- Potratové právo v USA je permisívnejšie ako vo väčšine sveta.
- USA povoľujú potraty na požiadanie bez gestačných obmedzení.
- V Európe je ochrana života pred potratmi výrazne silnejšia ako v USA.
- Spoločnosť by sa mala usilovať o ochranu života nenarodených detí.
Nedávna štúdia vyhlasuje, že potratové právo v USA je “oveľa permisívnejšie ako v drvivej väčšine sveta.”
Inštitút Charlotte Lozier vo svojej správe 2024 “Gestorské obmedzenia potratov v Spojených štátoch v porovnaní s medzinárodnými normami,” zverejnenej minulý týždeň, zistil, že v USA sú potraty v porovnaní s medzinárodnými normami oveľa tolerantnejšie.USA sú jednou z ôsmich krajín OSN, ktoré povoľujú potrat na požiadanie bez akýchkoľvek gestačných obmedzení, a jednou z 15 krajín OSN, ktoré povoľujú potrat na požiadanie po 15. týždni tehotenstva. OSN má 193 členských štátov.
ČÍTAJTE: List LifeSite Kongresu: K ďalším krajinám, ktoré nestanovujú žiadne gestačné obmedzenie pre interrupcie na želanie, patria Austrália, Kanada, Čína, Guinea-Bissau, Mexiko, Južná Kórea a Vietnam. Iba 70 členských štátov OSN povoľuje potraty na požiadanie, čo znamená potraty “bez obmedzenia dôvodu, ” ktoré správa tiež označuje ako plánované potraty. Autori konštatujú: “Zvyšných 123 krajín prejavuje jasnú preferenciu verejnej politiky ochrany ľudského života pred potratmi tým, že povoľuje potraty len za presne stanovených okolností.” USA medzi nimi nie sú, čo viedlo Charlotte Lozier Institute k vyhláseniu, že súčasné americké “potratové právo je oveľa permisívnejšie ako v drvivej väčšine sveta.”
Z celkového počtu 70 členských štátov OSN je v USA oveľa viac potratov ako v iných krajinách sveta. členských štátov, ktoré povoľujú potraty na požiadanie, má sedem krajín pro-life ochranu pred 12. týždňom tehotenstva, 38 krajín má ochranu od 12. týždňa tehotenstva, 10 krajín má ochranu medzi 12. a 15. týždňom tehotenstva a len 15 krajín vrátane USA povoľuje potraty na požiadanie po 15. týždni tehotenstva.
Pričom 46 z 50 európskych krajín v OSN má pro-life ochranu po 15. týždni tehotenstva. Správa konštatuje: “Spojené štáty majú oveľa extrémnejšiu potratovú politiku ako tie, ktoré sa nachádzajú v Európe.” Tri európske krajiny (Andorra, Malta a Vatikán) chránia všetky nenarodené deti bezvýhradne, ďalšie tri (Lichtenštajnsko, Monako a Poľsko) majú ochranu s výnimkami na zachovanie života alebo zdravia matky a zvyšok má na potraty kladené rôzne gestačné obmedzenia. Správa sa chváli: “0 európskych krajín povoľuje potraty na požiadanie bez gestačných obmedzení, ako to robia Spojené štáty americké.”
Až vo Francúzsku, ktoré sa začiatkom tohto roka stalo prvou krajinou, ktorá enshrine právo “na interrupciu” vo svojej ústave, je interrupcia obmedzená na prvých 16 týždňov tehotenstva.
V správe sa uvádza, že hoci Najvyšší súd USA’rozhodnutím o zrušení rozsudku Roe v. Wade zrušil federálnu licenciu na zabíjanie nenarodených detí, v súčasnosti neexistuje žiadny federálny pro-life zákon, ktorý by chránil deti pred potratom na požiadanie. “V dôsledku toho,” správa uvádza, “29 štátov povoľuje potraty na želanie po 15. týždni tehotenstva a najmenej v 19 štátoch sú predpisovatelia potratových liekov chránení pred právnymi dôsledkami, ak posielajú potratové tabletky do tých štátov, ktoré obmedzujú potraty od počatia a/alebo ktoré majú zdravotné a bezpečnostné požiadavky vzťahujúce sa na lieky vyvolávajúce potrat.” Správa ďalej uvádza, že jej “zistenia naznačujú, že nedávne návrhy v Spojených štátoch na obmedzenie potratov na požiadanie po 15. týždni, ktorý by mal slúžiť ako minimálna hranica tehotenstva, na federálnej úrovni by posunuli Spojené štáty z okrajovej, ultrapermisívnej časti spektra.”
“Povolenie potratov na požiadanie po 15. týždni zaraďuje Spojené štáty medzi 8 % najpermisívnejších krajín na svete (15 zo 193) na základe gestačných limitov pre potraty,” uzatvára správa. “Spojené štáty by sa mali snažiť vzdialiť od ultrapermisívnej okrajovej politiky 14 ďalších krajín, ktoré povoľujú potraty po 15. týždni, a usilovať sa o ochranu života pri ešte skorších gestačných limitoch, ako 178 ďalších krajín USA.členských krajín OSN, a to od úplnej ochrany nenarodených detí až po ochranu nenarodených detí po 15. týždni tehotenstva.”
Mary Szochová, riaditeľka Centra pre ľudskú dôstojnosť (Family Research Council’), v komentári pre The Washington Stand súhlasila so zisteniami Charlotte Lozier Institute’. “Spojené štáty sú krajinou slobody, kde sa život, sloboda a snaha o šťastie považujú za neodňateľné práva, ktoré dal každému človeku náš Stvoriteľ, ale zároveň niektoré štáty v našej krajine umožňujú zabíjať nenarodené deti až do okamihu narodenia,”povedala Szochová. “Kto žije a koho môže potratár legálne zabiť, by nemalo závisieť od toho, v ktorom štáte sa človek narodil. Spojené štáty by sa mali zasadzovať za právo na život pre VŠETKÝCH ľudí bez ohľadu na vek, zdravotný stav, sociálno-ekonomické postavenie, rasu alebo akýkoľvek iný kvalifikátor.”
FOTO: Tisíce zástancov života sa schádzajú v Ottawe na každoročný Pochod za život v Kanade’
Inštitút Charlotte Lozier vydal v roku 2014 svoju prvú správu o “Hraniciach tehotenstva pri potrate v Spojených štátoch v porovnaní s medzinárodnými normami”. V tom čase boli USA jednou zo siedmich krajín, ktoré povoľovali plánované potraty po 20. týždni tehotenstva, a jednou z 59 krajín, ktoré vôbec povoľovali plánované potraty. Dokonca aj spomedzi týchto 59 krajín majú viac ako tri štvrtiny ochranu života po 12. týždni tehotenstva.
Najnovšia správa prichádza v čase, keď republikánski politici a kandidáti váhajú v otázke ochrany života napriek výzvam konzervatívnych lídrov, aby stáli pevne na obranu nenarodených detí. Demokrati medzitým urobili z potratov hlavný bod svojej kampane na rok 2024 a často obviňujú pro-life republikánov z“extrémizmu” v tejto otázke.
Tento článok je preložený so súhlasom Rady pre výskum rodiny, vydavateľa The Washington Stand na washingtonstand.com.