Tento článok pôvodne uverejnilo spravodajské centrum WND.
Nová správa podrobne opisuje, ako hlboko sa Čínska ľudová republika usadila v dodávateľskom reťazci USA, najmä pokiaľ ide o vojenské stroje. Hoci americkí zákonodarcovia už niekoľko rokov vyzývajú na ukončenie tohto stavu, dominancia Číny ďalej pokračuje.
Podľa správy sa prítomnosť Číny v dodávateľskom reťazci USA neustále zvyšuje už takmer 20 rokov. Od roku 2005 do roku 2023 sa počet čínskych výrobcov v dodávateľskom reťazci USA zvýšil z približne 12 000 na takmer 45 000.
Využívanie nútenej práce a nebezpečných pracovných podmienok dáva Číne možnosť rýchlo chrliť výrobky a zároveň udržiavať úspory nákladov na vysokej úrovni.
V období rokov 2014 až 2023 údaje predstavujú znepokojujúci trend, keď Čína predbieha USA.USA takmer vo všetkých priemyselných odvetviach, v niektorých prípadoch až o 1 800 percent, vrátane elektroniky, dopravy, materiálov a chemikálií a priemyselných zariadení.
Veľké množstvo čínskych polovodičov sa používa v kritických vojenských platformách, čo predstavuje približne 40 percent všetkých amerických polovodičov.zbraňových systémov a infraštruktúry ministerstva obrany USA a sú ďalej prepojené s vojenskými dodávateľskými reťazcami, ako sú rakety protivzdušnej obrany Patriot a bombardéry B-2.
Čítajte: Presledovaný bývalý veliteľ vesmírnych síl vyzýva na odstránenie ideológie woke z americkej armády
Napr. továreň na výrobu rakiet Lockheed Martin nachádzajúca sa v Alabame vyrába protitankové zbrane Javelin, ktoré v každej zbrani používajú viac ako 200 polovodičov. To sa rovná tisícom polovodičov čínskej výroby v amerických zbraniach.
“Americké spoločnosti na spodku pyramídy dodávateľského reťazca často získavajú tieto súčiastky z Číny v rámci transakcií na voľnom trhu. Výsledkom je, že mnohé dôležité komponenty v citlivých amerických vojenských systémoch v súčasnosti pochádzajú z Číny. Zraniteľné sú nespočetné veľké zbraňové platformy,” uvádza sa v správe.
Podľa údajov sa dodávateľské reťazce americkej leteckej výzbroje v roku 2023 tiež vo veľkej miere spoliehali na čínskych dodávateľov. Protilodné rakety dlhého doletu, spoločné rakety vzduch-zem, námorné útočné rakety, strely Tomahawk a protilodné rakety Harpoon využívali komponenty čínskej výroby.
V správe sa uvádza, že Čína má v súčasnosti väčšie námorné sily ako USA, má 340 nových vojnových lodí a je na najlepšej ceste dosiahnuť počet 400 do roku 2025 a 440 do roku 2030. V súčasnosti má americké námorníctvo menej ako 300 vojnových lodí.
Čína navyše prevyšuje USA v lodiarskych kapacitách, pričom 17 lodeníc v Číne je schopných vyrábať nové vojnové lode v porovnaní s piatimi lodenicami v USA.
S cieľom zmierniť tento stav správa poukazuje na to, že USA by mohli využiť svojich spojencov, medzi ktorých by patrili Japonsko a Južná Kórea, aby otvorili lodenice a pomohli s výrobou lodí, pričom by so sebou priniesli dôležité technológie a postupy. V správe sa však uvádza, že americká vláda sa zdráha investovať viac finančných prostriedkov do výroby lodí.
Niektorí predstavitelia štátov proti tomuto trendu bojujú. V januári guvernér Floridy Ron DeSantis oznámil, že slnečný štát investuje do výroby polovodičov viac ako 380 miliónov dolárov. Viac ako 100 miliónov dolárov bude zameraných na rozvoj floridského’polovodičového “talent-pipeline” s významnými investíciami do štátnych vysokých škôl a univerzít vrátane University of Florida’Semiconductor Institute.
“Odvetvia ako výroba polovodičov a pokročilé balenie podporujú našu národnú bezpečnosť a vytvárajú hospodárske príležitosti v našom štáte,” uviedol DeSantis vo vyhlásení svojho úradu.
WND sa v súvislosti so správou o vojenských komponentoch vyrobených v Číne obrátil na členov Výboru pre vnútornú bezpečnosť a vládne záležitosti z GOP, ale v čase uverejnenia správy nedostal odpoveď.
Prevzaté so súhlasom WND News Center.