Až mesiac pred prezidentskými voľbami, ktoré budú mať zásadný vplyv na život, rodovú problematiku a náboženskú slobodu, sa podľa nového prieskumu rozhodujúca časť veriacich Američanov nezúčastní na voľbách, čo by mohlo mať katastrofálne následky pre nádej bývalého prezidenta a súčasného republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa na návrat do Bieleho domu.
Zpráva, ktorú 7. októbra zverejnilo Centrum pre výskum kultúry (CRC) Arizonskej kresťanskej univerzity (ACU), vychádza z prieskumu medzi 3 000 dospelými voličmi. Zistilo sa v ňom, že 49 % respondentov uviedlo, že v novembri pravdepodobne nepôjde voliť, čo pri zohľadnení náboženského rozdelenia obyvateľstva znamená, že “až 104 miliónov veriacich ľudí pravdepodobne nepôjde voliť v nadchádzajúcich voľbách - a medzi nimi je 32 miliónov sebaidentifikovaných kresťanov, ktorí pravidelne navštevujú kostol.”
Šesťdesiatosem percent respondentov naznačilo, že nepôjde voliť jednoducho z dôvodu nezáujmu, ale 57 % uviedlo, že sa im nepáčia všetky hlavné možnosti a 55 % uviedlo, že žiadny z kandidátov nereflektuje názory, ktoré sú pre nich najdôležitejšie. Pozoruhodné je, že 48 % respondentov uviedlo, že si myslí, že výsledok volieb’bude aj tak “zmanipulovaný”.
Podobne ako u širokej verejnosti sú hlavnými problémovými prioritami pravidelných návštevníkov kresťanských cirkví ekonomika a masová imigrácia, hoci 41 % respondentov označilo za najvplyvnejší faktor toho, koho podporia, aj potraty.
Riaditeľ výskumu ACU dr. George Barna, ktorý viedol prieskum, priblížil perspektívu 32 miliónov praktizujúcich kresťanov, keď poukázal na predchádzajúce voľby medzi Trumpom a súčasným prezidentom Joeom Bidenom.
“V roku 2020 predstavoval rozdiel vo víťazstve v deviatich bojových štátoch dohromady približne 587 000 hlasov,” povedal. “Kumulatívne predstavovali približne pätinu hlasov v Electoral College—104 z 538 hlasov voliteľov. Na víťazstvo stačí 270 hlasov voliteľov, no priemerný rozdiel len 60 000 hlasov v každom z týchto štátov rozhodol o víťazovi takmer 40 percent z celkového počtu hlasov voliteľov potrebných na víťazstvo.”
“V tomto kontexte 32 miliónov kresťanov, ktorí každý týždeň sedia v laviciach a odmietajú voliť, mení pravidlá hry,” povedal. “Je to’nízko visiace ovocie pre pastorov, ktorí sa snažia motivovať týchto veriacich, aby si plnili svoju občiansku povinnosť a uctili Boha svojím vplyvom na veci, na ktorých v našej kultúre záleží.”
Predchádzajúci výskum zistil, že praktizujúci kresťania majú väčšiu pravdepodobnosť, že pôjdu voliť ako široká verejnosť, a že v predchádzajúcich voľbách hlasovali za Trumpa, takže výrazný pokles ich účasti v tomto roku by mohol byť katastrofálny pre Trumpa, ktorý testuje trvanlivosť vzťahu medzi Republikánskou stranou a jej náboženskou základňou.
Trump teraz je protiďalšej federálnej legislatíve o potratoch, podporuje povolenie distribúcie potratových tabletiek poštou, kritizoval štáty za príliš “tvrdé” zákazy potratov a dokonca vyhlásil, že bude vetovať zákaz interrupcií, ak sa dostane na jeho stôl. Týmito postojmi si pripísal zásluhy o to, že GOP “je menej radikálna” v otázke potratov, a to aj tým, že dal prepísať národnú platformu Republikánskej strany tak, aby odrážala jeho liberálnejší postoj.
Trump’s ľavicovým obratom v otázke potratov má znechutil mnohých zástancov života, ktorí boli kľúčom k jeho pôvodnému víťazstvu v roku 2016, čo medzi mnohými vyvolalo diskusiu o tom, či v novembrových voľbách voliť alebo sa zdržať hlasovania.
Súčasne však pretrvávajúca odlišnosť Trumpa’od demokratov v otázkach ako sú “prechod” neplnoletých osôb bez súhlasu rodičov,rodičovské práva, náboženská sloboda a imigrácia a demokrati’ pokračujúca podpora komplexného krajne ľavicový politický program sa očakáva, že väčšina konzervatívcov a republikánov ho bude rezignovane akceptovať ako preferovaný.
Trumpova’súperka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová, kandiduje na absolutistickú platformu potratov na požiadanie, ktorá zahŕňa financovanie potratov z daní daňových poplatníkov, pričom je proti všetkým obmedzeniam tejto praxe, podpísanie zákona, ktorý núti všetkých 50 štátov opäť povoliť interrupcie, a najnovšie zrušila senátny filibuster, aby takýto zákon dostala na svoj stôl. Vo svojich prejavoch sa pustila do propagovania potratov ako normálnych a takých, ktoré sa majú vykonať z akéhokoľvek dôvodu, ktorý si žena želá, napríklad zbaviť sa dieťaťa, ktoré by jej prekazilo kariérne plány.
Harrisová v súčasnosti vedie nad Trumpom o 2 % v RealClearPolitics’priemere ľudového hlasovania a približne o 3 % podľa RaceToTheWH, ale rozdiely zostávajú mimoriadne tesné vo výkyvových štátoch, ktoré rozhodnú o výsledku Electoral College, najmä vďaka spojeniu Harris’a odmietnutie dištancovať sa od Bidenovej administratívy a jej výsledkov v oblasti hospodárstva a hraníc.