shutterstock_2398222823-810x500.jpg

Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že "zmena klímy spôsobená človekom" spôsobuje silnejšie hurikány

0
Neutral

Kanaďania: Keď sa hurikán Beryl prebíjal cez Mexický záliv na americkú pevninu, titulky, ktoré mu venovali pozornosť, ho predbehli o poriadny kus - tvrdenia, že ide o pozoruhodnú odchýlku, sa v klimaticko-francúzskych príbehoch objavovali už viac ako týždeň predtým.

CBS News tvrdila, že ide o “historický hurikán, ” spolu s titulkami na tému “Ako hovoriť s deťmi o klimatických obavách.” BBC informovala že ide o “prvý hurikán, ktorý v júni dosiahol štvrtú kategóriu od začiatku záznamov NHC [Národného centra pre hurikány] a najskôr v júli dosiahol piatu - najvyššiu kategóriu.”Hoci sú tieto tvrdenia technicky pravdivé a zasluhujú si určitú zmienku, majú tendenciu skresľovať, implicitne a asociatívne, súčasné vedecké poznatky o hurikánoch a vplyve človeka na zmenu klímy.

Vedecký konsenzus o hurikánoch, konsenzus nie pokrytý bezduchým informovaním o klíme, je taký, že človek má žiadny zistiteľný vplyv na hurikány za posledné storočie. V Národnom hodnotení klímy, ktoré zverejnil americký Program výskumu globálnych zmien, sa napríklad v prílohe 3 píše:

Nezaznamenal sa žiadny významný trend v globálnom počte tropických cyklón ani žiadny trend v počte hurikánov padajúcich na pevninu USA.

Takže čo’sa vlastne deje? Je historicky skorý príchod Berylu’náznakom niečoho zásadne odlišného, čo sa týka aktivity hurikánov? Predstavuje, alebo nepredstavuje trpké ovocie ekologických hriechov ľudstva? Odpoveď je takmer určite nie. Humbuk okolo skorého príchodu Berylu je skôr veľkým nedorozumením, masovým predsudkom, ktorý vidí dôkazy tam, kde v skutočnosti neexistujú.

Historicky vzaté, hurikány sú v Perzskom zálive bežné. “Hurikán” pochádza z prehistorického Taíno mena pre boha zlých vetrov, Jurucán. Španieli si názov rýchlo osvojili na označenie prudkých búrok, ktoré spôsobovali takú spúšť pri ich objaviteľských snahách v Novom svete. Napríklad výpravy Narváez v roku 1527 aj De Soto v roku 1539 boli zmietané hurikánmi, ktoré mohli dosiahnuť aj piatu kategóriu, keby ich NHC dokázalo takto klasifikovať. Takže hoci je možné, že Beryl je veľkou anomáliou a predzvesťou zlých správ, je to veľmi nepravdepodobné.

Naopak, jeho mediálne vykresľovanie ako dôkazu A v prípade antropogénnej zmeny klímy je zásadne nepresné. Dnešné’hrozivé titulky sú dokonalým príkladom toho, čo Steve Koonin vo svojej knihe Nevyriešené, nazýva “dlhou hrou na telefón, ktorá sa začína výskumnou literatúrou a pokračuje cez [vedecké] hodnotiace správy až po zhrnutia hodnotiacich správ a ďalej k mediálnemu spravodajstvu.”

Médiá, ako hovorí, často nakoniec šíria naratív, ktorý je v priamom rozpore so skutočnými dôkazmi. Robia to čiastočne z nepochopenia vedeckého a štatistického významu pozorovaní, ale najmä preto, že extrémne titulky zapadajú do všeobecne chápaného príbehu. Takéto správy sú oveľa pravdepodobnejšie, že ich čitateľská verejnosť správ rozpozná a absorbuje. Táto selektívna pozornosť tlačí v spravodajstve o klíme na tendenciu k extrémizmu, ktorý výrazne podnecuje politickú klímu, čo je na našu spoločnú škodu.

ČÍTAJTE: Bidenova administratíva presadzuje 78 biliónov dolárov v globálnych ekologických výdavkoch odteraz do roku 2050

Nie sú napríklad široko uvádzané protichodné fakty, ako napríklad, že od roku 2011 sa počet veľkých hurikánov poklesli pod svoj 170-ročný priemer. Alebo skutočnosť, že Veľký bariérový útes, kedysi plagátové dieťa klimatickej skazy, teraz dosiahol rekordnú úroveň koralového pokryvu. Netreba’veľa fantázie, aby sme si predstavili, aké titulky by sa objavili, keby sa tieto pozitívne fakty obrátili: “Major Hurricanes: Highest Number in Centuries!”  alebo “Barierový útes zaznamenáva najnižšie pokrytie v zaznamenanej histórii.” Tieto titulky si vieme ľahko predstaviť, ale nevideli sme ich, pretože sú úplne opačné.

Naopak sa stáva, že správy, ktoré sú technicky pravdivé (ako napríklad rekordne skorý príchod Berylu), sa dostanú do bežného prúdu len vtedy, ak zapadajú do všeobecného alarmistického príbehu. BBC to dokonale ilustruje vo svojom spravodajstve, keď uvádza, že “rekordný príchod hurikánu Beryl’postavil do centra pozornosti úlohu klimatických zmien.”Potom sa ku koncu článku, ktorý väčšina ľudí nikdy úplne nedočíta, píše:

Príčiny jednotlivých búrok sú zložité, takže je ťažké konkrétne prípady úplne pripísať klimatickým zmenám. Výnimočne vysoká teplota povrchu mora sa však považuje za kľúčový dôvod, prečo bol hurikán Beryl taký silný.

Takto funguje ľahká ruka: Reportéri BBC, nepochybne v rozhovoroch s odborníkmi na hurikány, museli trochu polemizovať o dôsledkoch rekordnej klasifikácie Berylu. Správne poznamenali, že je “ťažké” (v skutočnosti nemožné) pripísať rekord Berylu klimatickým zmenám ako takým. A majú pravdu v tom, že vysoká teplota povrchu mora je hlavným faktorom mimoriadneho vzostupu Berylu. Ale práve spôsob, akým sú tieto technické pravdy prezentované, vedie k&nbspbludom v asociáciách. Len veľmi málo náhodných čitateľov si pravdepodobne prečíta článok s titulkom “Ako je rekordný hurikán Beryl znakom otepľovania sveta” a neurobí induktívny skok k príčinnému záveru o otepľovaní spôsobenom človekom. To je problém, pretože takýto záver v skutočnosti nie je podložený žiadnymi vedecky akceptovanými pozorovaniami.

Naozaj to funguje oboma smermi. Nejde predsa o tvrdenie, že ľudské emisie nemajú žiadne vplyvy, len o to, že musíme byť veľmi opatrní v tom, čo dôkazy skutočne hovoria, skôr než ich nasmerujeme do politických odporúčaní. Takisto tým nechcem povedať, že môžeme bez obáv ignorovať všetky negatívne správy o životnom prostredí, pretože jednoznačne existujú problémy, ktoré si vyžadujú našu skutočnú spoločnú pozornosť. Sám som sa napríklad trochu zahral na podvodníka: Správne som poznamenal, že veľké hurikány sú pod historickým priemerom, ale nezdôraznil som skutočnosť, že celkový počet hurikánov stúpol. Podobne je to aj s Veľkým bariérovým útesom: hoci pokrytie koralmi pozoruhodne vzrástlo, druh monokultúrnej koralovej plodiny, ktorý zodpovedá za nárast, stále ponecháva priestor na ekologické obavy.

Skutočne ide o to, že musíme vyžadovať úprimnosť, vrátane komplexnosti súvislostí, pri informovaní o klíme. Najmä preto, že v stávke je tak veľa (či už v otázkach nášho životného prostredia alebo individuálnej slobody), nemôžeme si dovoliť hrať sa na polopravdy a zahmlievanie. Inteligentní slobodní ľudia si zaslúžia úplnejšie, komplexnejšie a menej aktivistické spravodajstvo o zmene klímy. Beryl urobila akýsi záznam, áno. Čo tento záznam skutočne znamená v kontexte klimatických zmien spôsobených človekom, je zásadne, vedecky neznáme. Možno by to bol lepší titulok.

Pretlačené so súhlasom Amerického inštitútu pre ekonomický výskum.

Kanaďania: Povedztesvojim zákonodarcom, aby bránili právo SK’zastaviť výber uhlíkovej dane