image-3-9-810x500.png

Kardinál Burke povedal Raymondovi Arroyovi, že katolíci majú "povinnosť" voliť kandidáta, ktorý zabráni väčšiemu zlu

14
Kultúra života

Americký kardinál Raymond Burke včera večer povedal moderátorovi EWTN Raymondovi Arroyovi, že katolíci majú povinnosť zúčastniť sa na tohtoročných voľbách.  

Obidvaja kandidáti hlavných politických strán majú “vážne morálne sporný obsah” vo svojich platformách, priznal kardinál Burke, ale “nevoliť vôbec v demokracii, akou je tá naša”, je “zlyhaním našej vlastnej povinnosti pokúsiť sa podporiť kandidáta, aj keď je veľmi chybný, ale dáva nám aspoň nejakú nádej na pokrok v oblasti života, rodiny a náboženskej slobody.” 

Podľa štúdia, ktorú zverejnilo Kultúrne výskumné centrum pri Arizonskej kresťanskej univerzite, je viac ako 32 miliónov kresťanov, ktorí sa sami identifikujú ako “pravdepodobne” vynechajú tento volebný cyklus, pričom väčšina z nich sa vo všeobecnosti “nezaujíma o politiku a voľby.” Devätnásť miliónov katolíkov sa údajne tiež pravdepodobne nezúčastní volieb.  

Debaty medzi sociálnymi konzervatívcami o tom, či majú voliť Trumpa ako “menšie zlo”, sa v tomto volebnom období v porovnaní s predchádzajúcimi zintenzívnili. Tí, ktorí argumentujú za zdržanie sa podpory, poukazujú predovšetkým na Trumpov”ľavicový posun v sociálnych otázkach vrátane potratov a oplodnenia in vitro. Tí, ktorí sú viac pravicoví, tvrdia, že Trump nezabezpečí hranice a že sa neobklopil svojimi dlhoročnými, vernými podporovateľmi.  

Kardinál Burke však Arroyovej povedal, že nehlasovať je proti 4. prikázaniu — cti svoju matku a otca —, ktoré zahŕňa aj obstarávanie spoločného dobra svojej krajiny alebo “vlasti.” 

Ak existuje “nejaký dobrý dôvod myslieť si, že môžeme podporiť vec života, rodiny a náboženskej slobody, je to ”druh kandidáta, ktorého musíme podporiť,” povedal.  

Arroyo požiadal kardinála o reakciu na komentáre pápeža Františka, ktoré vyslovil na palube pápežského lietadla začiatkom tohto roka, keď sa ho pýtali na hlasovanie v amerických prezidentských voľbách. Aj František povedal, že katolíci by mali voliť, ale dodal, že “nevie”, či je Harris alebo Trump menším zlom, pretože Harris podporuje potraty a Trump je proti masovej nelegálnej imigrácii. 

“Je odmietnutie migranta na hranici morálne rovné zabitiu nenarodeného dieťaťa?"” spýtal sa Arroyo.  

“Nie, jednoznačne nie,” odpovedal kardinál Burke."“Vziať nevinný a bezbranný ľudský život je vo svojej podstate zlo. Otázka o migrácii je otázkou obozretného úsudku.” 

“Otvorená imigrácia,” dodal, poukazujúc na európske krajiny, ktoré zažili radikálne zmeny, “môže zmeniť charakter celého národa.” 

Dodal, že existujú prvoradé otázky, ktoré “majú prednosť” pred ostatnými, a že “základnými” tromi sú ľudský život, manželstvo a rodina a praktizovanie náboženstva.  

“Musíme venovať pozornosť predovšetkým im,” vysvetlil a zmietol zo stola argumenty liberálnych duchovných, ako je chicagský”kardinál Blase Cupich, že potraty by nemali byť “prvoradou” otázkou pri hlasovaní.  

Kardinál Burke vystúpil v programe Arroyo’a diskutoval o eseji, ktorú napísal o morálnych otázkach spojených s hlasovaním. Vo svojej eseji, ktorú zverejnil na svojej osobnej webovej stránke, sa delí o päť vecí, ktoré by mali mať katolíci na pamäti, keď idú k volebným urnám, aby mohli voliť “s morálnou integritou.” 

Prvé, katolíci sa musia postiť a modliť, aby Amerika “opäť slúžila dobru všetkých svojich občanov, najmä tých, ktorých ohrozuje súčasná prevládajúca protiživotná, protirodinná a protináboženská agenda, poslušnosťou morálnemu zákonu.”  

Po druhé, katolíci musia “byť úplne jasní a neúnavne vytrvalí v našom odpore proti agende zameranej proti životu, rodine a náboženstvu, ktorá ničí rodiny, spoločenstvá a náš národ. Žiadny kandidát na verejný úrad by si nemal zamieňať hlas za seba s podporou politík a programov týchto nespravodlivých programov.” 

Tretí, katolíci musia “pozorne študovať program každého kandidáta, aby zistili, či kandidát, aj keď zastáva morálne neprijateľné programy a politiky, bude nejakým spôsobom obmedzovať zlo. Ak kandidát zlo aspoň obmedzí, musíme toto obmedzenie podporiť a zároveň trvať na potrebe zlo úplne odstrániť.” 

Po štvrté, katolíci musia “zvážiť, či je rozumné dúfať, že daný kandidát aspoň vypočuje hlas správne formovaného svedomia v otázkach, ako sú umelé potraty, zmena pohlavia a náboženské prenasledovanie, teda či je nádej, že náš odpor, ako je uvedené v č. 2, bude vôbec vypočutý.” 

A napokon katolíci musia pamätať na to, že “ak existuje čo i len najmenší lúč nádeje na uskutočnenie nejakej zmeny s ohľadom na uskutočnenie ešte väčšej zmeny pre spoločné dobro, nie je správne, aby sme na tento lúč nádeje nereagovali.” 

Kardinál Burke na záver uviedol, že hoci “súčasná situácia v národnej politike je morálne odporná,” katolíci sú “ľudia nádeje a nikdy sa nemôžu vyhovárať na to, aby nepokračovali v každodennom úsilí o obrátenie nášho osobného života a premenu našej národnej kultúry.”