Untitled-47-810x500.png

Vatikán predstavil maskota jubilejného roka "Luce", ktorého vytvoril pro-LGBT umelec

265
Kultúra smrti

Vatikán predstavil oficiálneho animovaného maskota pre nadchádzajúci Jubilejný rok 2025 v zjavnej snahe osloviť viac mladých ľudí.

Maskotom, ktorý bol odhalený v pondelok na tlačovej konferencii, je pútnička menom Luce (svetlo), ktorá má modré vlasy a nosí žltý plášť do dažďa, zablatené topánky, nosí palicu a najmä dúhový ruženec na krku. Postavičku vytvoril taliansky umelec Simone Legno, ktorého spoločnosť Tokidoki propagovala mesiac LGBT “Pride” materiálmi v podobnom štýle ako novo vydaný maskot Vatikánu. 

Pri Luce, sú tu aj ďalší traja maskoti – Fe, Xin a Sky –, ktorí obliekajú ďalšie tri farby na Jubilejné’logo: červenú, zelenú a modrú. Spolu tvoria “Luciu a priateľov.”  

Jubilejný rok je mimoriadny rok púte a milosti, v ktorom majú katolícki veriaci jedinečnú príležitosť získať plnomocné odpustky. Jubilejný rok 2025 bude trvať od 24. decembra 2024 do 6. januára 2026 a jeho témou je “Spes non Confundit,” alebo “nádej nesklame.” 

Vatikánska tlačová správa vysvetľuje, že Luce’žltý plášť do dažďa a zablatené topánky symbolizujú jej dlhú cestu cez búrky ako pútnika a svetlé mušle v Luce’očiach symbolizujú Božie svetlo.  

Arcibiskup Rino Fisichella, proprefekt dikastéria pre evanjelizáciu a organizátor jubilea, počas pondelkovej tlačovej konferencie povedal, že Luce’žiariace oči sú “symbolom nádeje v srdci.”  

Arcibiskup poznamenal, že dikastérium predstaví “Luce a priateľov” na tohtoročnom’ Lucca Comics and Gameskonvente videohier, komiksov a fantasy v Taliansku a budúci rok opäť v pavilóne Svätej stolice’na World Expo v japonskej Osake. 

Fisichella tiež zdôraznil, že maskot bol vytvorený s cieľom pritiahnuť viac mladých ľudí do Cirkvi prostredníctvom “popkultúry.”dúfa, že prítomnosť exponátov na týchto výstavách “nám umožní hovoriť mladším generáciám o téme nádeje, ktorá je v evanjeliovom posolstve ústredná viac ako kedykoľvek predtým,”pričom dodal, že maskot podčiarkuje vôľu Cirkvi “žiť aj v rámci popkultúry, ktorú tak miluje naša mládež.” 

Simone Legno, taliansky umelec, ktorý stojí za “Luce and Friends” a Tokidoki spoluzakladateľ, zopakoval Fisichellove’pocity o Jubilejnom roku ako “jedinečnej príležitosti” pre Cirkev angažovať sa u mladých ľudí.  

“Jubileum je nepochybne jedinečnou príležitosťou na stretnutie a dialóg pre milióny ľudí, vrátane mnohých mladých. Dúfam, že pútnik Luce môže predstavovať pocity, ktoré rezonujú v srdciach mladších generácií,” povedal Legno.  

Umelec v tlačovej správe píše aj o tom, že bol vychovaný ako katolík. “Vyrastal som v Ríme v katolíckej rodine, kde som sa naučil princípom viery založenej na štedrosti a úcte k druhým,” povedal Legno.  

Napriek tomu, že Legno vyrastal ako katolík, spoločnosť Tokidoki už v minulosti podporovala “LGBT pride,” a predávala “tovar s témou hrdosti”ako napríklad digitálne tapety, “umenie,” a klobúky na svojej webovej stránke. 

Nie je to prvýkrát, čo sa pápež František’Vatikán objavil, aby propagoval pro-LGBT umelecké diela. V roku 2022 boli na účtoch sociálnych médií Synody o synodalite’zverejnené obrázky, ktoré zobrazovali osobu v tričku s nápisom “pride” napísaným dúhovými písmenami stojacu vedľa ženy oblečenej ako kňaz. Na inom obrázku sa zdalo, že je na ňom zobrazená fráza “katolícka identita” v kontraste s “LGBTQ+ identitou.” Kardinál Mario Grech obhajoval umelecké dielo a povedal, že je jednoducho súčasťou toho, že je “počúvajúca cirkev.” 

RELATED 

‘To je choré’: Jamesa Martina’LGBT podujatie zobrazuje pápeža Františka, ako umýva Kristovi’nohy, homosexuálne ‘páry’ 

Obrázok pre LGBT podujatie pápeža Jamesa Martina’

Kňaz, ktorý namaľoval ‘sodomitského Krista’, vystaví umelecké dielo na obrovskej náboženskej konferencii v Los Angeles 

Faithful Catholic says Synod artist used ‘falošné identity’ ako ‘queer,’ ‘moslim’ v grafike, aby ‘vyhovel pokrivenej agende’