- Stovky ľudí sa zúčastnili 4. ročníka Pochodu za život vo Filadelfii.
- Účastníci pochodu bojovali za ukončenie potratov a ochranu života nenarodených detí.
- Rečníci zdôrazňovali dôležitosť boja za život a práva každého nenarodeného dieťaťa.
- Pochod prešiel okolo potratovej továrne a Independence Hall, symbolu neodňateľného práva na život.
Stovky ľudí, mladých aj starších, sa 22. júna 2024 odvážili v úmorných letných horúčavách, aby sa zúčastnili na 4. ročníku Pochodu za život vo Filadelfii, ktorý organizovala a hostila Únia za život vo Veľkej Filadelfii a sponzorovala Pensylvánska koalícia za život.
Po začiatku dňa svätou omšou v Katedrálnej bazilike svätého Petra a Pavla sa účastníci pochodu duchovne posilnili, aby sa mohli vydať do ulíc Philadelphie do boja za ukončenie potratov. Téma, ktorú im vnukol páter Dennis Gill vo svojej homílii počas svätej omše, znela: “Pochodujeme za vieru, slobodu a boj.” Zhromaždení na úpätí schodov katedrálnej baziliky deti a mladí ľudia rozdávali a niesli nápisy “Som generácia za život” a “Milujte ich oboch.” Mladí muži statočne držali hlavný transparent Pochodu za život s nápisom “Ženy si zaslúžia viac ako potrat”. Ďalší muži niesli Pannu Máriu z hory Karmel, po jej boku stáli štyria chlapci a držali vlajky Najsvätejšieho a Nepoškvrneného Srdca Ježišovho a Máriinho, “Jeden národ pod Bohom,” Vatikán a Templárskych rytierov.
“Dnes sa tu dejú dve veci,” uviedol o. Tom Whittingham v Sále nezávislosti. “Po prvé, sme tu, aby sme chválili Boha a oslávili druhé výročie rozhodnutia Dobbsovho najvyššieho súdu, ktoré zrušilo 50 rokov trvajúce justičné pochybenie. Po druhé, sme tu v hojnom počte, aby sme Philadelphii a všetkým našim susedom v celej Pensylvánii ukázali, že je nás veľa, ktorí uznávame prirodzenú dôstojnosť každého nenarodeného dieťaťa, a že budeme hovoriť, pochodovať, modliť sa a hlasovať, kým nebude život každého jedného človeka chránený od okamihu počatia až po prirodzenú smrť." ” Úvodné slová otca Toma zneli pravdivo ešte skôr, ako ich vyslovil. Počas takmer 30-minútového pochodu z katedrálnej baziliky do Independence Hall nastali chvíle napätia aj viery.
Keď pochod za život prechádzal ulicami Filadelfie, pozorovatelia si robili fotografie na telefóny, zatiaľ čo niektorí okoloidúci kričali vulgárne slová a používali na účastníkov pochodu nevhodné gestá rukami. Najviac vieroučný moment nastal, keď pochod prechádzal okolo továrne na potraty. Za dvoma sústavami kovových plotov pro-potratoví zástancovia, priaznivci LGBTQ a sprievod potratovej továrne vykrikovali pro-potratové heslá, držali svoje farebné a skorumpované nápisy a natáčali veriacich, ktorí prechádzali okolo s transparentmi, ružencami a obrazmi Panny Márie a jej Syna Ježiša. Traja muži z Kolumbových rytierov stáli chrbtom k zástancom potratov a vysoko držali ružence. Zdravasy a výkriky “Panna Mária Víťazná, oroduj za nás!” sa ozývali v celom pochode.
Spevák Joey DeNoble privítal horúčavou vyčerpaných účastníkov pochodu hudbou bohoslužieb, keď dorazili do areálu Independence Hall. “Záleží na tom, že víťazstvo oslavujeme tu, pred budovou Independence Hall, kde naši zakladatelia prvýkrát vyhlásili neodňateľné právo na život v tomto národe,” uviedol o chvíľu neskôr páter Tom. Ľudia zhromaždení v tráve a tieni počúvali rečníkov Lisu Eshlemanovú, Christinu Flowersovú, pastora Jaya Gilberta a Pata Stantona, ktorí im blahoželali k ich úsiliu a povzbudzovali ich v ďalšom úsilí o záchranu životov nenarodených detí.
Mladým účastníkom pochodu sa Lisa Eshlemanová, aktívna členka Penn Students for Life, podelila o svoj príbeh niekdajšej zástankyne potratov na začiatku štúdia, ktorú obrátila viera a modlitby iných. Teraz pracuje pre Generation Life a povzbudzuje vysokoškolákov, aby pomáhali v úsilí modliť sa pred potratovými zariadeniami a podporovali aktivity za život. Eshlemanová uviedla, že študenti vidia a počujú posolstvá života, ktoré sú zverejňované a zdieľané. Povzbudzuje ich, aby vyvinuli podobné úsilie na ochranu životov nenarodených detí.
Philadelphská rodáčka, právnička a pro-life komentátorka Christina Flowers sa venovala politickým otázkam potratov a uviedla, že potraty sú jedným z “najväčších porušení ľudských práv” našej doby. Flowersová poznamenala, že zástancovia potratov sú veľmi nahnevaní zrušením rozsudku Roe v. Wade a snažia sa zastrašiť zástancov života násilnými činmi a vyhrážkami. Dodala, že ona sama dostala vyhrážky. “Pensylvánia je bojovým štátom. Gettysburg, kde sme bojovali za ľudskú dôstojnosť a ľudské práva. Valley Forge… máme to tu všetko, chlapci! Tu sa to začína a tu sa potraty končia,” uviedla Christina Flowers.
Kľúčový rečník pastor Jay Gilbert z Another Level Ministries hovoril o svojej ceste zástancu života a vyzval ľudí k činom, pričom uviedol: “…takže toto je čas, keď každý z nás musí povstať a niečo urobiť… Ak sme ochotní spojiť sa a použiť to, čo nám Boh dal do rúk, nie je pre vás nič nemožné, lebo Boh vás požehnal.” Záverečné slová predniesla Pat Stantonová z Únie za život, ktorá informovala o nedávnych svedectvách detí zachránených pred potratom. “Viete si predstaviť, že by ste dali dieťaťu cenovku? Existuje cenovka pre dieťa? Sú’na nezaplatenie!”
Státie na pôde Independence Hall má pre účastníkov Pochodu za život vo Filadelfii význam. Je to miesto, kde otcovia zakladatelia podpísali Deklaráciu nezávislosti, ktorá hlása: “Považujeme tieto pravdy za samozrejmé, že všetci ľudia sú si rovní, že sú obdarení Stvoriteľom určitými neodňateľnými právami, že medzi ne patrí život, sloboda a hľadanie šťastia.” Tieto slová zdôrazňovali americkému ľudu, že boj za slobodu proti Anglicku je spravodlivý. Ľudia za život nie sú dnes iní a bojujú za zachovanie tohto práva pre bezbranné nenarodené deti, z ktorých väčšina sa nemusí dočkať amerického prísľubu života, slobody a hľadania šťastia. Vyžaduje si to veľkú vytrvalosť, aby sme pokračovali v ochrane nenarodených detí a pracovali pre “vieru, slobodu a boj.”