shutterstock_1940243344-810x500.jpg

Gatesom financovaná spravodajská stránka presadzuje vyvrátené tvrdenie, že ženy zomreli v dôsledku zákona o ochrane života v Georgii

19
Kultúra smrti

Údajná spravodajská stránka financovaná Billom Gatesom nedávno presadzovala vyvrátenú myšlienku, že dve ženy z Georgie zomreli kvôli obmedzeniu zabíjania nevinných nenarodených detí prostredníctvom potratov.

The Conversation tvrdí, že má “akademickú prísnosť” a “novinársky talent,” ale v jednom z posledných článkov (a mnohých ďalších článkoch) sa objavuje len to druhé. Myšlienkou tejto webovej stránky je prevziať akademický výskum a zhutniť ho do zrozumiteľného jazyka pre ľudí, ktorí nie sú vedcami. Ich články však môžu vyznievať skôr ako tlačová správa o plánovanom rodičovstve než ako priame spravodajské články alebo analýzy.

Jedným z dôvodov môže byť to, že ich financujú veľké univerzity a ľavicové nadácie. Medzi sponzorov patrí Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov, Nadácia Andrewa W. Mellona, Carnegieho korporácia a Fordova nadácia.

“Lekári sa zaoberajú hrozbami trestných obvinení v štátoch so zákazom interrupcií, čím ohrozujú životy pacientov”, tvrdí titulok z 25. októbra.

Písali ho dvaja študenti medicíny a profesor antropológie. Článok je založený na rozhovoroch s 22 “lekármi pracujúcimi v oblasti [tzv.”

“Vyšetrovanie ProPublica z roku 2024 zistilo, že  v Georgii zomreli najmenej dve ženy v dôsledku odmietnutia lekárskej starostlivosti vyplývajúcej zo zavedenia týchto zákazov interrupcií,” tvrdí sa v časti “Prečo na tom záleží”. “Takmer všetci naši respondenti hovorili o svojich obavách, že dôjde k takýmto úmrtiam.”

Dve ženy však nezomreli kvôli “zákazom potratov” – zomreli kvôli nebezpečným potratovým liekom.

Amber Thurmanová cestovala v roku 2022 do Severnej Karolíny, aby získala potratové lieky na zabitie dvojčiat, ktoré rástli v jej maternici. V Georgii je zakázaný potrat v šiestom týždni, ale ona bola v deviatom týždni tehotenstva, ako napísala organizácia Live Action vo svojej analýze mesiac pred článkom The Conversation.

Napokon zomrela na sepsu, pretože lekári meškali s použitím dilatácie a kyretáže na odstránenie detí.

Priamy potrat je nikdy nie je z lekárskeho hľadiska nevyhnutný a zákon štátu Georgia umožňuje zákroky na tehotných ženách, pokiaľ ich zámerom nie je ukončenie života.

Live Action dospela k záveru, že ProPublica sa zaoberá čistými špekuláciami, prečo lekári nevykonali dilatáciu a kyretáž. Ale politici, ako Kamala Harrisová a Liz Cheneyová, s príbehom vyrukovali ako s dôkazom údajného “nebezpečenstva” obmedzenia úmyselného ničenia nevinného ľudského života v maternici. “Teraz vieme, že najmenej dve ženy – a to sú len príbehy, ktoré poznáme – tu v štáte Georgia zomreli – zomreli kvôli Trumpovmu zákazu potratov,” tvrdil Harris v septembri.

Podobná nepravda sa šírila aj o Candi Millerovej, ďalšej matke, ktorá tragicky zomrela kvôli užívaniu potratových tabletiek. ProPublica presadzovala naratív, že Millerová zomrela kvôli štátnym’interrupčným zákonom. Vo vlastnom článku však musela priznať, že výbor štátu Georgia, ktorý vyšetroval smrť v roku 2022, neverí, že zomrela kvôli potratovým zákonom štátu’. Podľa vyšetrovania mala v tele vysokú hladinu fentanylu a iných liekov, ako o tom informovala Live Action.

ProPublica informovala, že nezomrela kvôli potratovej tabletke – tým, že urobila rozhovor so zakladateľom firmy Aid Access, ktorá sa zaoberá predajom potratových tabletiek a kde Millerová lieky získala.

Čitatelia The Conversation by sa mali mať na pozore pred akýmkoľvek príbehom o potratoch pochádzajúcim z tejto stránky. Články sú síce prezentované ako zjednodušené verzie zložitých príbehov, ale len zriedka, ak vôbec, sa v nich objaví príbeh o interrupciách, ktorý by nepresadzoval ľavicovú agendu.

“Rozšírenie prístupu k interrupciám posilňuje demokraciu, zatiaľ čo zákazy interrupcií signalizujú širšiu represiu – celosvetová štúdia,” znie titulok z 24. októbra.

Ďalší článok je šampiónom v tom, ako “telehealth umožňuje mnohým včasné interrupcie,” a používa pozitívny jazyk na opis úmyselného zničenia jedinečnej ľudskej bytosti.

Zpravodajský web tvrdí, že má “akademickú rigoróznosť.” Ak však áno, musí sa to týkať časté plagiátorské škandály a retraction issues v tom, čo sa dnes vydáva za akademickú vedu.

V skutočnosti to’nie je “rozhovor” – len rozprávka nesúca sa pod rúškom správ.