V dvojdielnej epizóde The Bishop Strickland Show tento týždeň biskup Joseph Strickland rozoberá dôležitosť odstupu pri modlitbe, priľnutie ku Kristovej eucharistickej prítomnosti, modlitbu otca Rippergera pri voľbe a ďalšie témy.
Biskup Strickland začína prvú časť epizódy komentárom k Lukášovi 6,12-19, v ktorom si náš Pán vybral apoštolov. Biskup najprv zdôraznil, že hneď na začiatku tohto evanjeliového čítania sa Ježiš vzdialil, aby sa modlil, a pripomenul poslucháčom, že to v evanjeliu robí často.
“Často odchádza, aby sa modlil. Iste, Kristus zjavne potreboval v duchu komunikovať so svojím Otcom, vo veľkom tajomstve Trojice. On však vždy aj učí. Dáva nám príklad, čo máme robiť: odísť a modliť sa,” Jeho Excelencia povedal: “Veľmi často sa stáva, že modlitbu prerušia potreby ľudí; tentoraz sa zdá, že strávil noc v modlitbe k Bohu, a keď prišiel deň, zavolal k sebe učeníkov.” Strickland ďalej poznamenal, že náš Pán sa často chodil modliť pred tým, ako urobil dôležité vyhlásenia, a v tomto úryvku evanjelia vidíme, že vymenoval svojich apoštolov, čo bol dôležitý moment jeho verejného pôsobenia.
Biskup potom zdôraznil, že tento úryvok ďalej hovorí o ” veľkom zástupe Jeho učeníkov” – rozlišuje sa teda medzi 12 apoštolmi a ostatnými učeníkmi. “Myslím si, že v dnešnej Cirkvi musíme veľmi jasne rozlišovať. Vieme, že biskupi sú nástupcami apoštolov, nástupcami týchto 12, ktorých si Kristus vybral. Samozrejme, žiaľ, Judáš Iškariotský, jeden z nich je zradca, poznámka a triezva pripomienka, že tento prvok zrady zostáva v Cirkvi, tento prvok nevery voči Kristovi. Ale našťastie 11 z 12 bolo hlboko oddaných – nie dokonalých a občas sa potkli na ceste so zapretím a zmätkom, rovnako ako my, ale týchto 12 je vybraných za apoštolov.”
Pri pohľade na druhú časť tohto evanjelia, konkrétne na miesto, kde Ježiš uzdravoval zástupy z chorôb a oslobodzoval ich od nečistých duchov, Jeho Excelencia zdôraznila, že každý v tom zástupe sa ho chcel dotknúť, pretože videl veľkú moc, ktorá z neho vychádzala.
“Myslím si, že je naozaj dôležité sústrediť sa na skutočnosť, že ľudstvo je rovnaké [teraz] ako vtedy. Mnohí sa bránia, ale mnohí sa chcú dotknúť Ježiša Krista. A myslím si, že nám, najmä v našej katolíckej viere, treba pripomínať, že to nie je’len želanie alebo nádej, ale že je’možné, aby sme sa dotkli Ježiša Krista, jeho eucharistickej prítomnosti, aby sme sa skutočne živili jeho telom a krvou, dušou a božstvom,” povedal.
Strickland neskôr poznamenal, že dnes mnohí ľudia na svete počuli o našom Pánovi, keď bol tu na zemi, ale neobťažovali sa ukázať v dave – rovnako ako dnes ľudia vedia o Ježišovi a jeho prítomnosti v Eucharistii, ale idú si po svojich záležitostiach, akoby tam’nebol. “Iste, je to’vec viery; neveria’v Jeho eucharistickú tvár, ale pamätajme’že evanjelium nehovorí: ‘Tí, čo uverili, videli Jeho moc.’ Celý svet videl Jeho moc a my to musíme ohlasovať.”
V ďalšej časti 1. časti biskup recitoval otca Františka, ktorý sa v tejto súvislosti vyjadril: “Všade, kde je prítomný, je prítomný. Ripperger’modlitbu zasvätenia volieb v roku 2024 Panne Márii a povzbudil poslucháčov, aby sa túto modlitbu v predvolebnom období modlili každý deň. Moderátor Terry Barber sa potom Stricklanda opýtal na jeho nedávne vyhlásenie, v ktorom oznámil, že bude mať menej rečníckych vystúpení a viac času strávi modlitbou. V súvislosti s čítaním evanjelia biskup povedal, že toto rozhodnutie urobil po tom, ako strávil čas v modlitbe.
“Naším najhlbším záväzkom je Pán… Všetci musíme rozlišovať, čo konkrétne musíme robiť, a ja’som sa naozaj cítil opäť veľmi konkrétne povolaný. Nepočul som’žiadny hlas, žiadny nadprirodzený prejav, dalo by sa povedať, ale len prostredníctvom modlitby a len prostredníctvom vlastného uvažovania a počúvania iných a ich úvah som’dospel k záveru…, že chcem byť, myslím, opatrnejší, rozvážnejší,” povedal.
Strickland dodal, že hoci mnohí veriaci potrebujú počuť hlasy svojich pastierov, aj náš Pán sa mnohokrát vzdialil na modlitbu, napríklad v tomto Lukášovom evanjeliu a počas svojej veľkej agónie v záhrade. Vracajúc sa k modlitbe otca Rippergera’Strickland navrhol modliť sa túto modlitbu pred alebo po každodennom ruženci a zdôraznil, že sa musíme modliť za našu krajinu a najmä svätý ruženec.
“Je to teda veľký dar, ktorý nám všetkým otec Ripperger ponúkol, aby sme sa modlili a pamätali, áno, nie je to’len modlitba. Musíme konať podľa svojej viery, musíme voliť, musíme sa rozhodovať, musíme odolávať pokušeniam všetkými možnými spôsobmi, musíme sa usilovať o svätosť, ale vždy to musí sprevádzať modlitba.”
Pripomínajúc poslucháčom, že dejiny sa zmenili vďaka modlitbe ruženca pri Lepanto. “Verme, že tá istá moc je k dispozícii aj nám, ak ju len prijmeme,” povedala Jeho Excelencia.
Biskup Strickland začína druhú časť epizódy komentárom k Lk 6,20-26, v ktorom náš Pán hovorí učeníkom o blahoslavenstvách. Strickland zdôraznil, že ide o jedno z najnepochopenejších evanjeliových čítaní našej doby.
“[M]noho ľudí ukáže na blahoslavenstvá a povie: ‘Vidíte, to’nie je morálka, to’nie sú všetky veci, ktoré Cirkev učí, to’sú len blahoslavenstvá. Stačí žiť blahoslavenstvá, byť chudobný, byť hladný, to všetko,’” povedala Jeho Excelencia. Zdôraznil však, že títo ľudia v skutočnosti nepochopili podstatu veci, a žiaľ, mnohí duchovní v Cirkvi, najmä rehoľné komunity, ju tiež nepochopili.
“Jedna vec, ktorá“je výpovedná, je, že ľudia v Cirkvi, mnohí rehoľníci, mnohí predstavení, ale najmä rehoľné spoločenstvá, ktoré boli celé o evanjelizácii, modlitbe a spiritualite, mnohé rehoľné spoločenstvá, dalo by sa povedať, spájajú zbrane so sociálnymi pracovníkmi a silami vo svete, ktorým ide len o svetské kráľovstvo, a ukazovali by na blahoslavenstvá a hovorili by: ‘To je všetko, čo Ježiš povedal, to je všetko, o čom to“je, žiť blahoslavenstvá.’” Strickland objasnil, že Cirkev nás naozaj učí, aby sme prijali blahoslavenstvá – ale aby sme ich prijali podľa toho, čo Kristus skutočne povedal v tomto evanjeliu.
Strickland povedal, že podľa neho najvýstižnejšia veta v tomto úryvku evanjelia, ktorá sa mnohým v Cirkvi stráca, je: “Radujte sa a skáčte od radosti v ten deň; hľa, vaša odmena bude veľká v nebi.”
“Podľa mňa práve toto”sa mnohým v Cirkvi stráca”a nie je to len tým, že”na to zabúdajú, alebo”tomu nerozumejú, ale”to, že”to nechápu;odmietajú myšlienku, že ‘vaša odmena bude veľká v nebi, ’” povedal Strickland a zdôraznil, že v súčasnosti máme v Cirkvi polmesiac vedúcich, ktorí hovoria, že kráľovstvo je tu na zemi, nie v nebi. Biskup opäť prečítal niektoré z blahoslavenstiev a povedal: “Blahoslavení chudobní, hladní, blahoslavení ste, keď vás nenávidia pre Syna človeka. Ale to všetko smeruje k tomu, že ak sme chudobní, nezúfajte, lebo vaša odmena bude v nebi veľká. A potom pokračuje vo vymenúvaní bôľov a v podstate hovorí bohatým ľuďom a tým, ktorí sú teraz nasýtení, a tým, ktorí sa teraz smejú, a tým, o ktorých sa dobre hovorí, že ak s tým’počítate ako so svojím kráľovstvom, tak’zostanete opustení.”
Jeho Excelencia dodal, že by sme mali bezpodmienečne pomáhať chudobným, ale musíme si tiež uvedomiť, že najväčšou chudobou v dnešnom svete je nedostatok viery v nadprirodzeno, ktorý je rozšírený dokonca aj medzi katolíkmi. “Príliš často tí, ktorí intenzívne pracujú na propagácii falošnej cirkvi, naozaj málo hovoria o Ježišovi Kristovi; ak vôbec, tak sa nesústreďujú na Ježiša a nepočúvajú, čo povedal. Zúčastnia’sa na tom, čo povedal, ale ak si vypočujete celé posolstvo tu v tomto úryvku, je’to krásne."”
Na konci 2. časti sa Barber pýtal biskupa Stricklanda na nedávne vypaľovanie kostolov vo Francúzsku. Moderátor poznamenal, že sa zdá, akoby prakticky každé dva týždne bol podpálený ďalší veľký francúzsky katolícky kostol a francúzska vláda sa o to, zdá sa, vôbec nestará. Dodal, že to isté platí aj pre kostoly, ktoré sú vypaľované a demolované v Kanade, v Spojené štáty a na celom svete.
“Je to“naozaj militantné úsilie zničiť Cirkev. Chcem povedať, že existujú ľudia, ktorí chcú doslova symbolicky upáliť Katolícku cirkev. A myslím si, že tieto budovy, ktoré sú podpaľované, sú s tým spojené,”povedal biskup a zdôraznil, že tieto udalosti nám hovoria, že existujú ľudia, ktorí sú proti Kristovi, proti kresťanstvu a proti náboženstvu vo všeobecnosti, ktorí si myslia, že je’ich deň.
Ohľadom na to, že francúzska vláda’nereaguje na ničenie kostolov, Strickland povedal, že sa nestarajú o všetok vandalizmus, pretože by radi videli, ako Cirkev zmizne.
“Nestane sa to, Cirkev nikdy nezmizne. Ale je tu veľa síl, ktoré proti nej pôsobia.”Biskup na záver odovzdal poslucháčom posolstvo nádeje: “Dobro, pravda a láska zvíťazili nad zlom naveky. Musíme tomu prispôsobiť svoj život, nech sa okolo nás deje čokoľvek. A podobne ako beda a blahoslavenstvá, o ktorých čítame v evanjeliu, uistiť sa, že’hľadáme kráľovstvo. A potom, nech sa deje čokoľvek, stále môžeme hľadať kráľovstvo."”
Aby ste si od Jeho Excelencie vypočuli viac, nalaďte si tento týždeň’epizódu The Bishop Strickland Show.
Ak si chcete pozrieť všetky predchádzajúce epizódy The Bishop Strickland Show, kliknite semna stránku LifeSite’s videami venovanými The Bishop Strickland Show.