Pošlite kanadským zákonodarcom naliehavú správu, aby zastavili rozširovanie asistovanej samovraždy
Japonský najvyšší súd 3. júla rozhodol, že vláda musí odškodniť niekoľko osôb, ktoré boli násilne sterilizované na základe už neplatného zákona o ochrane pred eugenikou, informovala agentúra Associated Press (AP).
Zákon o eugenickej ochrane, ktorý platil v rokoch 1948 až 1996, oprávňoval japonské úrady násilne sterilizovať ľudí s postihnutím vrátane osôb trpiacich duševnými poruchami, dedičnými chorobami alebo telesnými deformáciami a leprou. Zákon tiež povoľoval nútené potraty, ak niektorý z rodičov trpel postihnutím.
Minulú stredu najvyšší súd krajiny rozhodol, že zákon z roku 1948 je protiústavný a zamietol tvrdenie vlády, že by nemala vyplatiť odškodné obetiam kvôli 20-ročnej premlčacej lehote. Zároveň nariadil, aby vláda zaplatila 16,5 milióna jenov (približne 102 000 USD) žalobcom a 2,2 milióna jenov (13 000 USD) ich manželom, informovala agentúra AP reported.
“Legislatívny zámer bývalého zákona o ochrane eugeniky nemožno odôvodniť vzhľadom na vtedajšie spoločenské podmienky,” uviedol sudca Saburo Tokura pri vynesení rozsudku, ako cituje verejnoprávnej televízie NHK.
“Zákon ukladá ťažkú obeť v podobe straty reprodukčnej schopnosti, čo je v extrémnom rozpore s duchom úcty k dôstojnosti a osobnosti jednotlivca a porušuje článok 13 ústavy,” pokračoval Tokura.
Dekrét súdu’považovalo 11 z 39 žalobcov, ktorí svoje prípady predložili piatim nižším súdom v celej krajine predtým, ako sa ich prípadom začal zaoberať Najvyšší súd. Súd ešte nerozhodol o prípadoch zvyšných žalobcov.
Podľa text teraz už zrušeného zákona, bol tento zákon zavedený s cieľom “zabrániť nárastu menejcenných potomkov z eugenického hľadiska.”
V dôsledku toho bolo približne 25 000 ľudí sterilizovaných bez súhlasu v čase platnosti zákona, uvádza sa v rozhodnutí súdu, ktorý citoval údaje ministerstva. Zatiaľ čo úrady tvrdia, že 8 500 ľudí so zákrokmi súhlasilo, právnici sa ohradili, že títo ľudia boli “de facto donútení” k operácii kvôli tlaku, ktorému čelili. Okrem toho boli pri sterilizačných zákrokoch povolené taktiky ako fyzické obmedzovanie, anestézia a dokonca “podvod”, ako sa uvádza na vo vládnom oznámení z roku 1953.
Šokantné je, že v parlamentnej správe zverejnenej v júni 2023 sa zistilo, že niektoré z obete zákona proti životu mali len deväť rokov.
Napokon bol zákon nahradený novelou z roku 1996.
Po rozhodnutí najvyššieho súdu japonský premiér Fumio Kišida povedal, že sa s obeťami osobne stretne, aby sa im ospravedlnil, informuje povedal.
Sťažovatelia, niektorí z nich na invalidných vozíkoch, po vyhlásení dekrétu držali pred súdom transparenty s nápismi “ďakujem” a “víťazstvo”. “Nemôžem’byť šťastnejší a nikdy by som to nedokázal sám,” povedal 81-ročný žalobca z Tokia, ktorý sa rozhodol používať pseudonym Saburo Kita, v poznámkach citovaných spravodajskou stanicou NBC News.
Kita vypovedal, že bol sterilizovaný v roku 1957, keď žil v sirotinci. Dodal, že svoje tajomstvo prezradil svojej manželke pred jej smrťou, pričom spresnil, že ľutuje, že kvôli jeho sterilizácii nemohli mať deti.
Tak isto aj Yumi Suzuki, ktorá sa narodila s mozgovou obrnou a bola násilne sterilizovaná, keď mala len 12 rokov, vyhlásila pre BBC v rozhovore z roku 2021:
Keď som to zistila, uvedomila som si, že nikdy nemôžem byť matkou… Zlomilo mi to srdce.
V roku 2023 japonský okresný súd v Kumamoto’nariadil vláde vyplatiť odškodné v celkovej výške 22 miliónov jenov (170 000 USD) dvom obetiam v súvislosti s ich nútenou sterilizáciou, uviedla spravodajská spoločnosť Kyodo News reported.
Podľazákona prijatého v roku 2019 po jednej zo žalôb súvisiacich so sterilizáciou môže každá z pozostalých obetí získať 3,2 milióna jenov (19 800 USD) ako odškodné. Podľa správ z 1 300 žiadateľov o tento systém odškodnenia bolo 1 100 úspešných v získaní odškodnenia.
Pošlite naliehavú správu kanadským zákonodarcom s výzvou, aby zastavili rozširovanie asistovanej samovraždy