Pro-lifers-taking-part-in-40-Days-for-Life-in-Glasgow-Scotland-e1711103698328-810x500.png

77 % Škótov je proti návrhu zákona o ochrannej zóne pred potratmi: prieskum

24
Kultúra života
  • 77 percent respondentov konzultácie je proti nárazníkovým zónam v Škótsku.
  • Výbor podporuje extrémny zákon o nárazníkových zónach, ignoruje verejný odpor.
  • Návrh zákona zasahuje do slobody prejavu a praktickej pomoci pred potratom.
  • Legislatíva vytvára extrémne veľké nárazníkové zóny a trestá verejné vyjadrenie za život.

Výsledky konzultácie škótskeho parlamentu o návrhu zákona o nárazníkových zónach Gillian Mackayovej MSP’ukazujú, že 77 percent respondentov konzultácie je proti zavedeniu nárazníkových zón v Škótsku.

Výsledky verejnej konzultácie o návrhu zákona o potratových službách (bezpečné prístupové zóny) (Škótsko), ktoré boli zverejnené v pondelok, ukazujú silný odpor voči plánom na zavedenie nárazníkových zón okolo potratových kliník v Škótsku. Návrh zákona bol predložený v októbri 2023 a v súčasnosti postupuje v škótskom parlamente.

Z 5 856 odpovedí na otázku “Súhlasíte s celkovým cieľom tohto návrhu zákona?” 4 517 (77,13 %) nesúhlasilo, 1 288 (21,99 %) súhlasilo, 40 (0,68 %) čiastočne súhlasilo a 11 (0,19 %) odpovedalo “neviem’” (Úplné výpočty a zdroje týchto údajov sú k dispozícii tu).

Zverejnené boli aj súhrny odpovedí na navrhovanú legislatívu, ktoré predstavujú niektoré konkrétne dôvody, prečo boli respondenti takí proti návrhu zákona. Niektorí respondenti uviedli, že nárazníkové zóny zabránia niektorým ženám, aby im bola ponúknutá pomoc, ktorú potrebujú.

Jedna osoba povedala:

Obávam sa, že tieto nárazníkové zóny zabránia ženám, ktoré si nie sú isté svojím rozhodnutím o interrupcii, preskúmať možnosti, o ktorých sa mnohé pokojné dobrovoľníčky snažia ženy poučiť. To preto, aby mohli urobiť informovanejšie rozhodnutie o svojom tehotenstve. Pre mňa osobne je to dôležité, pretože dve moje kamarátky sa cítili byť otcom svojho dieťaťa’donútené k potratu a neskôr v dôsledku toho psychicky trpeli. Keby mali dobrovoľníka, ktorý by ich viac poučil o dostupných možnostiach, verím, že by sa možno rozhodli inak a nemuseli by navždy žiť s výčitkami zo svojich potratov.

Ďalšia respondentka, ktorá sa dostala k potratu a vyjadrila svoj nesúhlas s návrhom zákona povedala: “Priala by som si, aby mi niekto ponúkol pomoc a radu predtým, ako som išla na potrat. Bola to najväčšia chyba môjho života.”

Ďalšie respondentky upozornili na skutočnosť, že návrh zákona vytvára zbytočnú legislatívu, pretože “existujú zákony proti obťažovaniu a pri správnom používaní sú dostatočné na to, aby spravodlivo chránili každého.”

Niektorí respondenti poznamenali, že polícia Škótska nepožadovala nové právomoci, aby sa mohla zaoberať vigíliami ponúkajúcimi pomoc ženám pred potratovými klinikami. V zhrnutí odpovede na konzultáciu sa uvádza, že to “potvrdila aj polícia Škótska’v predloženom materiáli, v ktorom uviedla, že existujúce zákonné právomoci považuje za dostatočné.”

Mnohí jednotlivci opísali právne predpisy ako “drakonické”, pričom jeden jednotlivec uviedol “To vážne budeme kriminalizovať a odsudzovať modliace sa babičky?”

Najvýraznejšia legislatíva o nárazníkových zónach okolo potratov na svete

Prieskum verejnej mienky od spoločnosti Savanta ComRes ukazuje, že iba 30 percent obyvateľov Škótska podporuje zavedenie celonárodných nárazníkových zón okolo potratových kliník.

V prieskume sa hodnotila podpora nárazníkových zón 150 metrov, aké budú zavedené v Anglicku a Walese, takže je pravdepodobné, že podpora Mackayovho návrhu zákona o nárazníkových zónach by bola ešte nižšia vzhľadom na to, že navrhovaný zákon v Škótsku by zaviedol extrémnejšiu 200-metrovú nárazníkovú zónu.

Vzdor prevažujúcemu nesúhlasu respondentov s návrhom zákona v rámci konzultácií a prieskumu, ktorý ukazuje, že len malé percento obyvateľov Škótska podporuje zavedenie celonárodných nárazníkových zón, Výbor pre zdravotníctvo, sociálnu starostlivosť a šport súhlasil s celkovými zásadami návrhu zákona a odporučil, aby tak urobil aj škótsky parlament.

Ak sa návrh zákona stane zákonom, zavedie v Škótsku svetovo’najextrémnejší zákon o nárazníkových zónach.

Návrh zákona navrhuje extrémnu zmenu zákona v Škótsku, ktorá by vytvorila minimálne 200 m “bezpečné prístupové,” alebo nárazníkové, zóny okolo každého zariadenia, ktoré vykonáva interrupcie, kde by bolo poskytovanie pomoci ženám trestné. Uvedených 200 m je minimum, keďže poskytovatelia interrupcií môžu požiadať o rozšírenie zóny, pričom návrh zákona dáva škótskej vláde právomoc rozšíriť akúkoľvek nárazníkovú zónu nad 200 m, ak usúdi, že existujúca zóna “nedostatočne chráni” ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu. Veľkosť nárazníkovej zóny, ktorú možno na základe tejto právomoci vytvoriť, nie je nijako obmedzená.

Minimálna veľkosť nárazníkových zón zavedených týmto zákonom presahuje minimálnu veľkosť všetkých ostatných nárazníkových zón vo svete. Napríklad Public Order Act 2023 v Anglicku a Walese stanovuje hranice nárazníkových zón na 150 m a právne predpisy nedávajú vláde právomoc rozšíriť nárazníkové zóny nad 150 m. Väčšina nárazníkových zón v Severnom Írsku má 100m, čo je o polovicu menej, ako sa navrhuje v Škótsku.

V rámci týchto zón bude nezákonné ovplyvňovať osobu v súvislosti s jej rozhodnutím “o prístupe… k poskytnutiu potratu” na potratovej klinike alebo v nemocnici. Podľa týchto ustanovení budú v nárazníkovej zóne nelegálne ponuky pomoci ženám, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, a mohla by sa kriminalizovať tichá modlitba.

Každému, kto sa dopustí priestupku, môže byť uložená pokuta do výšky &p>

10 000 libier na základe úhrnného odsúdenia alebo neobmedzená pokuta na základe obžaloby.

Predpisy návrhu zákona sa vzťahujú na všetko, čo je “viditeľné alebo počuteľné” v ochrannom pásme, a to aj vtedy, ak sa týkajú súkromných budov. To znamená, že môže byť nezákonné, ak sú nápisy za život vystavené z okna v súkromnom dome alebo pred miestom bohoslužieb, ak sú tieto nápisy v hraniciach nárazníkovej zóny alebo sú do nej viditeľné. Podobne sem môžu patriť aj rozhovory v súkromných domoch alebo pred kostolmi, ak sú počuteľné v rámci nárazníkovej zóny. Sama Mackayová s odkazom na súkromné obydlia povedala výboru “je nevyhnutné, aby sa na takéto priestory vzťahovali právne predpisy.”

Mluvčí organizácie Right To Life UK Catherine Robinsonová povedala “Výsledky tejto konzultácie ukazujú, že drvivá väčšina respondentov je proti zavedeniu nárazníkových zón v Škótsku.”

Prieskum verejnej mienky od spoločnosti Savanta ComRes ukazuje, že iba 30 percent obyvateľov Škótska podporuje zavedenie celoštátnych nárazníkových zón okolo potratových kliník.

Vzdor drvivému odporu respondentov konzultácií voči návrhu zákona a prieskumu verejnej mienky, ktorý ukazuje, že len malé percento obyvateľstva v Škótsku podporuje zavedenie celonárodných nárazníkových zón, Výbor pre zdravotníctvo, sociálnu starostlivosť a šport jednomyseľne odsúhlasil celkové zásady návrhu zákona.

Tento výbor úplne ignoroval drvivú opozíciu voči tomuto návrhu zákona a namiesto toho podporuje zavedenie najextrémnejšieho zákona o nárazníkových zónach na svete’v Škótsku.

Tento právny predpis ide ďalej ako akýkoľvek iný právny predpis o nárazníkových zónach v iných jurisdikciách, vytvára väčšiu nárazníkovú zónu ako kdekoľvek inde na svete a dáva škótskej vláde právomoc tieto zóny neobmedzene rozširovať.

Mnohým ženám pomohli pred potratovými klinikami dobrovoľníci za život, ktorí im poskytli praktickú podporu, vďaka ktorej im bolo jasné, že majú aj inú možnosť, ako podstúpiť potrat.

Navrhovaná zmena zákona by znamenala, že životne dôležitá praktická podpora poskytovaná dobrovoľníkmi pred potratovými klinikami bude pre ženy zrušená a potraty by pravdepodobne pripravili o mnoho ďalších životov.

Jedná sa o skutočne drakonický právny predpis, ktorý zasahuje do domácností bežných ľudí. Vytvára trestný čin za to, že sa verejne vyjadrujete za život. Je to priama diskriminácia z hľadiska názoru.

Nikto iný nie je potrestaný za to, že si z okna vyvesí vlajku svojho obľúbeného futbalového tímu alebo má nápis ‘Voľte labouristov’, ale ak chce jednotlivec alebo cirkev vyvesiť na svojom pozemku nápis ‘Tehotná? Môžeme vám pomôcť,’ môžu sa dopustiť porušenia tejto legislatívy o nárazníkovej zóne.

Táto legislatíva je nielen priamym útokom na slobodu prejavu a verejné združovanie na základe názorov, ale je úplne zbytočná, keďže obťažovanie a zastrašovanie sú už nezákonné. Všade tam, kde sa vyskytujú, sa môžu a mali by sa použiť existujúce právne predpisy na ich zastavenie.

Pretlačené so súhlasom Právo na život UK