- Lauren Handyová bola odsúdená na 4 roky väzenia a pokutu za ochranu života.
- Pro-liferi boli odsúdení za blokovanie prístupu kliniky na umelé prerušenie tehotenstva.
- Ministerstvo spravodlivosti využíva zbrane trestného súdnictva na potlačenie politických nepriateľov.
- Pro-life aktivisti čelia obvineniam z porušenia zákona FACE a zlému zaobchádzaniu vo väzení.
Zástancu ochrany života Lauren Handyovú v utorok odsúdili na štyri roky väzenia a pokutu 125 dolárov v prvom z utorkových pojednávaní o treste pre prvú skupinu zástancov života, ktorí boli minulý rok odsúdení za blokovanie prístupu k zariadeniu na umelé prerušenie tehotenstva v hlavnom meste krajiny.
Dňa 29. augusta 2023 porota vo Washingtone uznala Handyho, Willa Goodmana, Heather Idoniovú, Johna Hinshawa a Rosemary “Herb” Geraghovej za vinných z porušenia zákona o slobodnom prístupe na kliniky (FACE) a “konšpirácie proti právam.”Nasledujúci mesiac boli za to isté odsúdení Joan Andrews Bellová, Jonathan Darnel a Jean Marshallová; Paulette Harlowová’bola odsúdená v novembri.
ČÍTAJTE: Uväznenému pro-liferovi boli po mŕtvici odopreté základné lieky na srdce
Utorkové’pojednávania pred U.S. District Judge for the District of Columbia Colleen Kollar-Kotelly, sa začalo s Handyovou, riaditeľkou aktivistickej organizácie Progressive Anti-Abortion Uprising (PAAU), o 9:00 hod. Hinshaw a Goodman sú dnes tiež odsúdení v hlavnom meste krajiny’
Ako LifeSiteNews obšírne informoval, pro-liferi stáli pred súdom za blokovanie prístupu do Washington Surgi-Clinic v centre Washingtonu, D.C., v rámci “tradičnej záchrannej akcie” v októbri 2020.
Pro-life “záchranné akcie,” ktorých bolo v začiatkoch pro-life hnutia pred tým, ako sa zákon FACE stal federálnym zákonom, veľa, spočívajú vo fyzickom vstupe do potratových centier a odmietnutí ich opustiť v snahe presvedčiť ženy, aby si pre svoje deti vybrali život. (Washingtonská chirurgická klinika je tiež miestom, kde bolo objavených päť neskoro potratených detí, ktoré mohli byť usmrtené buď pri nelegálnom zákroku čiastočného potratu, alebo po narodení živého dieťaťa).
Po odsúdení boli Handy a väčšina spoluobžalovaných odmietnutí prepustiť na slobodu, pričom čakali na rozsudok. Minulý mesiac americké ministerstvo spravodlivosti podalo správu o vynesení rozsudku, v ktorej žiada, aby si Handy odsedel 5,25 až 6,5 roka vo väzení a ostatní obžalovaní minimálne dva roky. V pondelok Kollar-Kotellyová rozhodla v prospech viacerých rozšírení trestu vrátane marenia spravodlivosti za údajné krivé svedectvo na súde a pre ich “obete” (t. j, klientky potratových zariadení), ktoré boli “zraniteľné.
Handy’technický trest bol štyri roky a deväť mesiacov, mínus deväť mesiacov, ktoré už strávila vo väzení.
“Toto obdobie bolo náročné, ale odmietam byť unavená. Prečo? Pretože život ide ďalej… aj vo väzení,” Handy povedala v utorok ráno pred vynesením rozsudku. “Takže môžem aj naďalej milovať a plakať a kričať a tancovať. To je radosť. Pocit byť naplno nažive bez hanby. Čo je niečo, čo mi žiadny súd nemôže vziať.”
“Bola len jedna vec, okolo ktorej sa pani Handyová a jej spoluobžalovaní zjednotili, a tou bolo nenásilie,” povedal Martin Cannon, hlavný právny zástupca Spoločnosti Thomasa Mora, ktorá Handyovú zastupuje.“Spikli sa, aby boli pokojní. Napriek tomu dnes súd vyhovel želaniu Bidenovho ministerstva spravodlivosti a odsúdil pani Handyovú na 57 mesiacov‐takmer 5 rokov väzenia. Pani Handyová si za svoje úsilie pokojne chrániť životy nevinných nenarodených ľudských bytostí zaslúži poďakovanie, nie zdrvujúci trest odňatia slobody. Budeme sa dôrazne usilovať o odvolanie proti odsúdeniu pani Handyovej a zaútočíme na hlavnú príčinu tejto nespravodlivosti, ktorou je zákon FACE, ktorý je podľa nášho názoru protiústavný a už nikdy by sa nemal používať na prenasledovanie pokojných zástancov života.”
“Dnes Bidenova administratíva a Merrick Garland”DOJ dosiahli novú úroveň tyranie,” reagovala Terrisa Bukovinac, zakladateľka PAAU. “V našej krajine neexistuje žiadne iné hnutie za sociálnu spravodlivosť, ktorého aktivisti by boli vystavení dlhoročnému federálnemu väzeniu za nenásilný odpor. Táto očividná diskriminácia z hľadiska názoru má nevyčísliteľné dôsledky pre deti, ich rodičov, tých, ktorí ich bránia, a pre pokojných aktivistov z rôznych hnutí na celom svete. Naďalej stojím na strane Lauren a ďalších 8 obžalovaných, ktorí riskovali svoju slobodu, aby sa postavili na obranu najmenších z nás.”
Prípady sú posledným z toho, čo zástancovia života odsudzujú ako model, keď Bidenovo ministerstvo spravodlivosti (DOJ), ktoré podporuje potraty, využíva zbrane trestného súdnictva na potlačenie svojich politických nepriateľov.
Od mája 2022, keď sa po prvýkrát objavil zámer Najvyššieho súdu USA’zrušiť rozsudok vo veci Roe v. Wade únik, “došlo k najmenej 236 útokom na katolícke kostoly a najmenej 90 útokom na pro-life tehotenské centrá,” Daily Signal informoval. Napriek tomu ministerstvo spravodlivosti “v roku 2022 obvinilo z porušenia zákona FACE iba pro-life aktivistov a odvtedy obvinilo iba päť osôb z porušenia zákona FACE tým, že sa zamerali na tehotenské centrá.” Zároveň horlivo stíhalo incidenty, do ktorých boli zapojení pro-life aktivisti, od D.C. obžalovaných až po filadelfského poradcu pre chodníky a katolíckeho otca siedmich Marka Houcka.
Niekoľko D.C. Nine sa vyrovnalo so zlým zaobchádzaním počas pobytu vo väzbe nad rámec samotných obvinení a rozsudkov. Päťdesiatdeväťročná Heather Idoniová bola 22 dní dlhodobo umiestnená na samotke a zbavená spánku, pričom v jej cele bolo neustále zapnuté svetlo. Jean Marshallovej, 74 rokov, bolo počas extrémne mrazivej zimy odopreté dostatočné oblečenie a teplo, čo jej spôsobilo zápal pľúc, ktorý sa neliečil tri týždne, a bola jej odmietnutá urgentná operácia bedrového kĺbu. Paulette Harlowovej, 75 rokov, bolo počas domáceho väzenia odmietnuté povolenie zúčastniť sa na katolíckej omši.
Toto je aktuálny príbeh, ktorý LifeSiteNews bude aktualizovať počas celého dňa. Rozsiahle spravodajstvo LifeSite’o súdnych procesoch v D.C. Face Act nájdete tu.
PREČÍTAJTE SI: Záchranári, ktorí zachraňujú životy, sú veľmi efektívni pri záchrane životov napriek riziku väzenia: tu’je dôvod, prečo