Fr._Thomas_Rosica-e1718659734639-810x500.jpg

EXKLUZÍVNE: Očitý svedok tvrdí, že páter Thomas Rosica strávil 2 hodiny v homosexuálnych kúpeľoch

71
Kultúra smrti
  • Očitý svedok videl otca Rosicu vchádzať do gay kúpeľov.
  • Rosica poprel návštevu kúpeľov a tvrdil, že bol v Izraeli.
  • Rosica bol odhalený ako sériový plagiátor a rezignoval z nadácie.
  • Rosica je stále aktívnym kňazom a vedie pastoračné prednášky a rozhovory.

Akýsi očitý svedok povedal pre LifeSiteNews, že minulú nedeľu videl otca Thomasa Rosicu vchádzať do torontských kúpeľov a po dvoch hodinách odchádzať.  

Shane D’Costa, bývalý člen Newmanovho centra v Toronte, hovorí, že bývalého generálneho riaditeľa nadácie Salt and Light Catholic Media Foundation spoznal, keď ho 9. júna 2024 popoludní videl na Dundas Street West. Keďže sa chcel s baziliánskym kňazom porozprávať, D’Costa ho sledoval “asi dve minúty” cez preplnenú ulicu, než ho uvidel zmiznúť vo dverách “Splash Steam and Sauna” na Dundas Street West 1610. Mladší muž počkal, kým kňaz o dve hodiny neskôr opustil budovu, a potom ho konfrontoval.  

D’Costa pre LifeSiteNews povedal, že sa rozhodol počkať na Rosicu vo dverách podniku, aby sa nemohol nepozorovane vytratiť cez davy ľudí, ktorí sa v ten deň zúčastnili na festivale Dundas Street West. D’Costa povedal, že nikdy predtým toto miesto nevidel, ale počas čakania mu došlo, že ide o saunu pre homosexuálnych mužov.  

“Až keď som’čakal dve hodiny, všimol som si, že tam’chodia a vychádzajú len homosexuálni muži,” povedal D’Costa pre LifeSiteNews. “A prišlo mi, že tam musí byť gay kúpeľňa. A potom, keď som prišiel domov, som si to overil na internete a potvrdil som si, že to tak je.”  

V tejto situácii sa “kúpeľ” javí ako eufemizmus. Vo svojich online radách pre heterosexuálnych mužov, ktorí by mohli chcieť navštíviť ich priestory, spoločnosť Splash Steam and Sauna varuje, “Upozorňujeme, že v priestoroch je bežná určitá miera sexuálnej aktivity. V niektorých miestnostiach sa nachádzajú aj videomateriály, ktoré majú pornografický charakter.”Podľa internetovej stránky podniku sa v ňom nachádza “parná miestnosť, suchá sauna, sprchy, šatňa, tmavá miestnosť a miestnosť na video/orgie, ako aj predný televízny salónik.”

Očitý svedok uviedol, že kňaz nemal na sebe kleriku ani žiadne náboženské znaky. Hoci ho nevidel dvadsať rokov,  D’Costa spoznal Rosicu podľa “veľmi výraznej tváre.”D’Costa tiež povedal, že keď Rosica schádzal po schodoch a vychádzal z dverí podniku, oslovil ho.  

“Povedal som jeho meno: ‘Thomas Rosica! Ako sa máte?" ’A on sa na mňa pozrel a povedal: ‘Ahoj. Kto ste?" ’A ja som povedal: ‘Ahoj." ’Som Shane D’Costa z Newmanovho centra’.” 

Mladší muž potom Rosicovi povedal, čo mu plánoval povedať, odkedy ho zbadal, a to, že by “mal byť k ľuďom milší.” Na to Rosica zrejme odpovedal: “Ach, ďakujem. Ďakujem.” 

D’Costa potom povedal: ‘Som’veľmi rád, že Dorothy Cummingsová [McLeanová] vás odhalila ako plagiátora,’a vysvetlil, že pracovníka LifeSiteNews pozná od strednej školy.  

Na to Rosica zrejme tiež povedal: “Ďakujem.”   

“A teraz ťa odhalíme, že chodíš do gay kúpeľov, máš anonymný homosexuálny sex,”povedal mu D’Costa, načo sa Rosica podľa jeho slov ponáhľal preč na preplnenú ulicu.  

“To bolo pre mňa všetko,” povedal D’Costa pre LifeSiteNews. “Nesnažil som sa povedať nič viac. To bolo všetko. Povedal som, čo som povedal.”  

LifeSiteNews kontaktoval Rosicu v Prezentačnom kaštieli pre seniorov, jeho súčasnom pôsobisku. Na otázku, čo robil v kúpeľoch, poprel, že by tam bol. 

“Bol som preč. Nebol som’tu,”povedal panickým tónom."“Nebol som tu. Bol som’preč. Bol som preč. Práve som sa vrátil z Izraela.” 

Zavesil telefón, keď sa LifeSite pýtal, či má svoje lety a itinerár, aby to dokázal.

LifeSiteNews potom kontaktoval Rosicu’jeho nadriadeného ako baziliánskeho kňaza, otca Kevina Storeyho. Páter Storey povedal, že nevedel o návšteve Rosicu’v kúpeľoch a nevedel, či bol Rosica 9. júna v Izraeli. Mediálnemu výstupu odporučil, aby sa očitý svedok obrátil na baziliánskeho’manažéra prípadu sexuálnych obvinení, otca Davida Katulského.

D’Costa kontaktoval LifeSiteNews prostredníctvom sociálnych sietí 9. júna večer a neskôr redaktorovi povedal, že by rád podpísal podrobné čestné vyhlásenie o stretnutí. Úplný rozhovor poskytol v pondelok 17. júla. Keď mu bolo povedané, že Rosica poprel, že bol v kúpeľoch, D’Costa povedal, že si je stopercentne istý, že videl Rosicu vchádzať a vychádzať zo Splash Steam and Sauna a bol by ochotný to prisahať na súde. Nemal záujem podať správu o. Katulskému.

PREČÍTAJTE SI: Odsúdený plagiátor o. Rosica bude viesť rekolekcie pre rodičov ‘LGBTQ mladých dospelých’ v jezuitskom centre

Kanadská vláda’cestovné odporúčanie, naposledy aktualizované 6. júna, varuje pred cestovaním do Izraela, ktoré nie je nevyhnutné.  

Tomáš Rosica sa narodil v Rochestri v štáte New York, v mladosti vstúpil do Kongregácie svätého Bazila a študoval teológiu na Regis College v Toronte’. V polovici 90. rokov bol požiadaný, aby sa stal kaplánom v Newmanovom centre pre katolíckych študentov na Torontskej univerzite. Práve tu sa s ním Shane D’Costa prvýkrát stretol v roku 1995.  

Vtedy 23-ročný Shane D’Costa, absolvent baziliánskeho gymnázia, žil v Toronte v Serra House, dome rozlišovania pre mužov torontskej arcidiecézy, keď začal organizovať čajové večierky v Newmanovom centre. Podľa D’Costu, keď sa dlhodobí členovia komunity Newmanovho centra sťažovali na nového kaplána, prišiel reportér denníka Toronto Star. V reakcii na to Rosica pozval novinára, aby sa zúčastnil na jednom z D’Costových’obľúbených večierkov a porozprával sa so študentmi. (Úplné odhalenie: Dorothy Cummings McLeanová, vtedy ešte Dorothy Cummingsová, sa týchto čajových večierkov zúčastňovala." 

Po tom, čo 21. mája 1995 vyšiel v Star článok, v ktorom sa uvádzali čajové večierky (a citoval sa v ňom o. Rosica’odmietnutie nespokojných laikov ako ‘záujmových skupín’), kaplán pozval D’Costu, aby žil a pracoval v Newmanovom centre ako vedúci pohostinstva. D’Costa bol neskôr sklamaný, keď mu Rosica strhol mzdu na pokrytie nákladov na ubytovanie a stravu, čím mu podľa jeho slov nezostalo nič. Medzitým bolo pôsobenie mladého muža krátke. Po niekoľkých mesiacoch pozorovania Rosicových metód kariérneho postupu, ktoré zahŕňali aj rozumné nadväzovanie kontaktov, urobil D’Costa chybu, keď nechal svoj diár v recepcii Newmanovho centra. Po tom, čo si Rosica údajne prečítal denník D’Costu’a, ktorý obsahoval jeho názor, že kaplán je “majster manipulátor”, mladého muža prepustil.  

“To bol koniec mojich katolíckych dní,” povedal D’Costa pre LifeSiteNews. Hoci hovorí, že jeho vlastná teologická a duchovná cesta ho od kresťanstva odviedla, Rosica’druh služby ho’nelákal zostať.  

“Skúsenosť s takýmto kňazom ma ku Katolíckej cirkvi neoslovila,”povedal D’Costa.  

Povedal, že v priebehu rokov prechovával niekoľko zlých myšlienok na Rosicu, ale nikdy mu nenapadlo osloviť ho, keď ho niekoľkokrát videl v meste.  

“Tentoraz som ho nevidel viac ako 20 rokov išiel som si myslieť, že mu dám na Dundase čo preto. A potom išiel do gay kúpeľov. Takže som mu určite dal čo preto.” 

Podobne ako tisíce ďalších ľudí v Toronte sa D’Costa dočítal o odhaleniach LifeSiteNews’, že kňaz je sériový plagiátor, v National Postvo februári 2019. Tento príbeh bol pre neho mimoriadne zaujímavý, pretože sa prvýkrát stretol s hlavnou novinárkou LifeSite’na tomto príbehu Dorothy Cummings McLeanovou v roku 1989, keď boli obaja členmi organizácie Toronto Students for Life.  

Skandál nakoniec viedol k Rosicovej’rezignácii z nadácie Salt and Light Catholic Media Foundation. Keď škandál vypukol po prvýkrát, Rosica sa akoby tak ospravedlnil za kopírovanie práce iných a obvinil stážistov a iných, že mu poslali citáty bez náležitého uvedenia autora. S pribúdajúcimi týždňami však vyšlo najavo, že viaceré Rosicove’práce, vrátane novinových stĺpčekov, prejavov a kníh, boli “záplatované”kombináciou pasáží od viacerých autorov, niekedy s vynechanými alebo presunutými slovami, čo sťažovalo ich odhalenie. Niektoré plagiáty sa datujú viac ako 30 rokov, dávno pred založením televízie Soľ a svetlo.    

PODROBNOSTI: Soznam plagiátov o. Rosicu’je dlhý. Tu je 57 príkladov

Následne sa Rosica stal kaplánom v Presentation Manor, domove dôchodcov pre katolíckych duchovných, rehoľníkov a laikov. Podľa portálu Charitydata.ca bol vo februári 2023 vymenovaný za riaditeľa tejto inštitúcie. Na pastoračné prednášky a zamyslenia ho naďalej pozývajú rehoľné rády a diecézy, ako napríklad Diecéza Hamilton. Nedávno Salt and Light Media odvysielala jeho rozhovor s moderátorom talk show Stephenom Colbertom a 19. júna plánuje odvysielať ďalší z jeho rozhovorov.