Generálny tajomník Amnesty International na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose vyzval na vytvorenie globálneho daňového režimu, ktorý by zahŕňal nielen daň z uhlíka.
BREAKING - Šéf Amnesty International vyzýva na “globálny daňový režim”, ktorý zahŕňa “nielen uhlíkovú daň”; (Toto znamená boj proti takzvanej “klimatickej kríze”: viac daní a menej slobody)#WEF24 pic.twitter.com/cemIOVzgfD - Andreas Wailzer (@Andreas_Wailzer) 19. januára 2024
“Začnime zdaňovať uhlík…[ale] nielen uhlíkovú daň,” povedala šéfka Amnesty International Agnes Callamardová počas panelovej diskusie s názvom “Globálne riziká:
“Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu pod vedením skupiny Afrika, ďakujem veľmi pekne, o nevyhnutnosti mať globálny daňový režim, aby sme vlastne mohli získať peniaze potrebné na všetky tieto zmeny,” pokračovala.
“Kto hlasoval proti [rezolúcii]? Všetky krajiny OECD sú momentálne najväčšími beneficientmi tohto nerovného daňového režimu.”
“Zdanime’”
“Zdanime’úroky spoločností. Najbohatší ľudia na svete nás prosia, aby sme ich zdanili,”Callamard uzavrel.
Návrh globálnej dane z uhlíka bol prednesený aj počas panelovej diskusie s názvom “Globálny hospodársky výhľad.”
Prezident Singapuru Tharman Shanmugaratnam počas panelu uviedol, že “neexistuje žiadne realistické riešenie klimatickej transformácie, ktoré by nezahŕňalo globálne koordinovaný systém uhlíkových daní.”
“To, čo potrebujeme, je systém uhlíkových daní spojený s dotáciami pre zraniteľné domácnosti a prúd finančných prostriedkov pre rozvojové krajiny, ktorý im umožní zapojiť sa do investícií a zmierňovania a adaptácie, ktoré im umožnia pokračovať v raste.”
Shanmugaratnam povedal, že “naša skutočná výzva je politická; je nepopulárne zvyšovať akékoľvek dane.”
“Musíte navrhnúť dane spolu s dotáciami tak, aby to bolo prijateľné a spravodlivé. A to’je úloha ministrov financií a my’to musíme čo najlepšie koordinovať na globálnej úrovni, aby nedochádzalo k únikom,” povedal.
Čítajte: Al Gore prirovnáva ‘klimatické zmeny’ ku Knihe zjavenia na summite WEF 2024 v Davose