Dr.-Ellen-Wiebe.-2-810x500.jpg

Kanadská lekárka, ktorá vykonáva eutanáziu, sa rozplýva nad tým, ako veľmi ju baví zabíjať ľudí

37
Kultúra smrti
  • Dr. Ellen Wiebe je kanadská lekárka zaoberajúca sa eutanáziou a potratmi.
  • Wiebe obhajuje rozšírenie eutanázie aj na pacientov s duševnými chorobami.
  • Jej veselé správanie pri ukončovaní života pacientov vyvoláva nepríjemné pocity.
  • Kritici tvrdia, že eutanázia predstavuje hrozbu pre zraniteľné skupiny obyvateľstva.

V nedávno zverejnenom dokumentárnom filme BBC Better Off Dead? viedla aktivistka za práva zdravotne postihnutých Liz Carrová rozhovor s doktorkou Ellen Wiebeovou, najznámejšou kanadskou lekárkou zaoberajúcou sa eutanáziou. Wiebeová je tiež lekárkou vykonávajúcou potraty a aktivistkou skupiny Dying With Dignity, lobistickej skupiny pre eutanáziu, ktorá sa snaží ešte viac rozšíriť oprávnenie na asistovanú samovraždu v Kanade. Pokus o obhajobu kanadského režimu eutanázie stroskotal, keď sa počas celého rozhovoru smiala a usmievala, keď hovorila o ukončení života pacientov.

“Milujem svoju prácu,” povedala Carrovi. “Vždy som milovala byť lekárkou, porodila som viac ako 1 000 detí a starala som sa o rodiny, ale toto je tá najlepšia práca, akú som kedy za posledných sedem rokov robila. A ľudia sa ma pýtajú prečo, a ja si myslím, že lekári majú radi vďačných pacientov, a nikto nie je vďačnejší ako moji pacienti teraz a ich rodiny."”Jej pacienti na eutanáziu, treba poznamenať, sú mŕtvi. Ako poznamenal jeden znepokojený pozorovateľ na sociálnych sieťach: “Užívanie si svojej práce mi pripadalo až príliš veľké.”Mnohí ďalší s ním súhlasili.  

Carr niekoľkokrát zatlačil na Wiebeovú, že eutanázia predstavuje hrozbu pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, ale Wiebeová si to nenechala vziať. “Určite som sa stretla s ľuďmi, ktorí nie sú o nič viac postihnutí ako ja a hovoria, že život v tomto štáte nie je prijateľný,” povedala. “A ja by som povedala: ‘Hm, my dvaja sme iní.’ Ale nie iní v tom zmysle, že by sme chceli mať nejakú kontrolu.” Carr reagoval: “Pre mňa je dôležité, že poskytnutie možnosti a práva skupine ľudí ohrozuje inú skupinu ľudí. Ale nemám’pocit, že by ste to vnímali ako obavu.” 

Carr má pravdu. “To, čo’hovoríte, je, že aby ste ochránili to, čo považujete za zraniteľné osoby, odsudzujete ostatných na neznesiteľné utrpenie,” povedal Wiebe. “Ale som veľmi rád, veľmi rád, že som’Kanaďan a že máme tento zákon, aby si ľudia mohli vybrať, alebo si to nevyberať. Ale povedať, že niekto musí takto trpieť, je jednoducho kruté.” V skratke, Wiebe odmieta argumenty skupín za práva zdravotne postihnutých, že zraniteľní a že eutanáziu často sprevádza spoločenský tlak a dokonca nátlak. 

Čítajte: Až kanadskí ľavičiari si začínajú uvedomovať ‘dystopickú’ povahu MAiD

Podľa dlhej správy uverejnenej v Novej Atlantíde od Alexandra Raikina s názvom “No Other Options,”samovrahovi, ktorému bolo povedané, že nie je spôsobilý, pretože netrpí žiadnou vážnou chorobou a nemá “schopnosť prijímať informované rozhodnutia o svojom osobnom zdraví”, povolil Wiebe, ktorý s ním odletel do Vancouveru a tam ho zabil. “Je to tá najvďačnejšia práca, akú sme kedy robili,”povedal Wiebe kolegom lekárom v roku 2020. Wiebe obhajoval rozšírenie nároku na eutanáziu pre tých, ktorí trpia len duševnými chorobami. 

A potom je tu Wiebeho’odpoveď na seminári MAiD, kde odpovedal na otázku, čo by mali lekári robiť s pacientom, ktorý sa podľa všetkého bráni eutanázii. So smiechom navrhla, aby sa pacientovi dali sedatíva. Pozrite sa sami:  

V roku 2017 sa Dr. Ellen Wiebe vnikla do židovského domova dôchodcov, ktorý nepovoľuje eutanáziu, aby podala smrtiacu injekciu 83-ročnému mužovi. Táto udalosť pochopiteľne vydesila preživších holokaustu, ktorí v domove bývali, a zdesený personál podal na Wiebeho sťažnosť na College of Physicians and Surgeons of British Columbia. Sťažnosť proti nej bola zamietnutá s odôvodnením, že MAiD je v Kanade legálna, a teda Wiebeová neporušila zákon.  

Zajímavé je, že toľkým ľuďom bolo také nepríjemné, ako sa Wiebeová radovala zo svojej práce. Dokonca aj mnohí, ktorí eutanáziu podporujú, mali pocit, že by sa k nej mala postaviť akosi slávnostnejšie a premyslenejšie. Ale prečo? Ak je eutanázia—zabíjanie—zdravotná starostlivosť, prečo by nemala veselo odosielať svojich pacientov? Možno je nepríjemné jej veselé správanie—skutočnosť, že ukončenie života považuje za uspokojujúce na oboch koncoch spektra života—preto, lebo v hĺbke duše vieme, že na normalizácii medikalizovaného zabíjania je niečo hlboko zlé. Tento nepríjemný pocit môže byť len svedomie, ktoré hovorí. Mali by sme pozorne počúvať.  

PREČÍTAJTE SI: Pro-life hospicová skupina spúšťa ‘Neuthaniť’ register na ochranu kanadských pacientov