divorce-810x500.jpg

Filipínski biskupi a laici sa postavili proti návrhu zákona, ktorý by mohol legalizovať rozvody

15
Kultúra života

Katolícki biskupi a laici na Filipínach vyzvali politikov, aby sa nepridávali na stranu “rozvodu”, keďže sa diskutuje o historickej legislatíve, ktorá by mohla v krajine legalizovať rozvod.

“‘Čo Boh spojil, nech nikto nerozlučuje’ (Mt 19, 6). Katolícka cirkev sa nevzdala tohto Ježišovho učenia ani v krajinách, kde je už občiansky rozvod legálny,” uviedla Konferencia katolíckych biskupov’ Filipín prostredníctvom svojho predsedu biskupa Pabla Virgilia Davida.

“Preto aj v krajinách, kde je civilný rozvod legálny, sa katolíci stále nemôžu jednoducho znovu zosobášiť v Cirkvi, pokiaľ nepodajú žiadosť o vyhlásenie neplatnosti ich predchádzajúceho manželského zväzku - čo nie je to isté ako rozvod.”

Pokiaľ ide o Mestský štát Vatikán, Filipíny sú jedinou krajinou na svete, ktorá rozvod nelegalizovala. Občania môžu požiadať o rozluku a anulovanie manželstva zo zákona. Existuje výnimka pre moslimov, ktorí sa ako jediní môžu rozviesť vďaka prezidentskému dekrétu z roku 1977.

Táto možnosť by sa však čoskoro mohla rozšíriť, keďže návrh zákona snemovne (HB) 9349 – alebo zákon o absolútnom rozvode – sa snaží legalizovať rozvody na základe rôznych dôvodov. Návrh zákona bol v máji schválený Snemovňou reprezentantov v treťom čítaní a teraz je predmetom skúmania v Senáte.

Katolícki biskupi zohrali kľúčovú úlohu vo vedení opozície voči navrhovanému zákonu. Napriek tomu vo svojom vyhlásení návrh zákona priamo neodsúdili, ani nepožadovali jeho zamietnutie. Biskupi skôr zaujali politickejší postoj pri formulovaní svojho odporu: 

Skutočne sme poslednou krajinou na svete, ktorá ešte nelegalizovala civilný rozvod. Mali by sme sa teda pridať k tejto skupine? Samozrejme, že môžeme, ak chceme. Napriek tomu, čo si možno myslia religionisti, v tejto krajine máme náboženskú slobodu a dodržiavame zásadu odluky cirkvi od štátu. Cirkev nemá právo diktovať štátu, čo je pre filipínske rodiny najlepšie. Vieme, že naše tvrdohlavé tvrdenie, že pravé manželstvo nemožno zrušiť, nemusia nevyhnutne zdieľať všetky náboženstvá; a rešpektujeme to. Ale skôr, než sa pridáme na stranu, nemali by sme si na základe výskumu a štatistík položiť otázku, či legalizácia rozvodov na celom svete skutočne pomohla pri ochrane spoločného dobra a blaha rodiny?"

“Štatistiky hovoria, že v krajinách, kde je občiansky rozvod legálny, ‘miera neúspešnosti prvého manželstva je približne 48 %, 60 % pri druhom a 70 % pri treťom manželstve’ (National Center for Health Statistics). Sme si istí, že chceme, aby sa naše rodiny stali súčasťou tejto pochmúrnej štatistiky?"” sa pýtali biskupi.

Dôvody rozvodu uvedené v navrhovanom zákone zahŕňajú fyzické násilie, neveru, pokus o vraždu manžela/manželky, nátlak, aby manžel/manželka zmenil/a náboženstvo, a závislosť na drogách alebo alkohole. 

Súčasný prezident Ferdinand Marcos mladší po začiatku svojho funkčného obdobia v roku 2022 oznámil, že bude presadzovať rozvod. Jeden prieskum verejnej mienky ukázal, že 49 % z 1 200 opýtaných Filipíncov je proti rozvodu a 30 % ho podporuje. 

Však iný prieskum, ktorý citoval The Independent, potvrdil, že 50 percent ľudí podporuje rozvod, zatiaľ čo 31 percent je proti. 

Čítajte: Platforma texaskej GOP nazýva potraty ‘vraždou,’ hovorí, že Obergefell by mal byť anulovaný, rozvody bez zavinenia zrušené

Biskupi sa vyhli snahe prezentovať rozhodnú líniu proti rozvodom priamo.

“Ako duchovní a morálni vodcovia Cirkvi môžeme len navrhovať, ale nikdy nie vnucovať,” napísali. “Môžeme len motivovať našich veriacich, aby sa ako občania aktívne zúčastňovali na rozumnej verejnej diskusii.”

Vyzvali však národ, aby sa spoločne “trochu viac zastavil a položil si otázku — či môže byť dôvod, prečo sme prakticky poslednou zostávajúcou krajinou na svete, ktorá sa ešte stále nerozhodla pre legalizáciu civilného rozvodu?”

Tiež dodali, že absencia zákona o rozvode zabezpečuje, že manželstvo sa vzhľadom na jeho trvalý charakter uzatvára s väčším porozumením: “absencia zákonného prostriedku civilného rozvodu by mala byť v skutočnosti ďalším dôvodom na to, aby si páry dvakrát alebo trikrát rozmysleli, než vstúpia do občiansky záväzného manželského zväzku, práve kvôli hodnote, ktorú kladieme na rodinu ako základ spoločnosti.”

“Rozvod je zlo a rastúci počet rozvodov je veľmi znepokojujúci,” uzavreli, pričom použili citát z pápeža Františka’ Amoris Laetitia. 

Napriek niektorým prieskumom verejnej mienky, ktoré citovali mainstreamové médiá na podporu návrhu zákona o rozvodoch, filipínski katolíci dávali najavo svoj nesúhlas s týmto krokom tým, že vyšli do ulíc na modlitebnú akciu.

Tisíce katolíkov sa koncom júla zúčastnili na ružencových pochodoch, ktorými vyzývali politikov, aby sa postavili proti návrhu zákona o rozvode. Arcibiskup Jose Palma z Cebu, kde sa jeden z pochodov konal, povzbudil demonštrantov v ich postoji a pripojil sa k nim predsedajúc svätej omši pre zbožný sprievod.

“Nemali by sme sa ospravedlňovať, nemali by sme ľutovať, že sme proti tomu [rozvodu], pretože je to jednoducho zlé,” povedal počas svojej homílie.

Podľa biskupskej’ konferencie, arcidiecéza Cebu zozbierala aj petíciu s približne 157 000 podpismi proti návrhu zákona o rozvode.

Podobný návrh zákona o rozvode sa politici pokúsili prijať už v roku 2018, ale v Senáte neuspel. Keďže návrh zákona o rozvode teraz podporujú mnohí členovia Senátu a prezident krajiny’zdá sa, že je oveľa pravdepodobnejšie, že debaty v Senáte tentoraz návrh zákona schvália.

ČÍTAJTE: GOP sa na svojom zjazde podriadila jednému z najväčších zla, aké človek pozná