LSNTV-NEWS-1920x1080-July-3-2024-1-810x500.jpg

Kardinál Müller: Müller: Vatikánsky úradník uprednostňuje prázdne kostoly pred katedrálami plnými ľudí, ktorí odmietajú novú omšu

54
Kultúra smrti
  • Kardinál Müller kritizuje postoj Vatikánu k tradičnej latinskej omši.
  • Vatikán preferuje novú omšu a hrozí zákazom tradičnej latinskej omše.
  • Müller varuje pred nebezpečenstvom pre jednotu Cirkvi spojeným s TLM.
  • Müller radí veriacim modliť sa a zachovať nádej v čase geopolitických konfliktov.

V exkluzívnom rozhovore s reportérkou LifeSiteNews Maike Hicksonovou kardinál Gerhard Müller diskutoval o postoji niektorých predstaviteľov Vatikánu k tradičnej latinskej omši po púti vo francúzskom Chartres, ako aj o prebiehajúcich krízach na Ukrajine a vo Svätej zemi.

V rozhovore s Hicksonom Müller prezradil, že keď sa podelil o svoju radosť z účasti na nedávnej púti z Paríža do Chartres, počas ktorej 20 000 mladých pútnikov zaplnilo katedrálu v Chartres, aby sa zúčastnili na tradičnej latinskej omši (TLM), jeden z predstaviteľov rímskeho dikastéria pre Boží kult odpovedal, že je dôležitejšie, aby mladí ľudia “rešpektovali” novú omšu.

Müller ďalej spresnil, že nemenovaný vatikánsky úradník vlastne povedal, že mladí ľudia, ktorí “nerešpektujú” novú omšu, by mohli rovnako “neprísť” do kostola vôbec a že by bol vhodnejší “prázdny kostol”. 

Müller vyjadril svoj nesúhlas s týmto vyhlásením a povedal Hicksonovi, že takýto postoj je v rozpore s dobrou pastoračnou praxou a že fakticky “vylučuje” tých “pravých a dobrých katolíkov”, ktorí sa zúčastňujú na starobylej liturgii. 

Stojí za povšimnutie, že napriek úspechu púte do Chartres, na ktorej sa zúčastnili tradične zmýšľajúci ľudia, parížska korešpondentka LifeSite’Jeanne Smitsová ohlásila ako obrovský úspech, ktorý umožnil celému Francúzsku vidieť obrazy “tisícov mladých ľudí, ktorí odmietajú relativizmus a hedonizmus,” Vatikán je zrejme odhodlaný TLM rozdrviť.

Okrem promulgácie Traditionis Custodes z roku 2021, ktorá zaviedla tvrdé obmedzenia toho, kde a kto môže TLM sláviť, začali sa šíriť fámy, že sa chystá ešte tvrdší zásah.

Tieto fámy boli potvrdila renomovaná vatikánska reportérka Diane Montagna, ktorá vysvetlila, že na rozdiel od Traditionis Custodes,  tento nový dokument, ak bude promulgovaný, odstráni všetky výnimky pre TLM udelené tým, ktorí pôsobia v rámci diecéznej štruktúry, a dokonca “zakáže biskupom, aby sami slávili alebo povoľovali” TLM, a “pozastaví existujúce povolenia” pre tradičnú omšu okrem tých, ktoré ponúkajú komunity ex-Ecclesia Dei.

Müllerove’pripomienky adresované Hicksonovi odrážajú to, čo uviedol 29. júna pri vysvätení kňazov pre Inštitútu Dobrého pastiera  tradičné spoločenstvo kňazov slúžiacich svätú omšu   v ich sídle v Courtalain vo Francúzsku.

Počas svojej homílie Müller žiarivo hovoril o TLM a zároveň vyjadril ľútosť nad opozíciou, ktorej čelí v Ríme, pričom sprostredkoval zrejme to isté obrátenie, ktoré sprostredkoval Hicksonovi. V homílii Müller citoval nemenovaného vatikánskeho predstaviteľa, ktorý povedal, že latinská omša predstavuje “väčšie nebezpečenstvo pre jednotu Cirkvi” ako žiadna liturgia. 

Okrem komentárov o TLM a Chartres sa Müller s Hicksonom rozprával aj o prebiehajúcich geopolitických konfliktoch na Ukrajine a vo Svätej zemi, pričom sa podelil o rady pre katolíckych veriacich, ktorí sa obávajú týchto udalostí a možnosti tretej svetovej vojny. 

Müller sa dotkol katastrofálnej reality vojny a toho, že rozsiahle krviprelievanie, aké Európa zažila počas prvej a druhej svetovej vojny, je v konečnom dôsledku výsledkom toho, že štáty “opúšťajú Boha.”

Nezávisle od nepokojov Müller zdôraznil dôležitosť modlitby a zachovania si nádeje, že Boh povedie, a všetkým poslucháčom pripomenul, že ako ľudské osoby sme schopní spolupracovať s Kristovou’milosťou za účelom spásy. 

Celý rozhovor si môžete pozrieť vyššie alebo kliknutím na zde.

Rozhovor natočili Hicksonove’deti Isabella a Robert.