Untitled-13-810x500.png

Prečo by ste si mali dvakrát rozmyslieť, či sa prihlásite na darcovstvo orgánov

304
Kultúra smrti
  • Lekári obchádzajú kritériá mozgovej a obehovej smrti pri odobere orgánov.
  • Postup NRP-cDCD umožňuje odber orgánov u pacientov, ktorí nie sú mozgovo mŕtvi.
  • Etické obavy ohľadom NRP-cDCD a porušovanie pravidiel o mŕtvom darcovi.
  • Pacienti by mali byť informovaní o kontroverziách a etických otázkach odberu orgánov.

V nekonečnej snahe nájsť životaschopné orgány našli lekári spôsob, ako obísť kritériá mozgovej a obehovej smrti. Transplantačné centrá po celej krajine odpojujú darcov orgánov od prístrojov na podporu života, uzatvárajú im prívod krvi do mozgu a potom znovu spúšťajú ich srdce. Orgány sú tak resuscitované a použiteľné na transplantáciu, ale človek sa neprebudí.

Tento postup, známy ako normotermická regionálna perfúzia s riadeným darcovstvom po obehovej smrti (NRP-cDCD), umožňuje odber orgánov u pacientov, ktorí nie sú v stave mozgovej smrti, ale u ktorých sa neočakáva, že prežijú. Odstránia sa prístroje na podporu života a po tom, ako srdce prestane biť, lekári čakajú v priemere 2 - 3 minúty, aby zistili, či sa srdce opäť samo rozbehne. Ak sa tak nestane, začne sa operácia, pri ktorej sa uzavrie prívod krvi do mozgu pacienta. Týmto spôsobom je pri oživovaní zvyšku tela mozog vylúčený z obnoveného krvného obehu a telo je vlastne zámerne “mozgovo mŕtve”.

ČÍTAJTE: Viac ako 150 katolíckych duchovných a laikov podpísalo vyhlásenie, v ktorom vyzývajú na zmenu kritérií ‘mozgovej smrti’

Po uzatvorení mozgového obehu sa zvyšok tela napojí na srdcový bypass, ktorý dodáva orgánom teplú okysličenú krv. Podľa univerzity v Nebraske protokolu, “akonáhle sa vytvorí prietok krvi do srdca, srdce začne biť.” Zvyšné orgány sú tak oživené a môžu byť odobraté na transplantáciu. Protokol NRP-cDCD umožňuje odber orgánov, ako sú srdce a črevá, ktoré by sa pri predchádzajúcich technikách odberu po zástave obehu rýchlo stali neživotaschopnými a nevhodnými na transplantáciu.

Mnohým zdravotníckym pracovníkom sa darcovstvo po zástave obehu nepozdáva, pretože vedia, že pacienti sú bežne resuscitovaní po 2 - 3 minútach zástavy srdca. Dr. Ari Joffe, klinický profesor pediatrie a kritickej starostlivosti na Univerzite v Alberte, zistil najmenej 12 pacientov, ktorých srdce sa znovu rozbehlo bez akéhokoľvek lekárskeho zásahu až po 10 minútach zástavy srdca, a niektorí z týchto pacientov sa úplne zotavili.

V roku 2020 bolo zaznamenané, že srdce mladej ženy, ktorá bola podľa obehových kritérií vyhlásená za mŕtvu, sa počas odstraňovania obličiek znovu rozbehlo, aj keď začala lapať po dychu. Koroner vyhlásil jej “druhú” smrť za vraždu. Kvôli takýmto obavám American College of Physicians (ACP) odporučila v roku 2021 pozastaviť vykonávanie NRP-cDCD, keďže “nebolo splnené dôkazné bremeno týkajúce sa etickej a právnej správnosti tejto praxe.” Iné krajiny, ako napríklad Austrália, NRP-cDCD úplne zakázali. Napriek pretrvávajúcim etickým obavám však tento typ odberu orgánov v USA pokračuje a rozširuje sa.

Zákon o jednotnom vyhlásení smrti (Uniform Declaration of Death Act - UDDA) bol prijatý v roku 1981. Podľa zákona UDDA môže byť osoba vyhlásená za mŕtvu po nezvratnom zastavení obehových a dýchacích funkcií alebo nezvratnom zastavení všetkých funkcií mozgu vrátane mozgového kmeňa. Súčasná prax NRP-cDCD obnovuje činnosť srdca v dostatočnom časovom predstihu, aby ešte mohlo dôjsť k normálnej resuscitácii. Ako je možné, že obehová funkcia je ireverzibilná, ak sa srdce môže reštartovať vo vlastnom hrudníku pacienta? Nuž, teraz sa ešte stále môže vyhlásiť za mŕtveho podľa kritérií UDDA’zániku funkcie mozgu. Tento medicínsko-právny trik sa používa na zamaskovanie skutočnosti, že sa porušuje pravidlo o mŕtvom darcovi. Pravidlo o mŕtvom darcovi stanovuje, že darcovia orgánov nemôžu byť usmrtení s cieľom získať ich orgány a odber orgánov nemôže spôsobiť smrť.

Dr. Matthew DeCamp, M.D., PhD, bioetik z Coloradskej univerzity, písal v časopise Chest:

Obnovenie obehu zvráti to, čo bolo práve vyhlásené za nezvratné zastavenie obehovej a dýchacej funkcie. Nie je obhajobou tvrdiť, že pacient už bol mŕtvy, keď tento úkon neguje podmienky, na základe ktorých bolo toto rozhodnutie prijaté.

Dr. Wes Ely, M.D., MPH, lekár pre kritickú starostlivosť a pulmonológ pre transplantácie na Vanderbiltovej univerzite, povedal MedPage Today:

V súčasnosti sme takí hladní po orgánoch, že posúvame všetky hranice. Chcem len, aby sme boli mimoriadne opatrní. Musíme v tejto veci stlačiť tlačidlo pauzy a viesť ďalšie rozhovory, aby sme mohli stanoviť hranice a zostať v správnom pruhu. Dôstojnosť človeka, ktorý daruje orgány, by sa nikdy nemala obetovať.

PREČÍTAJTE SI: Apelačný súd Spojeného kráľovstva nariadil preskúmanie prípadu dieťaťa, ktoré sa zotavilo niekoľko týždňov po vyhlásení ‘mozgovej smrti’

Transplantační lekári, ktorí vykonávajú NRP-cDCD, sa hrajú s duchom aj literou zákona, ako ho stanovuje UDDA. Pretože títo pacienti sú ešte stále schopní resuscitácie, nie sú ešte mŕtvi a lekári ich aktívne poškodzujú v snahe získať ich orgány. Keďže títo darcovia nie sú mozgovo mŕtvi, majú určitú úroveň vedomia, keď im odoberajú orgány, aby im skrížili mozgový obeh? Koľko rodín by odovzdalo svojich blízkych transplantačným tímom, keby vedeli, aká hrozná realita sa odohráva za dverami operačnej sály?

Kým lekári diskutujú o etike “obehovej smrti”, Američania naďalej podpisujú svoje darcovské preukazy v nevedomosti o týchto skutočnostiach. Lekári a organizácie zaoberajúce sa odberom orgánov musia objasniť mnohé kontroverzné skutočnosti týkajúce sa tak “mozgovej smrti”, ako aj “cirkulačnej smrti” odberu orgánov. Je veľmi dôležité, aby pacienti pred udelením informovaného súhlasu dostali úplné vysvetlenie mnohých etických otázok spojených s odberom orgánov.

Nechcite sa stať obeťou neetických postupov pri odbere orgánov. Nepodpisujte’ten darcovský preukaz!

Doktorka Heidi Klessigová je anestéziologička na dôchodku a špecialistka na liečbu bolesti, ktorá píše a prednáša o darcovstve orgánov.  Jej prácu môžete nájsť na respectforhumanlife.com.

Pretlačené so súhlasom American Thinker.