LSNTV-1000x630-Aug-19-2024-810x500.png

Správca katolíckej školy v Toronte Mike Del Grande prehovoril uprostred ľavicovej nátlakovej kampane

9
Kultúra života

Stretnite sa s pro-life správcom Mikeom Del Grande: LifeFunder

 Spoluzakladateľ LifeSite Steve Jalsevac sa nedávno stretol s Michaelom Del Grande, správcom Toronto Catholic District School Board (TCDSB), aby diskutovali o jeho zápasoch ako správcu verného Cirkvi, o jeho zameraní na radikálnu ľavicu, o jeho minulosti a ďalších veciach.

Jalsevac otvoril rozhovor otázkou, v ktorej sa Del Grande opýtal na svoju výchovu v Toronte ako taliansky prisťahovalec. Del Grande opísal, že jeho rodina žila v chudobe, kým nezačal chodiť do škôlky, a kým nezačal chodiť do školy, nevedel ani po anglicky. Pred nástupom do škôlky jeho rodina vyrastala v chudobe. “Spával som pri nohách rodičov’ postele. Tam sme sa nachádzali. A pre mňa bolo vzdelanie veľkým vyrovnávacím prostriedkom. Vzdelanie som jednoducho miloval. Asi preto som sa stal správcom školy,” povedal Del Grande.

Opravná poznámka: V časti s postskriptom na konci rozhovoru sa Jalsevac zle vyjadril pri vymenovaní troch organizácií, proti ktorým sa Del Grande bráni. Správny zoznam subjektov znie: Toronto Catholic District School Board, Ontario Teachers’ Federation a Human Rights Commission. 

Ako ho formovalo katolícke vzdelanie

O niečo neskôr v rozhovore Del Grande poskytol Jalsevacovi ďalšie podrobnosti o svojom vzdelaní a zdôraznil, aké mal šťastie, že získal katolícke vzdelanie. “Mal som veľké šťastie, že [v] školách učili mníšky a občas aj kňaz. Takže som bol požehnaný tým bohatstvom, že som mal ľudí, ktorí boli oddaní svojmu kňazskému životu,” povedal.

Jeden z kňazov, ktorý ho učil a výrazne ho ovplyvnil, bol Páter Carl Matthews, S.J., ktorý pôsobil v Metropolitnej samostatnej školskej rade (MSSB), dnes známej ako Toronto Catholic District School Board (TCDSB), a bojoval za plné financovanie katolíckych škôl zo strany vlády.

Odborník na torontské školy

Jalsevac sa obrátil na Del Grande’ho, ktorý bol prvýkrát vo volenej funkcii, keď pôsobil ako správca vo vtedajšej Metropolitnej samostatnej školskej rade (MSSB). O miesto v rade sa uchádzal proti úradujúcej Lynde Sacco, aby zatriasol a vyčistil okres, v ktorom sa rozmohol liberálny katolicizmus a finančné prostriedky, ktoré mali smerovať k študentom, išli namiesto toho zamestnancom. Jalsevac divákom pripomenul, že v Kanade, na rozdiel od USA, kde katolícke školy spravujú zvyčajne farnosti, sú okresy financované najmä kanadskou vládou, takže pre Cirkev je oveľa jednoduchšie stratiť kontrolu nad školami.

“Sme tu pre študentov. Ale je to’ako pohár vody; všetci sa z neho napijú: zamestnanci, učitelia, odbory a všetko ostatné. A potom to, čo zostane, pripadne študentom. Namiesto toho, aby sa povedalo, viete, že študenti dostanú prvý pohár a potom z neho padne všetko ostatné,” povedal Del Grande a dodal, že bez ohľadu na to, koľko peňazí bolo alebo koľko štrajkov sa uskutočnilo, vždy to boli zamestnanci, ktorí inkasovali finančné prostriedky.

Jalsevac sa opýtal, či boli odbory také silné ako teraz, na čo Del Grande povedal, že mali rovnakú silu a boli mimoriadne liberálne. Ďalším problémom, ktorý musel riešiť, bola najmä Koalícia znepokojených katolíkov. “Chceli zmeniť [Cirkev], a chceli zmeniť toto a chceli zmeniť tamto.”

V rámci boja proti týmto reformátorom začal Del Grande a ostatní učiť svoje deti katechizmus a dokonca sa v sobotu stretávali na vyučovaní náboženstva. Del Grande by tentoraz v rade pôsobil len tri roky. “Môj vlastný hodnotový pocit bol, že keď tam chcete zostať navždy, idete a robíte, čo je vo vašich silách,” povedal Del Grande.

Vyrovnávanie rozpočtu torontskej mestskej rady

Del Grande potom kandidoval do torontskej mestskej rady a porazil ďalšiu súčasnú členku rady Sherene Shawovú. Bývalý radný vyzdvihol svoje dva roky vo funkcii šéfa rozpočtu, kde dôsledne pracoval na tom, aby uviedol do súladu mestský’rozpočet vo výške 13 miliárd dolárov, pričom mu nepomáhali žiadni zamestnanci. “Bola to one-man show. Stretával som sa s každým riaditeľom mesta, rôznych zoologických záhrad a umenia a všetkého, na čo by mesto mohlo minúť čo i len cent.”

Dodal, že s predstaviteľmi mesta sa stretával aj v noci a cez víkendy, často prichádzal pred východom slnka a odchádzal po jeho západe. “Bol si veľmi svedomitý,” Jalsevac sa vmiešal do rozhovoru, na čo Del Grande odpovedal: “Vieš, Steve, toto je problém, ktorý ja nachádzam v politike. Je tu veľa politikov, jasné? Ale to, čo nám chýba, je vodcovstvo. A tak moja pozícia, a bez ohľadu na to, čo som’robil, či už v školskej rade, v meste alebo vo vlastnom dome, som s tým zaobchádzal, akoby to boli moje vlastné peniaze; išlo to z môjho vrecka. A položil som si otázku: ‘Urobil by som to, keby som to platil ja osobne?"’ A ak bola odpoveď nie, nerobil som to.” 

Del Grande potom uviedol príklad organizácie, ktorá pomáhala zamestnávať ľudí, ktorí sa na neho obrátili s prosbou o finančné prostriedky od mesta. Mali rozpočet viac ako 2 milióny dolárov, ale za jeden rok pomohli získať prácu len 40 ľuďom. “Aha, takže my“vynakladáme viac ako 2 milióny dolárov na 40 pracovných miest a táto začínajúca organizácia má, viete, 200 000 dolárov financií. Poskytli pracovné miesta pre 100 000 ľudí, takže môj postoj bol taký, že od týchto ľudí dostanem lepšiu hodnotu ako od vás, ktorí sem chodíte každý rok.”

Poverenec dodal, že keď urobí takéto rozhodnutie o rozpočte, organizácia, ktorá nedostala finančné prostriedky, beží za svojimi obľúbenými poradcami a hovorí: “Och, my nedostaneme naše peniaze. Del Grande škrtá toto a škrtá tamto.

“Ja som nič neškrtal. Len som za tie peniaze zobral lepšiu hodnotu, aby som dosiahol to isté. A pri týchto organizáciách neexistovali žiadne kontroly, kontroly ani rovnováhy,” povedal.

Atentáty počas jeho druhého pôsobenia vo funkcii správcu katolíckej školskej rady

V roku 2014, po troch funkčných obdobiach v mestskej rade Toronta, sa Del Grande rozhodol odstúpiť a opäť kandidovať do TCDSB, pričom získal kreslo po druhýkrát. Keď sa ho Jalsevac opýtal, prečo sa vrátil do rady namiesto toho, aby zostal v občianskej službe, povedal, že desať rokov mu pripadalo dosť dlhých. “Verím v obmedzenie funkčného obdobia,” povedal Del Grande.

Pripomínajúc svoje druhé pôsobenie vo funkcii člena správnej rady Jalsevac poznamenal, že sa vďaka nemu dostal do mnohých správ a viedlo to k právnym sporom. “V rámci katolíckeho školského systému na vás útočia, pretože sa v podstate len snažíte podržať katolícke morálne princípy a dosiahnuť, aby sa v školskom systéme riadne vyučovali, čo sa nedeje.” Potom požiadal Del Grandeho, čo spôsobilo tento rozruch a aby divákom povedal, akým právnym výzvam v súčasnosti čelí.

“Bojujem na troch frontoch: prvý front je so samotnou školskou radou, druhý s Ontárijskou učiteľskou akadémiou a tretí s Komisiou pre ľudské práva.”

Del Grande potom podrobne opísal niektoré salvy proti jeho osobe za posledných niekoľko rokov. Prvá sa odohrala počas zasadnutia správnej rady v roku 2019, keď ho aktivistický učiteľ Paulo de Bono obvinil, že povedal niečo negatívne o LGBT ľuďoch. “Bol som pobúrený, zaskočilo ma to. Povedal som: ‘O čom to hovoríte? Ja nehovorím o, viete, LGBT ľuďoch. Ja len pokračujem v tom, čo musím robiť.’” Del Grande sa obrátil na riaditeľa [správnej rady] po svojej ľavici a povedal: “Chcem, aby bol tento chlap cenzurovaný; chcem, aby ste sa vrátili a nahlásili, kde som čo komu povedal, kedy.” Po úplnom prešetrení sa riaditeľ vrátil a povedal, že Del Grande nikdy žiadne poznámky neurobil.

Ďalšia salva hodená na Del Grandeho prišla v septembri 2019, keď ontarijská Komisia pre ľudské práva napísala list vtedajšiemu predsedovi Maria Rizzo, v ktorom uviedla, že rada musí do svojho kódexu ľudských práv doplniť body z Policy/Program Memorandum (PPM) 128, ktoré boli v rozpore s katolíckymi morálnymi zásadami na LGBT ideológia.

“Takže mi ľudia z oblasti ľudských práv a minister školstva [Ontária] povedali, že [rada musí prijať memorandum], a ja som povedal: ‘Počkajte chvíľu, my to nemusíme prijať.’”

Jalsevac sa ozval: “Katolícky školský systém v Ontáriu je chránený.”

“Áno. Článok 93 [kanadskej] ústavy. Čokoľvek, čo sme mali v platnosti v roku 1867, zostáva s nami. Takže máme vlastných správcov, máme vlastné náboženstvo, ak chcete, takže je’od toho ruky preč,” odpovedal Del Grande.

Správca dodal, že podľa jeho skúseností ide o peniaze. Ak by správna rada nahnevala vládu, nedostala by’financie. “Povedal som: ‘Viete čo za tých 30 strieborných, vzdáte sa’svojej viery. Poďme, postavme sa’a napadnime týchto ľudí na súde, pretože musíme vyhrať. My’ideme vyhrať, pretože sa nemôžete zahrávať s hodnotami našej viery. Áno, koniec príbehu.’Ale títo chlapci to nechceli’urobiť.”

Podpora Del Grandeho

V segmente post scriptum po rozhovore Jalsevac ďalej vysvetľuje situáciu Del Grandeho’a načrtáva, prečo je podľa neho mimoriadne dôležité, aby zainteresovaní Kanaďania podporili bojujúceho bývalého správcu.

Jalsevac opisuje prípady proti Del Grandeovi ako “boj proti právu”, vysvetľuje, že celkové náklady, ktoré Del Grande vynaložil na obranu seba a katolíckeho sociálneho učenia, sa blížia k 1 miliónu dolárov, a preto potrebuje “značnú finančnú pomoc” Jalsevac tiež vysvetľuje, že výsledok prípadov proti Del Grandeovi nebude mať vplyv len na študentov a učiteľov v TCDSB, ale vytvorí precedens v celej krajine.

“Má to dôsledky v celej krajine, pre slobodu prejavu, slobodu konania, nielen pre správcov katolíckych škôl, ale pre všetkých správcov a pre mnohých profesionálov,” varoval Jalsevac a dodal, že schopnosť robiť to, čo je “správne” a byť “čestný” v profesionálnej funkcii, najmä v oblasti vzdelávania, visí v súvislosti s prípadmi Del Grande na vlásku.

Pozrite si alebo si vypočujte celý rozhovor, v ktorom sa dozviete viac od správcu TCDSB Michaela Del Grandeho.

Zastávajte sa správcu pre život Mikea Del Grandeho: Fond života