Jowhari-810x500.png

Liberáli zamietli návrh na zverejnenie platieb farmaceutickým firmám za Trudeauov program "bezpečných dodávok" liekov

23
Kultúra smrti
  • Liberálni poslanci bránili zverejneniu platieb farmaceutickým spoločnostiam za dodávky opioidov.
  • Trudeauova vláda odmietla zverejniť zmluvy týkajúce sa nákupu opiátov od farmaceutických spoločností.
  • Programy bezpečných dodávok drog zlyhali a spôsobili nárast kriminality a úmrtí.
  • Trudeauova politika dekriminalizácie tvrdých drog viedla k chaosu a nárastu užívania drog.

Liberálni poslanci sa bránili návrhu na zverejnenie platieb farmaceutickým spoločnostiam za “bezpečné dodávky” opioidov.

Počas zasadnutia Dolnej snemovne 15. mája liberálni poslanci zablokovali hlasovanie o návrhu konzervatívneho poslanca Garnetta Genuisa na zverejnenie kontaktov medzi vládou premiéra Justina Trudeaua’a farmaceutickými spoločnosťami za “bezpečné dodávky” opioidov.

“Umožnite verejnosti nahliadnuť do zmlúv,” povedal Genuis výboru pre činnosť vlády Dolnej snemovne a položil otázku: “Čoho sa máte báť?”

“Existujú zmluvy, do ktorých je zapojená táto vláda a veľké farmaceutické spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výrobe a predaji nebezpečných tvrdých drog, ktoré potom končia na našich uliciach,” argumentoval.

“Veľké farmaceutické spoločnosti sa podieľajú na dodávkach tvrdých drog, ktoré sa používajú v rámci vládneho’takzvaného‘programu bezpečného zásobovania’,” pokračoval Genuis.“Tieto programy zlyhali. Sme proti nim. V každom prípade si myslíme, že verejnosť má právo vidieť zmluvy.”

Hlasovanie vo výbore o jeho návrhu však liberálni poslanci rýchlo zablokovali.

“Nemyslím si, že toto je návrh, s ktorým by sme mali pohnúť,”povedal liberálny poslanec Majid Jowhari.

“Myslím si, že by sme sa mali vrátiť a pozrieť sa na to a povedať, že naším cieľom je pochopiť zdroj bezpečných dodávok a spôsob ich obstarávania, čo je niečo iné ako ísť a povedať: ‘Dajte nám všetky zmluvy,’” pokračoval.

Podobne sa vyjadril aj liberálny poslanec Irek Kusmierczyk, ktorý vyhlásil, že táto požiadavka je politickou taktikou a povedal: “Sú proti bezpečným dodávkam a bezpečným miestam spotreby. To jasne vyjadrili moji konzervatívni kolegovia.”

Genuis’ žiadosť prichádza v čase, keď Kráľovská kanadská jazdecká polícia (RCMP) v apríli vypovedala, že Trudeau’ovo financovanie “bezpečnejšej dodávky” drog sa presmerováva na čierny trh.

“Skupiny organizovaného zločinu obchodujú nielen s nelegálnymi látkami, ale aj so všetkými liekmi na predpis, ktoré sa im dostanú do rúk,” svedčil zástupca komisára Dwayne McDonald, veliteľ RCMP v Britskej Kolumbii.

Genuis predložil návrh, v ktorom žiada, aby výbor “nariadil predloženie všetkých zmlúv, dohôd alebo memoránd o porozumení, ktorých zmluvnou stranou je vláda Kanady a ktoré boli podpísané od 1. januára 2016” a ktoré sa týkajú nákupu opiátov.

Liberáli” odmietli zverejniť zmluvy, keďže Trudeauova vláda nedávno odmietla návrh vlády Alberty pridať “jedinečný chemický identifikátor” na drogy ponúkané užívateľom v rámci “programov bezpečných dodávok”, aby úrady mohli sledovať ich pouličný predaj.

Zdá sa, že Trudeauova vláda je odhodlaná predstierať, že jej “safe-supply” programy sú úspešné napriek rastúcemu počtu úmrtí a kriminalite v mestách, ktoré prijali ich politiku.

V Britskej Kolumbii sa však program ukázal ako taká katastrofa, že provincia nedávno požiadala Trudeaua o opätovné zavedenie trestného činu za drogy na verejných priestranstvách. Takmer o dva týždne neskôr Trudeauova vláda oznámila, že “okamžite” ukončí provinčný drogový program.

Začiatkom roka 2023 Trudeauova”federálna politika v podstate skúšobne dekriminalizovala tvrdé drogy v Britskej Kolumbii.

Na základe tejto politiky začala federálna vláda povoľovať ľuďom v provincii držať až 2,5 gramu tvrdých drog bez trestného postihu, ale predaj drog zostal trestným činom.

Od zavedenia bola drogová politika provincie’široko kritizovaná, najmä po tom, čo sa zistilo, že provincia porušila tri rôzne rekordy v počte predávkovaní drogami v prvom mesiaci platnosti nového zákona.

Dôsledky dekriminalizácie tvrdých drog v rôznych častiach Kanady boli odhalené v nedávnom dokumentárnom filme Aarona Gunna’ Kanada umiera, a v U.K. Telegraph novinár Steven Edginton’v minidokumente, Kanada’s Woke Nightmare: A Warning to West.

Gunn hovorí, že dokumentuje “všeobecný spoločenský chaos a explóziu užívania drog v každom väčšom kanadskom meste.”

“Počet úmrtí na predávkovanie sa za posledných 10 rokov zvýšil o 1000 percent,” povedal vo svojom filme a dodal, že “(e)každý deň sú vo Vancouveri náhodne napadnutí štyria ľudia.”