Screenshot-2023-02-14-103611-e1719917275705-810x500.jpg

Richmondský biskup zastavil jedinú latinskú omšu v Charlottesville, kým čaká na nový súhlas z Ríma

10
Kultúra smrti
  • Biskup z Richmondu končí s tradičnou latinskou omšou v Charlottesville.
  • Dišpenz na slúženie tradičnej omše vyprší 5. júla.
  • Farnosť nemôže slúžiť starú omšu, môže ponúkať Novus Ordo v latinčine.
  • Vatikán plánuje obmedziť tradičnú latinskú omšu, kardinál Parolin to podporuje.

Biskup z Richmondu v štáte Virgínia končí s tradičnou latinskou omšou v Charlottesville v štáte Virgínia po tom, ako tento týždeň vyprší dvojročné povolenie udelené Rímom.

Biskup Barry Knestout informoval otca Josepha Mary Lukyamuziho, farára katolíckeho kostola Svätého Tešiteľa v Charlottesville, že “dišpenz” udelený na základe Traditionis custodes pre farnosť na slúženie tradičnej latinskej omše vyprší 5. júla.

Biskup uviedol, že má v úmysle dišpenz obnoviť, ale kým nedostane obnovenie, farnosť nemôže slúžiť starú omšu. Namiesto toho sa môže Novus Ordo ponúkať v latinčine Ad Orientem (smerom na východ), čo je možnosť, ktorú už má k dispozícii každý kňaz, ktorý nepotrebuje osobitné povolenie biskupa.

Citujúc Traditionis Custodes, biskup vyjadril svoju “dôveru”, že farár bude viesť veriacich k Novus Ordo ako “jedinečnému vyjadreniu lex orandi rímskeho obradu.”

Podľa pokynu biskupa’sa počas uplynulého víkendu konala posledná nedeľná latinská omša 30. júna. Poslednú tridentskú svätú omšu bude farnosť slúžiť v piatok 5. júla o 18.00 hod. ako votívnu omšu k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Jeden z farníkov povedal pre LifeSiteNews, že nedeľná’latinská omša bola preplnená do posledného miesta.

Vzhľadom na utlmenie starej omše farár rozposlal farníkom dotazník s otázkou, ako často by sa rodiny zúčastňovali na Novus Ordo v latinčine ad orientem ako náhrada tradičnej latinskej omše.

Čítajte: Zprávy:

Vatikán plánuje presadiť ‘definitívny’ zákaz tradičnej latinskej omše, pravdepodobne 16. júla

Potlačenie latinskej omše v Charlottesville prichádza v čase, keď správy z Ríma potvrdzujú, že Vatikán zvažuje univerzálnejšie potlačenie tradičnej omše.

Vatikánska novinárka Diane Montagna potvrdila že pápežovi Františkovi bol “predložený dokument, ktorý ďalej obmedzuje tradičnú latinskú omšu (TLM) a ktorý podporuje vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.”

Podľa “dobre informovaných zdrojov,” ak by bol dokument zverejnený, zakázal by obetovanie TLM všetkým kňazom okrem tých, ktorí patria k “schváleným ex-Ecclesia Dei inštitútom,” vrátane Kňazského bratstva svätého Petra (FSSP) a Inštitútu Krista Kráľa Zvrchovaného kňaza (ICKSP).

ČÍTAJTE: Vatican reporter says sources confirm document further suppressing Latin Mass is ‘serious and real’

Dokument by “zakázal biskupom, aby sami slávili alebo povoľovali” TLM, a “pozastavil by existujúce povolenia” pre tradičnú omšu okrem tých, ktoré ponúkajú ex-Ecclesia Dei spoločenstvá.

LifeSiteNews získal informácie, podľa ktorých je pravdepodobným dátumom týchto očakávaných obmedzení 16. júl, výročie zavedenia Traditionis Custodes.

Kňazské bratstvo svätého Petra a Spoločnosť svätého Pia X. ponúkajú tradičnú latinskú omšu v rámci Richmondskej diecézy. Tieto skupiny a ďalší katolíci, ktorí sa venujú latinskej omši, sa stali terčom útokov FBI v ich neslávne známom “Richmond memo” ako “radikálni tradiční katolíci”, ktorí boli nebezpečenstvom kvôli takým veciam, ako sú ich konzervatívne, pro-life názory, označované “extrémnymi” agresívne pro-potratovým Bidenovým režimom.

Biskup Knestout z Richmondu dôrazne odsúdil memorandum FBI namierené proti tradičným katolíkom.

PODROBNOSTI

Kardinál Sarah: Odmietanie tradičnej liturgie, morálky sú formou ‘praktického ateizmu’ v Cirkvi

Tradičná katolícka vysoká škola v Marylande ‘veľmi zarmútená’ chystaným zrušením latinskej omše