gallen, ako aj národný výbor pre prípady zneužívania pri Švajčiarskej biskupskej konferencii” vyzvali Fürera, aby záležitosť oznámil Rímu, začal cirkevné vyšetrovanie a odovzdal obete štátnym orgánom činným v trestnom konaní.
Fürer nepodnikol nič z týchto krokov, iba zakázal kňazovi navštevovať sirotinec a krátko pred svojím odstúpením z funkcie biskupa v St. Gallene ho vymenoval za kaplána vo farnosti v diecéze St. Gallen v roku 2005.
Bádatelia z Univerzity v Zürichu si všimli “kolegiálny tón” v korešpondencii medzi biskupom Fürerom a E. M. To naznačuje “blízky vzťah medzi biskupom a obvineným kňazom” a môže vysvetľovať, prečo Fürer nepodnikol ďalšie kroky proti E. M.
Fürer je známy svojou heterodoxnosťou a tolerovaním aktívnych homosexuálnych kňazov vo svojej diecéze. V rozhovore z roku 2022 jeden kňaz na dôchodku, ktorý sa otvorene hlási k homosexualite, z diecézy St. Gallen spomína, že keď povedal Fürerovi, že žije vo vzťahu s osobou rovnakého pohlavia, švajčiarsky prelát sa s tým uspokojil a povedal: “[d]on’t to netajiť. Radšej budem vedieť, kto sú moji homosexuálni kňazi a s kým sú, než aby som nevedel, čo robia.”
“Jedinou podmienkou bolo, že meno môjho partnera nemôže byť na vchodových dverách, kým som kňazom. Také boli pravidlá hry,” povedal homosexuálny kňaz.
Zneužívajúci kňaz ešte v roku 2023 aktívne pôsobil v diecéze
Pod Fürerovým nástupcom, biskupom Markusom Büchelom, E.M. zostal aktívnym farárom v diecéze a okolo roku 2010 dokonca koncelebroval svätú omšu s Büchelom. V tom čase sa objavili ešte ďalšie obvinenia voči E.M., pričom niektoré sa datujú až do 70. rokov minulého storočia. Büchel potom v roku 2012 preložil kňaza do kláštora. Biskup však E.M. nepozastavil ani nezastavil jeho “pastoračnú činnosť.”
Podľa správy o zneužívaní “E.M. v nasledujúcich rokoch pravidelne pôsobil ako farár v rôznych farnostiach,” a existujú dôkazy o tom, že E.M. ešte v januári 2023 verejne slúžil svätú omšu ako kaplán.
Zpráva o zneužívaní ‘len špička ľadovca’
Zpráva výskumného tímu z Univerzity v Zürichu identifikovala 1 002 prípadov sexuálneho zneužívania v Katolíckej cirkvi vo Švajčiarsku od roku 1950, ktoré sa týkali 510 údajných páchateľov a 921 obetí.
Autori napísali, že tieto identifikované prípady sú “len špičkou ľadovca”, pretože “početné archívy nebolo možné v minulom roku vyhodnotiť, vrátane veľkého množstva archívov rehoľných kongregácií, dokumentov z činnosti diecéznych komisií, ale aj záznamov z katolíckych škôl, internátov a domovov.”
Žurnalista z “pokrokového” spravodajstva nemeckých katolíckych biskupov, katholisch.de, pripustil, že väčšia moc, ktorú majú laici vo Švajčiarsku vďaka ich “duálnemu systému” nemala pozitívny vplyv, pokiaľ ide o prevenciu prípadov sexuálneho zneužívania.
Katolícka cirkev vo Švajčiarsku mala toľko prípadov sexuálneho zneužívania a riešila ich rovnako zle ako iné krajiny. Väčšia moc laikov v porovnaní s inými národmi sa preto v tomto smere sotva mohla považovať za prínosnú. Novinár dospel k záveru, že “progresívne” farnosti neboli v prevencii sexuálneho zneužívania lepšie ako “konzervatívne”.