- Kanadskí zákonodarcovia majú zastaviť rozširovanie asistovanej samovraždy.
- Invalid v Quebecu bol eutanazovaný po nedostatku špecializovanej starostlivosti v nemocnici.
- Kanaďania sa rozhodujú pre eutanáziu kvôli nedostatku zdravotnej starostlivosti.
- Trudeauova vláda sa snaží rozšíriť prístup k eutanázii, čo vyvoláva kontroverzie.
Pošlite kanadským zákonodarcom naliehavú správu, v ktorej ich vyzývate, aby zastavili rozširovanie asistovanej samovraždy
Čtyřnásobný invalid v Quebecu bol usmrtený prostredníctvom eutanázie po tom, čo sa u neho počas dlhšieho čakania v nemocnici objavili vážne vredy na lôžku.
Dňa 29. marca bol Normand Meunier, 66-ročný kvadruplegik v Quebecu, eutanazovaný vo svojom dome po tom, ako sa u neho pre nedostatok špecializovanej starostlivosti v nemocnici v Saint-Jérôme v Quebecu objavili preležaniny, uvádza sa v správe Rádia Kanada.
“Nechcem byť príťažou. V každom prípade lekárske posudky hovoria, že nebudem dlho záťažou; ako hovoria starí ľudia, je’lepšie kopnúť do plechovky,” povedal Meunier v rozhovore pre Radio-Canada deň pred svojou smrťou.
Meunier, ktorého ruky a nohy boli od roku 2022 ochrnuté v dôsledku poranenia miechy, išiel do nemocnice na jednotku intenzívnej starostlivosti pre respiračný vírus. Podľa jeho partnerky Sylvie Brosseauovej nemocnica umiestnila Meuniera na nosidlá na 95 hodín.
Bosseauová prezradila, že požiadala zdravotnícky personál, aby Meunierovi poskytol špecializované lôžko, ale bolo jej povedané, že nemocnica ho bude musieť objednať. Podľa nemocnice incident vyšetrujú a dodali, že postele majú k dispozícii.
Po štyroch dňoch strávených na nemocničnom lôžku sa Meunierovi na zadku vytvorili preležaniny a veľké preležaniny, ktoré boli také vážne, že svaly a kosti boli obnažené a viditeľné.
Aj keď sa Meunier už predtým stretol s preležaninami, rozhodol sa radšej ukončiť svoj život prostredníctvom Medical Assistance in Dying (MAiD), čo je eufemistický názov pre kanadský režim eutanázie, ako pokračovať v liečbe.
Nanešťastie Meunier nie je prvým Kanaďanom, ktorý sa rozhodol pre MAiD po tom, čo mu bola poskytnutá nedostatočná zdravotná starostlivosť.
V dôsledku nedostatku zdravotníckych pracovníkov sa v Kanade predĺžili čakacie doby na poskytnutie starostlivosti zvýšili na priemerných 27,7 týždňa, čo viedlo niektorých Kanaďanov k zúfalstvu a namiesto čakania na pomoc sa rozhodli pre eutanáziu.
Takýto bol aj prípad 52-ročného Dana Quaylea, starého otca z Britskej Kolumbie. Dňa 24. novembra sa rozhodol usmrtiť smrtiacou injekciou po tom, čo nemohol podstúpiť liečbu rakoviny kvôli predĺženiu čakacích lehôt.
Počas mučivého čakania sa jeho rodina “modlila, aby si to rozmyslel alebo aby mu zavolali o 11. hodine, že chemoterapia je naplánovaná,” ale namiesto toho im nemocnica neustále hovorila, že sú “nevybavení.”
Podobne v roku 2022 žena z Winnipegu napísala vo svojom posmrtne zverejnenom nekrológu že sa rozhodla zomrieť asistovanou samovraždou po tom, ako jej odmietli poskytnúť potrebnú liečbu: “Mohla som mať viac času, keby mi viac pomohli.”
Na miesto toho, aby podporila systém zdravotnej starostlivosti a zabránila Kanaďanom vziať si život, sa však Trudeauova vláda snaží rozšíriť prístup k MAiD uvoľnením jej požiadaviek.
Dňa 9. marca 2024 sa MAiD mala rozšíriť aj na osoby trpiace výlučne duševnými chorobami. Je to výsledok 2021 prijatia Zákona C-7, ktorý umožnil aj chronicky chorým – nielen nevyliečiteľne chorým – kvalifikovať sa na tzv. smrť s pomocou lekára.
Po masívnom nátlaku lekárov, pro-life skupín a politikov bolo rozširovanie programu dočasne pozastavené do roku 2027.
Podľa údajov Health Canada, v roku 2022 13 241 Kanaďanov zomrelo prostredníctvom smrtiacej injekcie MAiD, čo predstavuje 4,1 % všetkých úmrtí v krajine za daný rok a 31,2-percentný nárast oproti roku 2021.
Počet Kanaďanov usmrtených smrtiacou injekciou od roku 2016 teraz predstavuje 44 958.
Pošlite naliehavú správu kanadským zákonodarcom s výzvou, aby zastavili rozširovanie asistovanej samovraždy