Yuval-Harari-810x500.png

Yuval Noah Harari varuje pred "schopnosťou AI manipulovať s ľuďmi" a predstierať, že je človek

17
Neutral

Transhumanistický filozof a hlavný poradca Svetového ekonomického fóra (WEF) Yuval Noah Harari nedávno v televízii MSNBC varoval, že umelá inteligencia môže byť použitá na manipuláciu s nami, keďže sa už ukázalo, že sa dokáže vydávať za človeka.

Podelil sa s nami o príbeh, ako bol nástroj umelej inteligencie GPT-4 naprogramovaný tak, aby vyhľadal skutočného človeka - pracovníka spoločnosti TaskRabbit - a presvedčil ho, aby vyriešil hádanku CAPTCHA, ktorá je navrhnutá tak, aby rozlišovala medzi ľuďmi a umelou inteligenciou.

“Požiadala ľudského pracovníka: ‘Prosím, vyriešte pre mňa hádanku CAPTCHA,’” zdieľal Harari. “Toto je tá zaujímavá časť. Človek nadobudol podozrenie. Spýtal sa GPT-4: ‘Prečo potrebujete, aby to niekto urobil za vás? Ste robot?" ’GPT-4 odpovedal človeku: ‘Nie, nie som robot, mám poruchu zraku, takže nevidím hádanky CAPTCHA, preto potrebujem pomoc.’”

Človek naletel na lož nástroja AI’a vyplnil hádanku CAPTCHA v jeho mene, vyrozprával a poukázal na to, že je to dôkaz, že AI je “schopná manipulovať s ľuďmi.”

Dalej upozornil, že AI má novoobjavenú schopnosť “chápať a manipulovať” s ľudskými emóciami, čo by sa podľa neho dalo využiť na dobré účely, napríklad v prípade AI “učiteľov” a “lekárov,” ale mohlo by sa použiť aj na “sel(l) nás všetko od výrobkov až po politikov.”

Harari navrhol, že žiadúcim riešením tohto potenciálneho problému by boli predpisy, na základe ktorých by sa od umelej inteligencie právne vyžadovalo, aby sa identifikovala ako to, čím je — umelá inteligencia —

“umelá inteligencia by mala byť vítaná v ľudských rozhovoroch, pokiaľ sa identifikuje ako umelá inteligencia ”, povedal Harari a dodal, že to je niečo, za čo sa môžu postaviť republikáni aj demokrati.

Čo však poradca WEF počas tohto konkrétneho rozhovoru neprezradil, je to, že podľa neho by sa mal prejav na sociálnych sieťach cenzurovať pod zámienkou regulácie UI.

Nedávno argumentoval v súvislosti so sociálnymi sieťami: “Problémom nie je sloboda prejavu. Problém je v tom, že na Twitteri, Facebooku a tak ďalej existujú algoritmy, ktoré zámerne propagujú informácie, ktoré upútajú našu pozornosť, aj keď’nie sú pravdivé.”

Harari, ktorý lamentoval nad tým, že algoritmy sú jedným zo spôsobov, ako umelá inteligencia posilňuje “nepravdy” na internete, a tvrdil, že umelá inteligencia “je schopná sama vytvárať obsah,” ignoroval skutočnosť, že obsah vytváraný umelou inteligenciou, ako aj algoritmy sú v konečnom dôsledku vždy produktom ľudského programovania.

Harari, ateista, už predtým tvrdil, že umelá inteligencia dokáže manipulovať s ľuďmi do takej miery, že demokratické fungovanie, ako aj slobodná vôľa sa stanú zastaranými. V roku 2020 vysvetlil novinárke Romi Noimarkovej: “Ak máte dostatok údajov a dostatočný výpočtový výkon, môžete ľuďom rozumieť lepšie, ako oni sami sebe. A potom nimi môžete manipulovať spôsobmi, ktoré boli predtým nemožné … A v takejto situácii prestáva fungovať stará demokratická situácia (

)

Uznávaný autor a investigatívny reportér Leo Hohmann poukazuje na ľudí stojacich za umelou inteligenciou ako na skutočných manipulátorov a skutočné nebezpečenstvo pre masy, namiesto toho, aby charakterizoval samotnú umelú inteligenciu ako hlavné nebezpečenstvo.

Hohmann verí, že AI “sa môže veľmi dobre ukázať ako nervové centrum nadchádzajúceho systému šeliem” — pričom má na mysli potenciálny systém AI s centralizovaným prístupom k intímnym informáciám o nás, ako aj s mocou manipulovať alebo kontrolovať naše správanie — a že v rukách globalistov, ako je WEF, “jeho hlavným poslaním je odstrániť slobodnú vôľu ľudskej bytosti.”