- Florida rozšírila zákon o odovzdávaní dojčiat na 30 dní.
- Nový zákon poskytuje imunitu rodičom pred trestným stíhaním.
- Bezpečné schránky pre dojčatá sú dôležité, ale nie sú explicitne zakázané.
- Organizácie ako NSHA a SHBB podporujú jednotný federálny zákon o bezpečnom odovzdávaní detí.
Florida sa pripojila k 22 ďalším štátom a rozšírila svoj zákon o odovzdávaní dojčiat tak, aby umožňoval 30-dňovú lehotu na odovzdanie zo siedmich dní veku. Medzi ďalšie zmeny zákona patrí ustanovenie, že matka môže zavolať 911 na priame odovzdanie záchranárom za predpokladu, že zostane s dieťaťom až do ich príchodu.
Podpis guvernéra Rona DeSantisa’ znamená, že HB 775 nadobudne účinnosť 1. júla 2024. Anonymné odovzdanie, ktoré zákon poskytuje, poskytuje rodičom imunitu pred trestným stíhaním, ak neexistujú žiadne náznaky zneužívania alebo zanedbávania.
Predĺženie lehoty na 30 dní je nevyhnutné pre situácie, keď predčasne narodené deti v nemocničných oddeleniach intenzívnej starostlivosti zanechá matka, ktorá sa nevráti. Menšie okno siedmich dní vytvorilo problém, keď si nemocničný personál nie je istý, či sa rodič vráti.
Pam Stenzelová, riaditeľka pre rozvoj Safe Haven Baby Boxes (SHBB) hovorila s Pregnancy Help News a podelila sa o príklad telefonátu, ktorý dostala na ich národnú horúcu linku od sestry z Južnej Floridy.
“V ich nemocnici porodila 18-ročná žena a dieťa muselo byť na JIS, povedala Stenzelová. “Pred rodinou a všetkými skrývala tehotenstvo a jednoducho”sa nevracala.”
Stenzel pochválil predĺženie lehoty pre dojčatá zo siedmich na 30 dní, ale vyjadril znepokojenie nad tým, že zákon”nerieši používanie bezpečných schránok pre deti.
“Vzhľadom na to, ako je formulovaný, výslovne nezakazuje používanie bezpečnostnej schránky pre dojčatá,”poznamenala. “Niektoré štáty vo svojom jazyku výslovne uvádzajú, že dojča musí byť odovzdané osobe.”
Pokračovala, že floridský”zákon hovorí, že dieťa sa musí odovzdať na hasičskej stanici alebo v nemocnici, čo umožňuje SHBB naďalej prevádzkovať dve bezpečnostné zariadenia pre dojčatá, ktoré sú už v štáte k dispozícii, v mestách Ocala a Newberry, pričom sa plánuje inštalácia ďalších.
SHBB doteraz umiestnila bezpečnostné zariadenia pre novorodencov v 17 štátoch, pričom v súčasnosti zákon umožňuje využívanie schránok bezpečného útočiska v 23 štátoch.
“Od roku 2016, keď bola v Indiane otvorená prvá schránka, sme mali v prevádzke 238 aktívnych schránok pre novorodencov,” povedal Stenzel. “Pomohli sme’153 ženám odovzdať dieťa tvárou v tvár a 49 deťom bezpečne odovzdaným v babyboxe.”
Čítajte: Pro-life groups back new congressional bill to ‘outlaw abortion at-the-federal-level’
Stenzel sa zasadzuje za využívanie bezpečnostných zariadení pre novorodencov, ktoré by poskytli ďalšiu možnosť bezpečného odovzdania detí tým, ktorí by sa príliš báli vyhľadať odovzdanie tvárou v tvár.
Tieto boxy sú klimatizované, majú tichý alarm, ktorý upozorní záchranárov na umiestnenie dojčaťa, a oranžovú tašku s dôležitými zdravotnými a inými informáciami, ktoré si rodička môže vziať so sebou.
Zakladateľka SHBB Monica Kelseyová si spomína na jeden telefonát na linku dôvery, v ktorom sa mamička vyjadrila, prečo chce namiesto osobného odovzdania dieťaťa využiť bezpečnostné zariadenie.
“Nechcela som, aby ma odhovárali od rozhodnutia, ktoré mi trvalo tak dlho, kým som sa rozhodla,” povedala Kelseyová.
SHBB vyzýva všetky štáty, aby aktualizovali zákony o odovzdávaní detí tak, aby obsahovali znenie, ktoré sa konkrétne týka používania bezpečnostných zariadení pre deti, aby sa odstránili akékoľvek nejasnosti s cieľom konkrétne odškodniť rodičom, ktorí sa snažia využiť bezpečné schránky na deti.
Nový floridský zákon o odovzdávaní detí umožňuje bezpečné odovzdávanie v nemocniciach, ktoré poskytuje základnú zdravotnú starostlivosť pri zachovaní anonymity.
Konkrétne, znenie Florida HB 775 uvádza, “Ak sa dieťa narodí v nemocnici a matka vyjadrí úmysel opustiť dieťa a nevrátiť sa, na žiadosť matky nemocnica alebo matrikár vyplní rodný list dieťaťa’bez uvedenia mena matky v ňom.”
Leah Kipleyová, zástupkyňa riaditeľa National Safe Haven Alliance (NSHA), tiež hovorila s Pregnancy Help News o novom floridskom zákone, ktorý chváli za rozšírenie ochrany a bezpečných možností pre ohrozených rodičov a dojčatá.
“Rozšírenie vekovej hranice, kedy je možné dieťa odovzdať, na 30 dní alebo menej, zaradenie služieb 911 medzi určených poskytovateľov bezpečného útočiska a umožnenie rodičom odovzdať svoje dieťa v pôrodnici, sú mimoriadne významné zmeny zákona, ktoré sú v súlade s komplexným, vzorovým zákonom o bezpečnom útočisku,” uviedla Kipleyová.
NSHA pôsobí ako zdroj osvedčených postupov v oblasti legálneho, bezpečného vzdávania sa detí a bezpečných možností pre rodičov a deti s cieľom predchádzať tragédiám opustenia detí. Prevádzkuje nepretržitú krízovú linku Safe Haven, ktorá do dnešného dňa zdokumentovala viac ako 4 800 bezpečne odovzdaných dojčiat v celej krajine.
NSHA sleduje zákony všetkých 50 štátov s aktualizáciami na svojej webovej stránke. Ich cieľom je, aby bol vytvorený federálny zákon, ktorý by poskytol jednotný súbor noriem v celej krajine, pričom jednotlivé štáty by mohli podľa potreby zaviesť ďalšie smernice.
Federálny zákon by podľa NSHA znížil zmätok pre rodičov a poskytovateľov záchranných služieb, ako aj zlepšil zber údajov a zvýšil informovanosť.
“Niekedy to“nie je dieťa, ktoré je v kríze,” poznamenal Kipley v súvislosti s významom práce krízových liniek bezpečného útočiska. “Snažíme sa nájsť spôsob, ako ich môžeme spojiť so zdrojmi, ktoré potrebujú, aby to v prvom rade nemuseli robiť.”
A Safe Haven For Newborns prevádzkuje linku pomoci už viac ako dve desaťročia a pomohla viac ako 6 000 rodinám v kríze, pričom bezpečných odovzdaní za rovnaké obdobie bolo viac ako 400. Nick Silverio je zakladateľom a riaditeľom organizácie.
“Sme spokojní s tým, ako je štatút zmenený,” povedal Silverio o aktualizácii floridského zákona.
“Poskytuje matke viac možností a dáva jej ďalší čas na to, aby urobila najlepšie rozhodnutie pre ňu a jej novorodenca,” povedal.
Keďže každý štát má zákony, ktoré riešia možnosť bezpečného odovzdania dieťaťa bez obáv z trestného stíhania, vek dieťaťa sa líši od troch dní v Kalifornii, Colorade, na Havaji, v Michigane, Washingtone a Wisconsine až po najdlhšie povolené obdobie v Severnej Dakote, ktoré je až do jedného roka veku.
Zvyšovanie povedomia o zákone a možnostiach, ktoré majú mamičky v krízovej situácii k dispozícii, je naďalej cieľom, za ktorý sa zasadzujú rôzne organizácie v rámci celej pro-life komunity.
Prepísané so súhlasom Pregnancy Help News.