Untitled-22-810x500.png

Kamala Harrisová sa v prezidentských pretekoch teší nebývalej pozitívnej medializácii

15
Neutral

Odvtedy, ako Joe Biden pred štyrmi týždňami opustil prezidentské preteky v roku 2024, liberálne siete poskytli jeho nástupkyni v pretekoch, viceprezidentke Kamale Harrisovej, bezprecedentnú dávku pozitívnej publicity. Nielenže Harrisová dostala o 66 percent viac vysielacieho času ako bývalý prezident Donald Trump, ale aj ohlasy na ňu boli pozitívnejšie (84 percent) ako na ktoréhokoľvek iného kandidáta hlavnej strany, aj keď ohlasy na Trumpa boli takmer úplne nepriateľské (89 percent negatívnych).

Ako vždy, náš výpočet spinov vynecháva takzvané “konské dostihy” hodnotenia (pozri metodologické vyhlásenie nižšie), ale samostatný výpočet ukazuje, že aj tieto vyjadrenia boli v prospech Harrisovej s obrovským náskokom (94 percent pozitívnych, oproti len 43 percentám pozitívnych pre Trumpa).

A zároveň spravodajstvo sietí prakticky vylúčilo akúkoľvek diskusiu o ostrých ľavicových postojoch, ktoré Harrisová zaujímala ako senátorka alebo počas svojej prezidentskej kampane v roku 2020. A zatiaľ čo republikánsky kandidát na viceprezidenta JD Vance a jeho demokratický náprotivok Tim Walz dostali takmer rovnaké množstvo vysielacieho času, siete oslavovali Walza (6 percent pozitívnej tlače) a trestali Vancea (92 percent negatívnej).

Čítajte: Pro-life leaders express disgust with ‘fully booked’ mobilnou jednotkou plánovaného rodičovstva na DNC

Siete udelili Harrisovej obrovskú výhodu vysielacieho času

Táto štúdia Media Research Center skúmala všetky príspevky o prezidentskej kampani v roku 2024 vo večerných spravodajských reláciách ABC, CBS a NBC od 21. júla, teda odo dňa, keď Biden odstúpil z boja, do 17. augusta, vrátane víkendov. Počas týchto štyroch týždňov hovorila veľká trojka o pretekoch v celkovo 194 správach s celkovým vysielacím časom 437 minút.

Až od roku 2015 Donald Trump takmer vždy prekonal svojich konkurentov, pokiaľ ide o celkový vysielací čas. Napríklad počas parlamentných volieb v roku 2020 dostal vtedajší prezident trikrát viac priestoru ako vyzývateľ Joe Biden. Napriek tomu počas uplynulých štyroch týždňov televízie darovali najviac vysielacieho času novej demokratickej kandidátke Kamale Harrisovej – 221 minút spravodajstva vo večerných správach, čo je približne o 66 percent viac ako Trumpovi (133 minút).

Správy strávili 31 minút, 27 sekúnd rozprávaním o republikánskom kandidátovi na viceprezidenta JD Vanceovi počas celého nami skúmaného 28-dňového obdobia. Po jeho výbere Harrisom 6. augusta dostal demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Walz takmer identický vysielací čas 31 minút, 59 sekúnd, ale počas oveľa kratšieho časového obdobia – len 12 spravodajských relácií.

Nezávislý prezidentský kandidát Robert F. Kennedy, Jr. sa takmer nehovorilo – iba 4 minúty, 44 sekúnd spravodajstva v troch staniciach.

Siete udeľujú Harrisovi historicky dobrú tlač

Kampane môžu oceniť, že dostávajú viac vysielacieho času ako ich súperi, ale môže to byť otrávený darček, ak je väčšina tohto spravodajstva nepriateľská. To však rozhodne nebol prípad Harrisovej’národného debutu.

Pohľadajúc len jasne hodnotiace komentáre reportérov, moderátorov a nestranných zdrojov, ako sú voliči a experti, sme od 21. júla vo večerných spravodajských reláciách veľkej trojky napočítali 57 pozitívnych komentárov o Harrisovej oproti len 11 negatívnym vyjadreniam. To znamená úžasných 84 % pozitívnych komentárov, čo je bezprecedentná úroveň dobrej tlače.

Mnoho z pochvalných komentárov pochádzalo od voličov, ktorí sa nadchýnali novou demokratickou kandidátkou. “Vieme, že je to silná rečníčka,” nadchýnal sa jeden šťastný príslušník generácie Z v relácii NBC Nightly News z 23. júla “Takéto nadšenie som nepociťoval od čias Obamu,”vyhlásil ďalší v relácii CBS Weekend News z 10. augusta.

Čítajte: Expert: Americké tajné služby používajú psyops, aby zmarili Trumpa, podkopali demokraciu

V roku 2020 sme vypočítali, že siete dodali Joeovi Bidenovi 66 percent pozitívneho pokrytia počas všeobecných volieb, zatiaľ čo kandidátka demokratov’ z roku 2016 Hillary Clintonová v skutočnosti získala počas tohoročnej’kampane.

Podľa podobnej metodiky Stephen Farnsworth a Robert Lichter v roku 2008 (prechod na stranu 14) zistili 68 % pozitívnej tlače pre demokratického kandidáta Baracka Obamu, čo je “najvyššia hodnota… zaznamenaná pre akéhokoľvek kandidáta za posledných šesť volebných cyklov” podľa nestranického Centra pre médiá a verejné záležitosti. Vzhľadom na to, že siete’ zbožňovali spravodajstvo počas uplynulých štyroch týždňov, je možné, že spravodajstvo o Harrisovej’v roku 2024 by mohlo skončiť ešte pozitívnejšie ako bolo spravodajstvo o Obamovi’pred 16 rokmi.

Zatiaľ čo siete zasypali Harrisovú dobrou tlačou, ich spravodajstvo o bývalom prezidentovi Trumpovi bolo rovnako nepriateľské ako kedykoľvek predtým. Počas týchto štyroch týždňov sme zaznamenali 86 negatívnych hodnotení o Trumpovi oproti len 11 pozitívnym vyjadreniam, čo predstavuje 89-percentné skóre zlej tlače. Jediný kandidát, ktorý dopadol horšie ako Trump, bol jeho protikandidát JD Vance. O senátorovi z Ohia sme zaznamenali 22 negatívnych vyjadrení oproti len dvom pozitívnym, čo predstavuje prísne negatívne skóre 92 percent v zlej tlači.

Ak ide o guvernéra Minnesoty Tima Walza, diváci siete počuli osem pozitívnych vyjadrení oproti piatim negatívnym, čo predstavuje 62 percentné skóre v pozitívnej tlači.

Ak to všetko spočítame, siete udelili kombinovanej demokratickej kandidátke Harrisová-Walz 82 percent pozitívnej tlače, zatiaľ čo Trump-Vance čelili 90 percentám negatívnej tlače.

Siete vynechali extrémne liberálnu Harrisovú’

Harrisová je takmer určite najľavicovejším kandidátom veľkej strany v histórii USA. V roku 2019 bola označená za najliberálnejšiu zo všetkých amerických senátorov, teda za skupinu, do ktorej patrí aj socialista Bernie Sanders. Napriek tomu bola Harrisová’v minulosti podporovala mnohé extrémne ľavicové myšlienky, ako napríklad Zelený nový údel, zrušenie imigračného a colného úradu a zavedenie systému Medicare-for-All namiesto súkromného zdravotného poistenia, počas tejto vlny dobrej tlače úplne ignorovaná.

Reportéri televíznych staníc iba dvakrát vysvetlili divákom ideológiu Harrisovej’. Dňa 21. júla Weijia Jiang zo CBS’poznamenal, že Harrisová “má liberálne hlasovacie záznamy, ktoré by mohli byť vyvážené umiernenejšou viceprezidentkou.”O tri dni neskôr Liz Kreutzová z NBC’označila Harrisovú za “progresívnu prokurátorku, ktorá sa sama označuje za progresívnu.”Spravodajcovia a moderátori ABC”ani raz nepomysleli na to, aby Harrisovú označili za liberálku; jediná zmienka o ideológii Harrisovej”v tejto televízii pochádzala z občasných zvukových vstupov Trumpa a ďalších republikánov, ktorí viceprezidentku označili za “radikálnu ľavicovú šialenkyňu” (Trump 28. júla v World News Tonight).

Zľahčovanie/ignorovanie škodlivých demokratických kontroverzií

Sieťam sa takmer vôbec nevenovali kontroverziám, ktoré by mohli Harrisovej&nbspneobyčajné mediálne medové týždne pokaziť. Z celkového 221-minútového spravodajstva o Harrisovej venovali večerné spravodajské relácie ABC, CBS a NBC celkovo 25 sekúnd myšlienke – vždy prezentovanej ako obvinenie republikánov – že viceprezidentka pred 21. júlom neuviedla pravdu o skutočnom stave Joea Bidena’

Sťažnosť, že Harrisovej bola odovzdaná nominácia bez toho, aby dostala jediný hlas od bežného demokratického voliča, bola sotva zaznamenaná, počas štyroch týždňov jej bola venovaná slabá 1 minúta 59 sekúnd vysielacieho času. O tom, že Harrisová’počas celého tohto obdobia nemala žiadnu zmysluplnú interakciu s novinármi – niečo, čo by malo byť hlavným problémom pre každú spravodajskú organizáciu – sa v týchto troch vysielaniach dokopy venovalo úbohých 57 sekúnd.

Čítajte: RFK Jr. by mohol odstúpiť z prezidentského súboja a podporiť Trumpa už tento piatok, naznačujú správy

Naproti tomu televízie strávili 8 minút, 20 sekúnd spravodajstva – všetko negatívne – tromfli Trumpa’vystúpením na Národnej asociácii černošských novinárov, keď sa pýtal, či sa Harrisová zvykne propagovať ako osoba indiánsko-amerického pôvodu namiesto černošky. A komentár JD Vancea’o “bezdetných mačacích dámach”, ktoré riadia krajinu, bol propagovaný 11 minútami, 32 sekundami spravodajstva, čo predstavuje viac ako tretinu všetkého spravodajstva o Vanceovi’počas týchto týždňov.

V skutočnosti Vanceove’“mačacie dámy” úvahy pritiahli takmer dvakrát väčší záujem televízie ako všetky pochybné tvrdenia Tima Walza’o jeho vojenskej službe (len 6 minút, 1 sekunda). Walzovo’nesprávne riešenie nepokojov v roku 2020 po smrti Georgea Floyda’pritiahlo ešte menší záujem televízií: len 80 sekúnd vysielacieho času.

Siete predstavujú Harrisovú ako osobu s obrovským náskokom

Naše hodnotenie dobrej a zlej tlače nezahŕňa’vyhlásenia o prieskumoch alebo prognózach, ale prezidentské spravodajstvo je plné takýchto “hodnotení konských dostihov”. Za posledné štyri týždne sa o Harrisovej objavila vlna pozitívnych vyjadrení, ktoré vytvárali dojem obrovskej dynamiky v prospech demokratov. Pri bližšom pohľade na údaje však vidno, že preteky sa neposunuli ani zďaleka tak, ako by sa mohlo z nadšeného spravodajstva zdať.

Od 21. júla do 17. augusta si diváci večerných správ vypočuli 192 pozitívnych vyjadrení o obrovských davoch ľudí, úspechu pri získavaní finančných prostriedkov a rozmachu Harrisovej v prieskumoch, oproti len 12 negatívnym hodnoteniam, čo predstavuje 94 % pozitívnych výsledkov pretekov.

Oveľa menej bolo takýchto vyjadrení o stave kampane bývalého prezidenta Trumpa: 21 pozitívnych oproti 12 negatívnym. 28 negatívnych, čo predstavuje 43 percent pozitívneho skóre/57 percent negatívneho skóre.

Ale kontrola priemeru prieskumov zverejneného spoločnosťou RealClearPolitics ukazuje, že celková podpora Trumpa’sa posunula len o jeden percentuálny bod, zo 47,9 percentnej podpory 21. júla na 46,8 percentnú podporu k 17. augustu. Ak sa pozrieme na hodnotenie stránky’podľa jednotlivých štátov, Trump ďalej vedie v štátoch s celkovým počtom 219 hlasov v Kolégiu voliteľov, čo je viac ako Harris. Jediný posun od 21. júla: presunutie Minnesoty Tima Walza’z “toss-up” na “lean Democrat.” Každý ďalší bojový štát je stále považovaný za toss-up, ktorý môže vyhrať ktorákoľvek strana, presne tak, ako tomu bolo pred štyrmi týždňami.

Mediálne’divoko pozitívne “konské preteky” spravodajstvo o Harrisovej kampani by mohlo vytvoriť dojem, že viceprezidentka úplne dominuje prezidentským pretekom. Pokojný pohľad na fakty však ukazuje, že prinajmenšom do tejto chvíle sa celkový stav pretekov zmenil pomerne málo, odkedy demokrati vymenili jedného kandidáta za druhého.

Metodika

Aby sme určili spád spravodajstva, naši analytici spočítali všetky explicitne hodnotiace výroky o každom kandidátovi buď od reportérov, moderátorov, alebo nestranných zdrojov, ako sú experti alebo voliči. Hodnotenia zo straníckych zdrojov, ako aj neutrálne vyjadrenia neboli zahrnuté.

Tak ako v rokoch 2016 a 2020 sme oddelili osobné hodnotenia jednotlivých kandidátov od vyjadrení o ich vyhliadkach v predvolebnom boji (t. j. o postavení v prieskumoch, šanciach na víťazstvo atď.). Hoci takéto komentáre môžu mať vplyv na voličov (vytvárajú bandwagon efekt pre tých, ktorí sú vnímaní ako víťazi, alebo demoralizujú podporovateľov tých, ktorí sú vykresľovaní ako porazení), nie sú “dobrou tlačou” alebo “zlou tlačou”, ako ich chápu mediálni vedci už od prelomového výskumu Michaela Robinsona”o prezidentskej kampani v roku 1980.

Pretlačené so súhlasom NewsBusters.