- Kardinál Marx podporuje vytvorenie globálnej, synodálnej Cirkvi bez čisto klerikálnej vlády.
- Marx naznačuje, že úlohu kňazov a biskupov by mohli prevziať laici.
- Sociologické teórie nemôžu nahradiť katolícku náuku, sú jej podriadené.
- Marx podporuje heretické názory, ako svätenie žien a LGBT aktivizmus.
Kardinál Reinhard Marx povedal, že “globálna, synodálna Cirkev” bez “čisto klerikálnej vlády” sa “pripravuje.”
V eseji pre nemecký časopis Herder Korrespondenz s názvom “Cirkev na horizonte moderny” nemecký kardinál, ktorý odmieta katolícke učenie v rôznych témach, tvrdí, že “Cirkev budúcnosti si možno predstaviť len s väčšou účasťou všetkých, s väčším vyjasnením zodpovednosti, s lepšou, transparentnejšou komunikáciou zhora nadol a zdola nahor, globálnu, synodálnu Cirkev, ktorá sa pripravuje.”
Marx napísal: “Čisto klerikálna vláda, ako môže. 129 CIC navrhuje, pravdepodobne nebude možné […]”naznačuje, že úlohu kňazov a biskupov by mohli prevziať laici.
Čítajte: Kardinál Marx: Laici môžu viesť farnosti
Kán. 129 §1 Kódexu kánonického práva uvádza, že “Tí, ktorí prijali posvätné rády, sú podľa normy predpisov práva kvalifikovaní pre moc riadenia, ktorá existuje v Cirkvi na základe Božej inštitúcie a nazýva sa aj mocou jurisdikcie,” opakuje katolícke učenie.
“‘Biskupi ako Kristovi vikári a legáti spravujú jednotlivé cirkvi, ktoré sú im pridelené, svojimi radami, napomenutiami a príkladom, ale nad to aj autoritou a posvätnou mocou’ ktorú by mali skutočne vykonávať tak, aby budovali, v duchu služby, ktorá je duchom ich Majstra,” uvádza Katechizmus Katolíckej cirkvi (894).
Citujúc švajčiarskeho sociológa Franza-Xavera Kaufmanna, Marx tvrdí, že “existuje oveľa viac možností na zmenu sociálnej podoby Cirkvi vrátane teológie svätenia, než niektorí ľudia predpokladajú.”
Marx, ktorý od roku 2008 pôsobí ako arcibiskup Mníchova a Freisingu, je hlavným zástancom “diakonátu žien.”
V rozpore s kardinálovým’tvrdením Katolícka cirkev vyslovila nemožnosť takzvaných “ženských diakoniek”, keďže diakonát je súčasťou sviatosti svätenia, ktorá pozostáva z troch rádov: diakonov, kňazov a biskupov.
Pápež Ján Pavol II. vo svojom apoštolskom liste z roku 1994 Ordinatio Sacerdotalis učil: “Vyhlasujem, že Cirkev nemá nijakú právomoc udeľovať kňazské svätenie ženám a že tohto úsudku sa majú definitívne držať všetci veriaci Cirkvi .”
V roku 2002 Medzinárodná teologická komisia Vatikánu’písala po dlhom štúdiu, že:
Čítajte: Kardináli Cupich, McElroy propagujú synodu’s ‘naliehavou’ výzvou k ženskému vládnutiu